V Číně se chystají využívat drony k odhalování studentů, kteří podvádějí během testu

Zkouška Gaokao, kterou každoročně v Čínské lidové republice absolvují miliony studentů, rozhoduje o tom, kdo z nich dostane šanci studovat na vysoké škole. Jedná se o zkoušku, která je označována jako jedna z nejtěžších zkoušek na světě a v době konání zkoušek školy instalují zábrany v patrech, aby studenti se špatným pocitem nemohli spáchat sebevraždu ihned po opuštění učebny.

 

Vzhledem k obrovskému stresu, který studenti při zkoušce prožívají, se mnoho z nich uchyluje k oporám paměti, které však nejsou dovoleny. Mimo běžné papírové taháky používají studenti i mnohem sofistikovanější metody, například miniaturní kamery, které jim pomohou odeslat zadání testu, a sluchátka, kterými jim kamarád na telefonu diktuje správné odpovědi.

 

V provincii Henan, ve městě Luoyan, se rozhodli bojovat proti těmto podvodům s pomocí dronů. Nikoliv však tak, že by přímo v hale prolétavaly nad hlavami studentů s kamerami a snažili se objevit podvodníky. Místo toho budou létat asi 500 metrů nad místností a zachytávat veškerá rádiová spojení v okruhu 1 kilometru. Při zachycení signálu dron pošle zprávu do tabletu učitele, ten poté s pomocí speciálně navržené aplikace identifikuje podvodníka.

   

Prozatím není jasné, jak spolehlivě technologie funguje, nicméně i kdyby prozatím nefungovala dokonale, určitě bude mít i silný preventivní účinek a alespoň někteří studenti si rozmyslí, zda se jim nevyplatí se na zkoušku opravdu naučit, než aby spoléhali na externí vědomosti.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

2 komentáře

  1. kocicak (neregistrovaný)

    Palec nahoru! Z toho by si měla vzít příklad i „prestižní“ školy typu UK, kde je podvádění při testech často podporováno přímo dohledem nad zkouškou, který na chvíli opustí učebnu.

  2. zkill (neregistrovaný)

    Na VŠ jsme měli několik zkoušek, ke kterým si člověk mohl donést jakékoliv materiály včetně notebooku s jakýmkoliv software. Jejich množství bylo omezenou pouze „únosností podlahy“.

    Ale i tak kdo dané problematice nerozuměl neměl šanci i kdyby si vzal cokoliv. Jednalo se o předměty jako matematika, teorie řízení, dynamické systému, atd. Takový systém zkoušek zle asi aplikovat pouze na technických školách.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel