Domů » Bleskovky » Chystáte se na výlet? Navštivte netradiční BTS stanice

Chystáte se na výlet? Navštivte netradiční BTS stanice

Borovice, posed, veřejná lampa nebo komín? T-Mobile v rámci 20letého výročí zapátral v historii výstavby vysílačů a vytipoval ty nejzajímavější, které můžete navštívit při výletech po České republice. Jedním z nejzajímavějších vysílačů je strom. Právě tato BTS v podobě borovice je k vidění v osadě Hřebenka u obce Malé Kyšice, kousek od Unhoště. Vysílač naprosto realisticky zapadá do okolního lesa, poznat ho lze pouze díky malému plotu a dřevěného domečku (technické místnosti), prohlédnout si jej můžete zde.

tmobile_BTS
Poznali byste na první pohled, že „strom“ uprostřed je BTS operátora?

Další ze zajímavých stanic je falešný posed v obci Bystré u Janovic, nedaleko Frýdku-Místku. Leží přesně zde. Z dálky se turista může oprávněně domnívat, že jde o skutečnou kazatelnu, kam pravidelně chodí myslivci, ale na tuto stavbu chodí pouze technici. Atraktivní je také falešný komín na hotelu Concertino, který je na střeše budovy v řadě měšťanských domů v centru Jindřichova Hradce.

Za 20letou historii společnosti jsme si museli při výstavbě vysílačů poradit s mnoha překážkami. Atypické lokality a prostory často vyžadovaly, abychom zachovali ráz okolní krajiny či harmonický obraz místní kulturní výstavby,“ vysvětluje historické pronikání výstavby do okolní zástavby Petr Dolejš, senior manažer řízení platforem sítí a služeb T-Mobile Czech Republic, který ve společnosti pracuje plných 20 let a od počátku se věnuje výstavbě sítě.

btw_lampa

Celá řada dalších atypických BTS je k vidění přímo v Praze. Jednou z nich je například lampa – stožár veřejného osvětlení Na Vypichu, speciální omni antény jsou na několika objektech umístěny pod atikou střechy, např. na Praze 1, U Starého hřbitova zde, jiná je na rohu ulice Karlova a Husova, Praha 1 zde, další jsou umístěny v posledním patře vodárenské věže (v oknech mezi hodinami) v Korunní 66. Atypický vysílač je umístěn také na kostele sv. Mikuláše na Malostranském náměstí – anténa je u vchodu na levý balkon, mezi sochami zde.

Další zajímavé vysílače jsou malé omni anténky, tzv. microcelly, mnohdy umístěné v historických centrech měst v černém kovaném držáčku na pouliční lampy. K vidění jsou např. v centru Hradce Králové.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

2 komentářů

  1. Rozhodně nestrávím dovolenou abych čuměl na nějaký bl*í BTSky….to může dělat fakt jen úchyl nebo ma***

  2. netmancz (neregistrovaný)

    Zajímavé BTS lze najít i na [odkaz], třeba tuhle další falešnou borovici na Rakovnicku [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).