Cena:

Google Glass znovu na scéně: tentokrát to zkusí ve firmách

Chytré brýle pro rozšířenou realitu Google Glass před pár lety vzbudily velký mediální ohlas a chvíli to vypadalo, že se brzy stanou běžnou součástí našich životů. Výrobek však nakonec nikdy neopustil testovací program Glass Explorer Program a před dvěma lety skončil i ten. Google navíc následně přestal vydávat aktualizace pro mobilní aplikaci i pro firmware samotný, čímž tento projekt v podstatě pohřbil. Málokdo tak asi čekal, že se brýle Glass ještě dočkají návratu.

Téměř po třech letech ale minulý měsíc mobilní aplikace My Glass obdržela update, který byl následujícího dne navíc doplněn updatem firmwaru. To rozvířilo vlnu debat o tom, co Google s brýlemi zamýšlí.

Typické použití – lékařka vidí před očima informace o pacientovi a nemusí je hledat manuálně v PC.

Nyní Google na svém blogu potvrdil, že se brýle Glass vracejí na scénu – ovšem běžní uživatelé si je nekoupí. Společnost totiž opouští model osobního zařízení a chce se zaměřit na podnikové klienty, koneckonců nová varianta nese název Enterprise Edition. Google dle svého vyjádření pracoval na vývoji této verze Glass s více než 50 podnikovými partnery, včetně jmen jako Volkswagen, DHL či GE Aviation.

Google Glass v nové variantě tedy nebudou zobrazovat informace typu notifikací z telefonu, ale spíše interní materiály dané firmy. V případě GE Aviation se například jedná o technické plány pro mechaniky pracující na údržbě letadel. Zobrazení veškerých potřebných informací přímo před očima mechaniků údajně zvýšilo jejich efektivitu o 8-12 %, což je poměrně vysoké číslo vzhledem k tomu, že z firemního pohledu není investice do této technologie zdaleka tak vysoká, jako třeba stavba efektivnější výrobní linky.

Od původní varianty brýlí se Enterprise Edition liší zvýšeným výkonem procesoru, delší výdrží a možností brýle používat například připnuté na klasické pracovní ochranné brýle. Přístroj by také měl být optimalizován pro pohodlnější dlouhodobé nošení, což je u využití po celou pracovní dobu jeden z nejdůležitějších parametrů.

Jestli se brýle Glass nakonec ve firemním sektoru uchytí ve větším měřítku ukáže až čas, ale první informace naznačují, že partneři používající Glass již nyní jsou spokojeni.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.