Domů » Bleskovky » Chytré brýle od Applu již příští rok? Leccos tomu nasvědčuje

Chytré brýle od Applu již příští rok? Leccos tomu nasvědčuje

Není žádným tajemstvím, že Apple považuje rozšířenou realitu za klíčové odvětví a dříve nebo později plánuje přijít s chytrými brýlemi či headsetem. To několikrát nepřímo potvrdil i samotný CEO Tim Cook. V roce 2016 mluvil o tom, že věří, že AR bude zásadní částí našich každodenních životů. O rok později pak přišel s odhadem, že rozšířená realita bude další „velká věc“ s masovým úspěchem jako smartphony.

V poslední době se začínají objevovat vodítka, podle nichž lze soudit, že AR brýle od Applu nejsou budoucnost příliš vzdálená. Anonymní zdroj uvedl pro agenturu Bloomberg, že technologie by měla být dokončena již příští rok. Finální produkt by pak měl k zákazníkům zamířit během roku 2020.

Vývoj i investice

Když Apple představil svůj ARKit, bylo to jakýmsi prvním potvrzením toho, že to s rozšířenou realitou myslí opravdu vážně. Od té doby se však stalo několik dalších událostí, které teorii dále potvrzují. Nejnovějším „důkazem“ je to, že Apple koupil společnost Akonia Holographics, která se specializuje na výrobu čoček pro AR brýle a headsety. Částka za transakci zveřejněna nebyla, nicméně je vcelku jasné, k čemu Applu tato firma bude.

Nedávno také Apple začal hledat celou řadu nových vývojářů, od nichž očekává právě vývoj AR řešení. V inzerátech se lze dočíst, že hledají specialisty na „AR aplikace“, „rozšířenou realitu v digitálních mapách“ a lidi „obeznámené s API pro AR“. Zde stojí za to zmínit, že podle interních zdrojů ze společnosti Apple vyvíjí pro svou rozšířenou realitu zcela novou platformu. Operační systém je založen na iOS a pracovně se mu ve firmě přezdívá rOS. Testování aplikací údajně nyní probíhá na hardwaru brýlí HTC Vive.

Google Glass znovu na scéně: tentokrát to zkusí ve firmách

Oficiální potvrzení toho, že Apple skutečně na brýlích pracuje, ještě nemáme. Množící se vodítka tomu však velmi jasně nasvědčují a zejména akvizice společnosti vyrábějící čočky pro AR ledacos naznačuje. Hlavní otázkou tak je, jak se dokáže Apple vypořádat s oblastí, kde se doposud konkurenci příliš nedaří. Originální Google Glass byly fiasko a ačkoliv byly nedávno obnoveny jako pomůcka pro firmy, o masovém nasazení mluvit nelze. Příliš neuspěl ani Microsoft se svými HoloLens – rozhodně nelze mluvit o tom, že by šlo o fenomén srovnatelný se smartphony, jak si to představuje Tim Cook.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).