Brněnští taxikáři chtějí zakázat Uber. Sami se službou vozí a pak na řidiče volají policii

Minulý víkend dorazila do Brna služba Uber, a okamžitě se stala trnem v oku u tamních taxikářů. Ti vnímají Uber jako klasickou taxislužbu s tím rozdílem, že její řidiči nemusí mít licenci na základě zkoušek a zaregistrované, označené vozidlo vybavené taxametrem, čímž porušují zákony i městskou vyhlášku. Policisté začali na stížnosti taxikářů reagovat a dokonce rozdali řidičům Uberu několik pokut.

Uber Brno

Stejné potíže přitom řeší Uber v mnoha dalších městech včetně Prahy, v některých evropských městech dokonce došlo k jeho značnému omezení či úplnému zákazu. Provozovatelé a příznivci Uberu tvrdí, že se nejedná o taxislužbu v pravém slova smyslu, ale o placenou spolujízdu, s tímto výkladem však běžní taxikáři zatížení legislativou nesouhlasí. Dokonce si sami objednávají jízdu u Uberu, aby pak po ukončení jízdy zavolali policii k sepsání protokolu.

Brněnský magistrát v čele s vedoucím odboru dopravy Vladimírem Bielkem se staví spíše na stranu taxikářů s tím, že magistrát musí zvážit, zda půjde cestou intenzivní kontroly, nebo se začne zabývat podstatou věcí. Náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan uvedl, že konkurenci v taxislužbě vítá, zároveň však musí být dodržovány zákony. Uber tak zjevně nebude mít v Brně na růžích ustláno, byť celosvětově působí v 80 zemích a 500 městech.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku