Domů » Články » Česká republika a pokrytí LTE: V Evropě patříme mezi špičku

Česká republika a pokrytí LTE: V Evropě patříme mezi špičku

Podle nejnovější zprávy, kterou zveřejnila Asociace provozovatelů mobilních síti, v České republice neustále roste pokrytí LTE a naše země se ve srovnání s ostatními členskými státy Evropské unie drží na špici. Po tom, co v roce 2014 mobilní operátoři v České republice několikanásobně zvýšili pokrytí signálem LTE, v loňském roce se díky dalším investicím úroveň pokrytí opět navýšila a zůstává tak nad evropským průměrem.

S necelými 94 % českých domácností, pro které je dostupný signál sítí čtvrté generace, se držíme drží na úrovni Německa a nechává za sebou kromě Itálie, Španělska nebo Francie také země s tradičně vysokým pokrytím, jako jsou Finsko, Irsko, nebo Velká Británie. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropskou komisi v rámci Digital Scoreboard jednotného digitálního trhu Evropské unie.

LTE

Pokrytí sítí LTE se tak díky masivním investicím českých mobilních operátorů do budování sítí dále rozšiřuje a zahušťuje. Důkazem toho je rostoucí počet základnových stanic LTE vysílačů, který z necelých 8 tisíc na konci roku 2015 překročil na přelomu dubna a května letošního roku jubilejních 10 tisíc. Reálné rychlosti mobilního připojení se již běžně pohybují v desítkách Mbps a vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM).

I přes rostoucí pokrývání využívá vysokou rychlost připojení jen přibližně čtvrtina majitelů koncových zařízení. Aby totiž mohli přednosti LTE vyzkoušet naplno, potřebují datové nebo hlasové zařízení, které technologii LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí mobilní operátoři svým klientům zdarma. Při výměně klasické SIM karty za USIM se nemění telefonní číslo.

S výběrem koncových zařízení v aktuální nabídce operátorů nemají čeští zákazníci problémy: v tuto chvíli většina nabízených telefonů či tabletů technologii LTE podporuje. Zákazníci by měli dát pozor v tom případě, kdy kupují zařízení jinde, než u svého operátora, například v zahraničí. Některá zařízení totiž sice LTE podporují, ale třeba jen v jiných pásmech, než která se využívají v Evropě.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

9 komentářů

 1. Standa (neregistrovaný)

  Jako pracující v zahraničí co cestuje po celý Evropě musím souhlasit. U nás a v Německu je pokrytí jednoznačně nejlepší a to hlavně v sítích T Mobile a Vodafone. Používám oba. Druhá stránka věci je cena dat. Spousta lidí se ohání tím, že v zahraničí je levněji. Mám zkušenosti se spoustou virtuálů a ano dají se sehnat neomezené tarify za 20€ a levněji ALE vždy bez LTE. Jinak tarify velký trojky a k tomu ještě Orange jsou cenově srovnatelné a v některých případech i o nějaký to euro dráž než u nás. Jinak například právě v Německu je oproti ČR takové EDGE mimo město téměř nepoužitelné. U nás si počkate ale taky se dočkáte. V Německu si takříkajíc neškrtnete ani s WhatsApp. Takže bych v první řadě, než začnu nadávat na ceny u nás, ověřil kvalitu služeb a jejich dostupnost u těch levných flat tarifů v zahraničí.

  • RUMcajz (neregistrovaný)

   Hele a nemyslis ze je to trochu nefer? copak maji v nemecku stejny platy jako v cr?
   Ostatne koukni na polsko, tam jsou daleko levnejsi nez u nas a o platech se da rict ze jsou srovnatelne.

  • bob (neregistrovaný)

   Sice mozna maji podobne ceny, ale nemaji k nim ciste nahodou dotovany telefon ?!

  • tora85 (neregistrovaný)

   Tak zrovna v nemecku je pokryti mozna dobre, ale 4g sit neni uplne z nejstabilonejsich.Mam firemni ip6 s vodafone tarifem a 5gb daty v ramci tarifu. Signal je nektere dny dobry, a nektere dny uplne nanic, a stale se to prepina mezi 4g a 3g bez toho abych opustil misto. Dalnice jsou pokryte, ale ne vsude. Ve mestech ano, ale mimo vetsi mesta uz to tak slavne neni. Jinak ani pevne pripojeni neni uplne slavne a dost vypadava. Uplne priserne je v nemecku O2.
   Jsem v bavorsku, takze nemohu soudit jine regiony.

 2. Tak přeju majitelům Xiaomi a OnePlus ať si užijí svůj „chytře“ zakoupený smartphone. Až zase budou psát do diskuží, že LTE je stejně na nic, rád jim připomenu tento článek. :-D

  • briza (neregistrovaný)

   Oneplus neuměl 800/900 pouze v první generaci. 2 a X už se dělají i ve verzi pro Evropu.

  • tedy (neregistrovaný)

   No hele v tom pripade jsem se pred vice nez tremi mesici, vratil koupi 640DS tak trochu do jeskyne :D…ne vazne, net a rychla data v mobilu na cestach nijak zvlast nepouzivam, 640 se mivtehdy libila,chtel ds a v te s lte v tu dobu nebyla, takze jsem zvolil tento kompromis, ano nekdy v mistech kde je jen edge a vim ze tam bude lte, si na to vzpomenu, ale ze bych narikal nebo se mlatil do hlavy ci rval vlasy, to ne opravdu.

   • mirek (neregistrovaný)

    S 640DS jsi bez LTE v pohode, tam se nejak nepocita s tim ze budes phone nejak intenzivne vyuzivat.

 3. Martin P. (neregistrovaný)

  Ano kupodivu nejsme co se týká pokrytí signálem na tom ve srovnání se západní Evropou, nebo USA tak špatně. O druhém světě nemluvě.

  Jenže objektivně o tom jak to je za hranicemi, se často nemluví a průměr obyvatel země nevytáhne paty za hranice. Neinformovanosti zneužívají někteří „národní buditelé“ s vymýšlí si jak jsme tu a tam v nějakém oboru nejhorší. Myslí si že lidé půjdou do sebe a něco se změní.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).