Blesková data v podání Samsungu: 1 GB za vteřinu přes 5G a 4,6 Gbps po Wi-Fi

Neustále zvyšující se objem bezdrátově přenášených dat vyžaduje pochopitelně i patřičně dimenzovanou infrastrukturu, která je schopná v minimálním čase přenést co největší počet kilobajtů (megabajtů, gigabajtů). Jedním z výrazných hráčů ve vylepšování bezdrátových technologií je i korejský Samsung, ten v současnosti testuje jak nástupce LTE, tak ultrarychlou Wi-Fi na frekvenci 60 GHz.

 

Ačkoliv si o celoplošném pokrytí sítí LTE můžeme nechat jen zdát, Samsung již zdárně na vlastní infrastruktuře otestoval připojení v síti 5G. Rychlost je skutečně ohromující, pokud je přijímač stacionární, je možné přenášet data teoretickou rychlostí až 7,5 Gbps, což je téměř 1 GB za pouhou vteřinu. S rostoucí rychlostí pohybu přijímače klesá i rychlost datových přenosů, i tak se Samsungu podařilo dosáhnout v automobilu pohybujícím se rychlostí 100 km/h downloadu o rychlosti 1,2 Gbps (150 MB/s).

Data jsou přenášena na vysoké frekvenci 28 GHz, přičemž přenos je stabilní a je možné jej udržet i na delších vzdálenostech. I když se specifikace normy 5G, na níž bude Samsung spolupracovat s výzkumnými centry po celém světě, mohou měnit, jedná se o fascinující rychlost. Dočkat bychom se jí ale neměli dříve, než v roce 2020.

Jen o něco málo pomalejší má být přenos dat skrze Wi-Fi na frekvenci 60 GHz (802.11ad), na čemž korejský gigant rovněž pracuje. Toto pásmo, stejně jako v současnosti používané 2,4 a 5 GHz, nepodléhá licencování, tudíž nic nebrání jeho komerčnímu nasazení. Samsung slibuje teoretické rychlosti pohybující se kolem 4,6 Gbps (575 MB/s), přičemž slabší propustnost skrze překážky řeší Samsung vlastními anténními obvody, adaptivním formováním paprsků a technologií micro-beam-forming control pro kvalitnější šíření signálu.

Na rozdíl od 5G je vývoj Wi-Fi 802.11ad v pokročilejší fázi vývoje a korejský gigant počítá s jejím komerčním nasazením již v příštím roce, zejména v audiovizuálních a lékařských zařízeních, v chytrých domácnostech a internetu věcí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Jeden komentář

  1. Vojta (neregistrovaný)

    Jen bych odkázal na super komentář týkající se článku: [odkaz]

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *