Domů » Bleskovky » Česká republika má nejlepší pokrytí signálem z celé EU

Česká republika má nejlepší pokrytí signálem z celé EU

Už téměř rok mohou Češi při cestách na dovolenou do zemí EU volat a využívat data z mobilu za stejných podmínek jako v České republice. Přesto existuje mnoho zemí, kde úroveň mobilního signálu celkem významně zaostává za kvalitou, na kterou jsme zvyklí z domova.

V hustotě pokrytí mobilním signálem totiž Česká republika patří ke špičce v celé Evropské unii. Pokud se chystáte na dovolenou po Evropských zemích a chcete své zážitky sdílet online se svými přáteli, určitě se vám bude hodit mapa pokrytí mobilním signálem od společnosti OpenSignal, jejíž interaktivní verze je dostupná zde, případně ve formě mobilní aplikace pro Android a iOS.

Kvalita mobilního signálu EU

Z mapy je zřejmé, že Česká republika je v pokrytí mobilním signálem na vrcholu žebříčku. Hned za ní se řadí Slovensko, Maďarsko a Rakousko. Podstatně hůře na tom jsou Francie, Itálie a Španělsko. Ale i naši nejbližší sousedé jako Německo a Polsko mají co dohánět.

Větší země se zaměřují hlavně na pokrytí měst, kde je vysoká koncentrace lidí. Když uživatel mobilu vyjede za město do přírody, může nastat problém např. s dostupností rychlého datového připojení (LTE). „Typické problémy se dostavují už po přejezdu hraničního přechodu na Rozvadově v Německu. Navigace v mobilním telefonu díky nekvalitnímu pokrytí LTE signálem na německých dálnicích zamrzá,“ upozorňujeJiří Grund, výkonný ředitel APMS. Přesto, v porovnání se zbytkem světa, patří úroveň rozvoje mobilních služeb v celé Evropě ke špičce.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

12 komentářů

 1. Navigacia v dosledku zleho pokrytia LTE zamrza?? To je co za hlod. Tak nanajvys vykreslovanie mapy ak je online, ale navigacia zamrzne len ak je mobil na prieduchu klimatizacie :D

 2. Z mého celoročního cestování po Evropě musím souhlasit. Můžeme nadávat na naše operátory jak chceme, ale pokrytí a hlavně rychlosti LTE máme naprosto špičkové. Druhá věc je, že si ho lidé se svými 500 MB FUP moc neužijí, ale tak třeba té naší trojce brzo svitne.
  Naprosto nejhorší je snad Itálie, tam ani není rozšířeno LTE (zdejší 4G rozhodně za LTE považovat nelze a rychlosti dosahují spíše 3G), síť má neustále výpadky (zamrzne načítání stránky atd.) a to jak Wind, tak TIM, ostatní jsem ani nezkoušel. To nemluvím o hovorech, kde je úspěčně vytočen snad každý třetí.

  • Lago di Garda, pocas 14 dni po cca. 50 km okoli bezproblemove 4G+, rychlosti 30-50 Mbps a bez vypadku.

 3. Však taky můj jeden přítel z Brna na tom usilovně několik roků pracuje.
  A výsledek se potom dostaví.
  Jen kdyby bylo více takových šikovných projektantů a realizačních firem.

 4. Pokrytí máme dobré. Nestěžujme si na vše, v tomhle můžeme operátory leda pochválit. A jak už psal QAM,problém je u nás akorát cena za data…

  PS.: slovensko,polsko a maďarsko je dle mých zkušeností s LTE taky úplně v pohodě. Problém mají překvapivě spíš země „západní“ evropy

  • Přesně tak, cena je skutečně za mobilní přenos dat na poměry v EU vysoká.

 5. To se máme čim chlubit když to pokrytí ani nedá s těmi fup limity využít :D

 6. Data OpenSignal nejsou absolutne relevantni, protoze to temer nikdo nepouziva.

 7. Jen jestli to není jen na papíře. Bydlím v HB a mám T-Mobile, signál tak jednu čárku, někdy taky žádnou.

 8. Jasně pokrytí a pitomé mapky jak tam není nejlepší signál. Pointa není jenom v pokrytí signálem, ale taky sílou signálu. Mě se stane, že nemám ani na jednom telefonu v Tescu signál resp jen E, a to je fakt už síla.

 9. Vladimir Vavrinec

  No nevím, kdo si zaplatil tento článek, ale absoolutně nesouhalsím. Jezdím hodně úpo celé Evropě a tedy v žádném případě se nemohu shodnou s tímto názoren v článku. Vyjedtě k sousedům třeba Německo nebo Rakousko a zkuste to. Viděli jste třeba mapku pokrytí Německa LTE signálem. A v konfronatci s tím si najděte kolik třeba nejmenovaná firma odvádí na dividientách do Německa? Kolik se u nás investuji se zisku operátorů? v %. Nebo jste se někdy projeli na trase Parduboce – Kolín ? to si fak zafurtujete. Bez rozdílu operátorů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).