České peníze: Aplikace, se kterou o bankovkách zjistíte maximum

Mobilní aplikace České národní banky „České peníze” detailně informuje o platných českých bankovkách a mincích a jejich ochranných prvcích. Využijí ji třeba turisté, kteří poprvé cestují do České republiky a neznají zdejší měnu, ale i Češi, kteří chtějí mít po ruce jednoduchý návod na určování pravosti a platnosti českých peněz. 

- - - 

Aplikace je určena pro operační systém Apple iOS (tj. iPod, iPhone a iPad). V případě iPadu se bankovka zobrazuje v reálné velikosti, takže je možné zkontrolovat velikost papírové bankovky jednoduše přiložením na displej. Ochranné prvky, které nejsou vidět pouhým okem, je v aplikaci možné detailně prohlížet díky funkci podsvícení či zobrazení pod UV světlem. Interaktivní aplikace využívá nejmodernějších technologie jako je dotykové ovládání nebo technologie rozpoznávání změn v rychlosti, směru a pohybu zařízení v prostoru (tzv. accelerometer) a reálně demonstruje chování jednotlivých ochranných prvků. Člověk tak může nabýt pocit, že má v mobilu skutečnou bankovku. Součástí je i jejich zevrubný popis a historie. Aplikace „České peníze” je ke stažení zdarma v App Store společnosti Apple od počátku ledna. Během jednoho měsíce, kdy je volně k dispozici si ji stáhlo více jak 4000 uživatelů.

- - -

Jsme rádi, že jsme mohli spolupracovat na tomto projektu. Podařilo se nám vytvořit aplikaci, která se chová stejně jako reálná papírová bankovka. Se stoupajícím počtem uživatelů chytrých telefonů se zvyšuje i poptávka po aplikacích, které usnadňují lidem život,” řekl Abhishek Balaria, CEO společnosti Zentity. Bankovní sektor není pro společnost Zentity nováčkem. Mezi její práce patří například aplikace SmartBanking ČSOB a smartbanking Era, které byly uvedeny na počátku roku 2012.

Aplikaci „České peníze” můžete zdarma stahovat v App Store.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku