BlackBerry London: Víme jak bude vypadat první zařízení s BBX

RIM uvede v únoru novou platformu BBX pro chytré telefony i tablety BlackBerry, podívejte se, jak bude vypadat první chytrý telefon s tímto systémem.

O nadcházející generaci ostružin se zcela novým operačním systémem na bázi QNX se mluví již od dob představení tabletu PlayBook, řadu informací přinesla konference BlackBerry DevCon, která se konala předešlého měsíce a nyní máme dokonce i fotografii prvního zařízení z této řady. Abychom si do tohoto tématu nejdříve vnesli trochu světla, je třeba zmínit, co že to vůbec BBX je. Jedná se o oficiální termín, který vznikl právě na DevCon sloučením názvů dvou operačních systémů: BlackBerry OS a QNX. BlackBerry OS, který běží na chytrých telefonech s ostružinou v logu, má totiž poměrně staré Java jádro a společnosti RIM bylo jasné, že by dlouho nedokázal držet krok se stále zvětšujícími se možnostmi chytrých telefonů. Rozhodli se tedy svůj relativně nový operační systém z tabletu portovat i na novou řadu smartphonů. Aby navíc vyšli vstříc vývojářům aplikací a her, sjednotili oba systémy do jednotné platformy BBX, jako to již učinil například Apple s iOS, či Google s Android Ice Cream Sandwich. Kromě společného názvu toto sjednocení přinese i vzájemnou kompatibilitu nativního softwaru mezi chytrými telefony a tabletem BlackBerry a navíc i Android Runtime, který umožní jak na tabletu, tak i na telefonech spouštět aplikace a hry z Androidu.

-

Ohledně BBX jsme se toho tedy dozvěděli dost, nicméně otazník pořád visel nad tím, jak bude vypadat chytrý telefon, který jako první přetne pomyslnou mašli BBX. Nedávno se ale serveru The Verge podařilo získat snímek této očekáváné ostružiny; zveřejnění fotografie samozřejmě rozpoutalo diskuze o tom, zdali je skutečná, zda to není jen prototyp, který se na výrobním pásu nikdy neobjeví, případně nějaká limitovaná edice, jak tomu bylo u modelu P9981, který BlackBerry vyrobilo na zakázku pro německou automobilku Porsche. Servery CrackBerry a BGR ale ještě tentýž den zjistili od svých kontaktů v RIM, že se jedná o legitimní model s názvem BlackBerry London, který předběhne dříve spekulovaný Colt a bude jako první představen s novým operačním systémem BBX. Co se týče samotného designu, nedá se zapřít nápadná podoba právě s edicí Porsche P9981 a zkosené hrany také mírně připomínají Nokii N9. Zdroj dále uvádí, že je zařízení hranatější, než by se z fotografie mohlo zdát, lze jej totiž postavit na kteroukoliv z bočních stran, aniž by se telefon překlopil. Telefon se svým vzhledem rozhodně nepodobá aktuálním ostružinám, což byl důvod, proč se celá BlackBerry komunita rozdělila na dva tábory – na ty, kteří si nový design okamžitě zamilovali, a na ty, kteří jej z hloubi duše nenávidí.

-

Co se týče hardwarové výbavy, tak by nová ostružina měla dostat do vínku dvoujádrový procesor o taktu 1,5 GHz, 1 GB RAM a 16 GB vnitřního úložiště (dá se předpokládat uvedení i variant s 32 a 64 GB). K pořizování fotografií poslouží hlavní fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a na videohovory bude možno využít přední 2Mpx kamerku. Co se týče rozměrů, BlackBerry London je údajně zhruba stejně velký jako Samsung SII a tenčí, než iPhone 4. Představen by měl být již v únoru 2012 a později jej bude pravděpodobně následovat BlackBerry Colt, který by měl vypadat jako zmenšený PlayBook; RIM taktéž potvrdil, že rozhodně nehodlá upustit od své pověstné hardwarové klávesnice, takže se dá očekávat i nástupce řady Bold. Uniklá fotografie údajně zachycuje pouze nefunkční model, proto displej na fotografii nezáří, všimněte si ale černých okrajů kolem něj, které zcela podle očekávání napovídají, že se jedná o dotykový rámeček, jež umožní ovládání systému BBX pomocí stejných gest, která už známe z PlayBooku. Zatím nevíme jistě, zda stříbrné části telefonu budou vyrobeny z plastu, nebo z broušeného kovu, dá se ale předpokládat, že Research In Motion poskytne klasicky i černou variantu.

Zdroje: The Verge, CrackBerry, BGR

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

17 komentářů

 1. Pipa (neregistrovaný)

  Design se mi teda moc nezamlouva.

 2. Standa (neregistrovaný)

  Mně se líbí klasický i nový design. Klasický je ověřený a funkční, nový se mi líbí svou nepodbízivostí a minimalismem, ovšem použitelnost v praxi se musí teprve ukázat.

 3. khooca (neregistrovaný)

  Za pár roků si budeme říkat: „17.11.2011 byl počátek konce kdysi slavného výrobce chytrých telefonů“. :“(

 4. lofwyr (neregistrovaný)

  Mě se teda moc líbí

 5. Lukáš (neregistrovaný)

  Nádhernej design! Celkově to vypada zajimavě… :)

 6. David Petrla (neregistrovaný)

  Přijde mi to jako maskování nebo prototyp, na produkční BB je to kapku neučesané. Trochu to připomíná Zune HD.

 7. Matt (neregistrovaný)

  No myslím, že tu všichni ale zapomínáme na konstrukci, kvůli které všichni blackberry milují…A tohle rozhodně není ona…Blackberry bez klávesnice je jen další z haldy dotykáčů….

  • khooca (neregistrovaný)

   baba, moje slova.

  • Taky mě mrzí, že jako první nevyjde BlackBerry s klasickou konstrukcí a qwerty klávesnicí, podle mě chce RIM jako první poslat do světa ryze multimediální telefon, aby zaujal širší okruh uživatelů a spoléhá na to, že věrným fandům ostruŽin jen slíbil, že na klasickou konstrukci nezapomene. Uvidíme za jak dlouho přijde i nástupce Bolda…

 8. patrikvogl (neregistrovaný)

  Hodně skvělá stylovka :)

 9. UFC (neregistrovaný)

  Pecka design!

 10. Tak ten vypadá zajímavě. Že bych si to koupil místo dalšího HTC? No uvidíme.

 11. htcjirka (neregistrovaný)

  Vlastimile ty bys kupoval vsechno,hlavne osmijadra a s minimalne 16MPx foto

 12. Kuba BB9700 (neregistrovaný)

  Tak to je pro me duvod pockat si do pristiho roku s nakupem!!!

 13. _iNTERFACE (neregistrovaný)

  dalsi system, ktory zabije android…ten google by s tym mal nieco robit…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *