Domů » Články » Česká republika a pokrytí LTE: V Evropě patříme mezi špičku

Česká republika a pokrytí LTE: V Evropě patříme mezi špičku

Podle nejnovější zprávy, kterou zveřejnila Asociace provozovatelů mobilních síti, v České republice neustále roste pokrytí LTE a naše země se ve srovnání s ostatními členskými státy Evropské unie drží na špici. Po tom, co v roce 2014 mobilní operátoři v České republice několikanásobně zvýšili pokrytí signálem LTE, v loňském roce se díky dalším investicím úroveň pokrytí opět navýšila a zůstává tak nad evropským průměrem.

S necelými 94 % českých domácností, pro které je dostupný signál sítí čtvrté generace, se držíme drží na úrovni Německa a nechává za sebou kromě Itálie, Španělska nebo Francie také země s tradičně vysokým pokrytím, jako jsou Finsko, Irsko, nebo Velká Británie. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropskou komisi v rámci Digital Scoreboard jednotného digitálního trhu Evropské unie.

LTE

Pokrytí sítí LTE se tak díky masivním investicím českých mobilních operátorů do budování sítí dále rozšiřuje a zahušťuje. Důkazem toho je rostoucí počet základnových stanic LTE vysílačů, který z necelých 8 tisíc na konci roku 2015 překročil na přelomu dubna a května letošního roku jubilejních 10 tisíc. Reálné rychlosti mobilního připojení se již běžně pohybují v desítkách Mbps a vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM).

I přes rostoucí pokrývání využívá vysokou rychlost připojení jen přibližně čtvrtina majitelů koncových zařízení. Aby totiž mohli přednosti LTE vyzkoušet naplno, potřebují datové nebo hlasové zařízení, které technologii LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí mobilní operátoři svým klientům zdarma. Při výměně klasické SIM karty za USIM se nemění telefonní číslo.

S výběrem koncových zařízení v aktuální nabídce operátorů nemají čeští zákazníci problémy: v tuto chvíli většina nabízených telefonů či tabletů technologii LTE podporuje. Zákazníci by měli dát pozor v tom případě, kdy kupují zařízení jinde, než u svého operátora, například v zahraničí. Některá zařízení totiž sice LTE podporují, ale třeba jen v jiných pásmech, než která se využívají v Evropě.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments