Domů » Bleskovky » Cider: Vývojáři z kolumbijské univerzity vytvořili nástroj, který umí spouštět iOS aplikace na Androidu (video)

Cider: Vývojáři z kolumbijské univerzity vytvořili nástroj, který umí spouštět iOS aplikace na Androidu (video)

Nabídka aplikací na Androidu již v podstatě téměř dohnala App Store na iOS (který měl přeci jen náskok), avšak někteří vývojáři i velké firmy poskytující různé služby preferují exkluzivně iOS zařízení, což pochopitelně dokáže zamrzet příznivce zeleného robota; nehledě na to, že Apple láká do svého ekosystému i exkluzivními službami jako iMessage nebo FaceTime. Představte si však jaké by to bylo, kdyby šlo iOS aplikace a hry portovat na Android, možná ani nemusíte mít tak bujnou fantazii.

Badatelé z kolumbijské univerzity vyvinuli rozhraní, které umožňuje bez jakéhokoliv zásahu do kódu spouštět aplikace z iOS na zařízeních s Androidem. Cider, jak svůj výtvor nazvali, údajně překládá kód aplikace z iOS tak, aby jej mohl kernel Androidu nativně spouštět. Níže si můžete prohlédnout video-ukázku takového „emulátoru“ v akci.

Columbia Cycada Demo
je vidno z videa, Cider má ještě daleko k dokonalosti a není zatím úplně nejspolehlivější, nicméně vývoj je teprve v počátcích dá se předpokládat, že o tento nástroj bude mezi Android uživateli obrovský zájem. Nedělejte si ale hned velké naděje, pokud Cider bude vůbec někdy zveřejněn, je téměř jisté, že se dočkáme reakce Applu, který si určitě nenechá jen tak přebírat exkluzivní aplikace. Na druhou stranu například na BlackBerry 10 už přes rok můžete bez problémů spouštět Androidí aplikace a dokonce je i instalovat přímo z Google Play a Google proti tomu nijak nezasáhl, nicméně Apple bývá v těchto věcech poměrně striktní.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

15 komentářů

 1. „Na druhou stranu například na BlackBerry 10 už přes rok můžete bez problémů spouštět Androidí aplikace“

  Nemají spíše nějakou smlouvu s Googlem? Pokud vím, funguje i placení za aplikace, proto si myslím, že jsou s Googlem domluveni (BB 10 má aplikace, Google peníze za aplikace). Nebo se pletu?

  • Pleteš se. Androidí aplikaci sice spustíš (je to Java), ale nesmí využívat Google Play Services. Ty na BB10 nejedou (bo Google nechce).

  • Aha, díky za info, měl jsem chybné informace.

  • Jdou spoutet i aplikace vyzadujici Google Play services.Uz i to je osefovane v posledni verzi Snapu.Nejedou vsechny, ale s kazdym updatem se to zlepsuje.

  • Ovšem je to porušení licenčních podmínek

  • Neni, nedochazi k zadne uprave apk souboru ci jinym zasahum a modifikacim..

  • MCEZA: Další příklad toho, jak si hraješ na někoho kdo všechno ví a zná, ale skutek utek. Omlouvám se všem diskutujícím-tedy kromě Tebe… Jsi trapný ;-)

  • Jenže ty nemáš oprávnění takový APK soubor na tom zařízení provozovat.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak jsou to dve veci – stahovat z Google Play pres Snap, to je rozhodne poruseni ToS Google Play. Ale klidne muzes mit APK s Google Services a mit k tomu opravneni – dokonce jsou takove i v BlackBerry Worldu, jen ty casti nefunguji. Jinak trebas Amazon se vyjadril, ze jim pouzivani jejich App Store na BB10 nevadi a funguje v pohode. Naopak jeste lip, protoze aplikace v nem jsou osekane od Google sluzeb.

   Jinak na BB10 jedou i aplikace s nativnim kodem, nejen ciste Javove. Od 10.2.1 je to dokonce povolene bez nutnosti debug tokenu.

 2. Martin II (neregistrovaný)

  Trochu od veci ale zvedavost mi neda. Nie so velmi zdatny v oblasti pravopisu a prave preto mam otazku a prosim o vysvetlenie. Nemalo by byt „kolumbijska univerzita“ napisana s velkym prvym pismenom preto ze sa nejedna o univerzitu z kolumbije ale o univerzitu s takym pomenovanim zo statu New York, USA?

  • Velda (neregistrovaný)

   Tak není to mimo. Záleží na tom jeslti to jsou studentni z Kolumbijské univerzity nebo z kolumbijské univerzity. Jelikož nevidím zdroj, tak těžko takhle posoudit. :-D

 3. TheJelen (neregistrovaný)

  Hmm, jsem zvědaví, jestli spustím iOS emulátor v Android emulátoru na BlackBerry 10 :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).