Domů » Bleskovky » Bude další iPhone díky technologii HzO voděodolný?

Bude další iPhone díky technologii HzO voděodolný?

Pozorní čtenáři si jistě všimli nového trendu v segmentu mobilní elektroniky. Tentokrát nemám na mysli čtyřjádrové procesory, ale odolnost vůči kontaktu s tekutinami. Voděodolné telefony se zprvu staly hitem v zemi vycházejícího slunce a postupně se začínají dostávat i do zbytku světa. Současné smartphony i tablety si jsou vzájemně velmi podobné jak po designové stránce tak i co se hardwarové výbavy týče, a proto není divu, že se výrobci snaží přijít s novou vlastností, kterou by se odlišily od ostatní konkurence. Proto není divu, že i takový giganti jako jsou Apple a Samsung se začali zajímat o technologie, které by jim umožnili vyrobit mobilní telefony, jenž by odolali nechtěnému polití či navlhnutí. Oba výrobci v současné době jednají se společností HzO, která stojí za stejnojmennou technologií.

Ta se na první pohled podobá ochraně od Liquipelu o které jsme vás před nedávnem též informovali. Zatímco Liquipel se aplikuje již na celý smartphone, tak u HzO je nutné aplikaci provést během výrobního procesu. Netroufám si odhadovat, která z těchto technologií je lepší, ale v případě Liquipelu je teoreticky možné udělat z každého smartphonu vodotěsný. Zpět ale k HzO. Tato technologie využívá chemické depozice (CVD-Chemical Vapor Deposition) z plynné fáze za účelem vytvoření nanovrstvy na povrchu každé součástky smartpnonu. Ochanný film HzO lze bez problémů použít na materiály jako jsou plasty, kovy, keramiku, ocel či cín. Po nanesení nijak nenarušuje vzhled ani funkčnost žádné součástky a je pouhým okem neviditelný. Společnost HzO doufá, že současné vyjednávání s předními výrobci mobilních telefonů skončí úspěšně a jejich technologie se tak brzy dostane mezi běžné uživatele. Je proto velmi pravděpodobné, že by další generace iPhonu mohla být vodotěsná.

Zdroje: Pocket-lint, HzO

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lukas3k
Uživatel
Lukas3k

Nepoužívám sice mobil v deštných pralesech nebo pod vodou. Ale pokud by byla vodotěsnost skrytá (žádné gumycuky na těle) určitě by nevadila. Napadá mne telefonování za deště, ovládání mobilu za deště (funkční kapacitní displej), fotografování u bazénu beze strachu ze zničení mobilu pádem do vody….atd. Jinak také Vám to video připomíná propagační video z Wallyeho?

kuba
Uživatel
kuba

tak mě napadá, že mému „velice šikovnému“ kamarádovi, vypadla nokia E90, svého času s pořizovací cenou kolem 25 tis., z náprsní kapsy do kýblu s vodou (ne nebylo to WC :) ) předokládám, že tyto a další podobné situace se mohou vyskytnout častěji, než návštěva deštného pralesa !

Lukas3k
Uživatel
Lukas3k

kuba: No mojí malé ségře spadnul mobil do záchoda ve škole zrovna, když splachovala :D. Našel ho až školník na večer, když čistil trubky :D. Byla to hudební Nokia. Taková placka s červenými proužkami okolo displeje a ovl. tlačítkami. Btw po vysušení fungovala :D

Standa
Uživatel
Standa

Tak, iPhone bude odolný vodě, teď ještě vyřešit jeho přílišnou křehkost a bude to fajn :-)

kreathor (neregistrovaný)
Anonym
kreathor (neregistrovaný)

ten stejný telefon jsem měl i já, zapomél sem ho v kapse od kalhot a bohužel kalhoty putovaly do pračky, telefon po vytažení zapípal na rozloučenou a už nikdy nenaběhl :D