Recenze “ostružiny” BlackBerry Curve 8520

Velká recenze zajímavé “ostružiny” s velmi příjemnou cenou

Začátek roku 2010 přinesl do lednových nabídek dvou tuzemských operátorů doposud nejlevněji prodávaný komunikátor od BlackBerry s označením Curve 8520. Jedná se o velmi zajímavý telefon s příznivou cenou. Jestliže jste se někdy o BlackBerry zařízení zajímali a právě finanční stránka pro vás byla překážkou, měli byste v případě modelu 8520 zbystřit dvojnásobně. O tom, jaká tahle ostružina je, se dočtete v mé uživatelské recenzi.

-

Hardwarové parametry
Operační systém: BlackBerry OS 4.6.1
Rozlišení displeje: 320×240, 65tis. barev
Paměť: 256MB ROM +256MB RAM, slot na microSDHC karty (O2 dodává 2GB microSDHC kartu v ceně)
Rozměry: 109 x 60 x 13.9 milimetrů
Hmotnost: 105 gramů včetně baterie
Podporované sítě: GSM 850/900/1800/1900
Datové přenosy: EDGE, GPRS, Wi-Fi 802.11 b/g, bluetooth A2DP
Výdrž baterie: 408 hodin v pohotovostním režimu, 4,5 hodiny při hovoru
Další informace: fotoaparát 1600 x 1200 (2 MPx, 5x zoom), videokamera, přehrávač MP3, konektor 3,5mm jack, microUSB, USB Mass Storage, QWERTY klávesnice

Obsah balení
Přístroj je dodávaný v decentní černé krabici a pouze logo na přední straně dává vědět o tom, co se skrývá uvnitř. Testovaný model byl brandován pro O2 a tomu odpovídá obsah balení skládající se z letáčku pojmenovaného „Začněte zde“, který vás provede několika kroky od vložení baterie a SIM karty po základní vysvětlení jednotlivých funkčních tlačítek a indikátorů. Pokud se to někomu nebude zdát dostatečné, může otevřít další přiložený manuál, který ale obsahuje téměř stejné věci jako letáček, jen přerovnané do kapitol. Jeden z nich si tedy mohli v O2 odpustit. Další součástí je CD s aplikací BlackBerry Desktop Manager. Tato aplikace umožňuje základní správu přístroje od synchronizace kontaktů, přes práci s multimédii, až po instalaci aplikací nebo jeho kompletní zálohu a obnovu. Dále se v krabici našel prostor kabel pro připojení k PC (na straně přístroje s microUSB konektorem) a stereofonní sluchátka. Poslední dodávanou součásti je kromě baterie také nabíječka.

- - -

- - -

Najdete ji ve zvlášť uložené malé krabičce a před používáním je potřeba k ní zacvaknout konektor do sítě. Dodávaná koncovka je pouze jednoho typu, a pokud se rozhodnete s přístrojem cestovat po světě, bude nutné si další typy dokoupit. Oproti tomu přístroje z řady BlackBerry 9000 a 8900 mají například americkou variantu konektoru v základním balení.

Konstrukce a první pohled
Při prvním letmém pohledu na přední stranu přístroje je zřejmé, že jako hlavní materiál byl použit plast. V černé barvě ale i tak telefon působí bez použití imitace kovu elegantně. Boční strany jsou pogumované, stejně tak část zadní strany. Na zadní straně je do gumy zasazena čočka fotoaparátu. Protože je zapuštěna opravdu hluboko, vznikl zde prostor pro hromadění nečistot v situaci, kdy bude přístroj přenášen po kapsách bez pouzdra (nepřítomnost pouzdra v obsahu balení je další indicie k tomu, že se tak trochu šetřilo). Čištění čočky fotoaparátu kvůli jejímu umístění také nevidím moc optimisticky. Baterie je ukryta za plastovým krytem se stříbrným logem BlackBerry. Tato krytka na sobě ráda ponechává otisky prstů. Důvodem je použitá dnes moderní „piano black“ úprava, která se uhnízdila na velké řadě notebooků, kde je právě za viditelné otlačky prstů často kritizována. Nezbývá mi než vlastnost potvrdit; po několika minutách používání by měli kriminalisté z počtu otisků radost.

- - -

Při bližším pohledu na přední stranu přístroje je viditelné, že displej i QWERTY klávesnice zabírají přibližně stejně velkou část plochy telefonu. Zbytek obsadil v horní části reproduktor skrytý za stříbrným „sítkem“, stavová dioda vpravo od reproduktoru a klávesy pro příjem/ukončení hovoru, klávesa pro vstup do menu a návrat o krok zpět. Dioda signalizuje zmeškané hovory, nový email nebo textovou zprávu, ale také slabou baterii a připojení k bezdrátové síti. Její způsob chování umožňuje nastavit i několik aplikací, které ale nejsou součástí přístroje a je nutné si je doinstalovat. Vzhled zmiňovaných čtyř kláves je řešen zajímavě. Klávesy jsou tvořeny jedním prvkem a jsou tedy téměř součástí krytky displeje a pouze tlačítko pro příjem a ukončení hovoru je odděleno zářezem, který je vyplněn průsvitnou a podsvícenou gumou. Vzhledově tak dochází k optickému vytvoření tlačítka. Fyzicky však nikoliv.

- - -

Uprostřed pod displej nám výrobce připravil novinku v podobě optického touchpadu. Jedná se o náhradu za trackball, který BlackBerry zařízení provázel dlouhá léta. Touchpad funguje stejným způsobem jako trackball, ale již se nejedná o mechanický snímač. Ke změně se výrobce uchýlil pravděpodobně z důvodu, že trackball byl často příčinou nechtěné cesty zařízení do servisu. Docházelo převážně k jeho zasekávání kvůli zanesení nečistoty nebo přeskakování a ovládání přístroje se tak stávalo nemožným. Optický trackpad po několika hodinách používání hodnotím jako velmi citlivý. K jeho zvládnutí je potřeba nějaký čas a pak na něj nedáte dopustit. Citlivost touchpadu je možné nastavit. A to jak na vodorovný, tak na svislý pohyb. Záporně zatím hodnotím pouze touchpadem prováděná nastavení, kde je nutné „rolovat“ více možnostmi. Tam se snadno stane, že tu správnou možnost minete nebo přeskočíte na vedlejší. Jistě je ale tento způsob ovládání správnou volbou do budoucna. BlackBerry zařízení si tím zajistila opět svou originalitu. Jednotlivé klávesy jsou menší, než bývá zvykem, ale přesto je psaní komfortní. Nejlépe bych jejich vzhled a stisk přirovnal k legendárnímu Palmu Treo. Stejně jako Palm Treo, má i BlackBerry 8520 stisk tužší. Jednotlivé klávesy mají ergonomický tvar uzpůsobený rychlému a snadnému psaní. Neměl by tak být problém vyřizovat i delší emaily. Při psaní pokusných textů jsem nezaznamenal i přes menší klávesy žádné překlepy.

- - -

Horní strana přístroje obsahuje trojici multimediálních tlačítek, které lze využít pro ovládání přehrávače. Máte tak třeba možnost snadno přeskakovat na další nebo předchozí skladbu. Prostřední tlačítko přehrávanou skladbu pozastaví a ve chvíli, kdy je přístroj v běžném režimu, vám umožní při příchozím hovoru potlačit zvonění, aniž dojde k odmítnutí hovoru. Rovněž s ní můžete spustit panel Média, který v sobě zahrnuje prohlížeč obrázků, hudební přehrávač, hlasový záznamník a přístup k vyzváněcím tónům nebo videím.

- -

Pravá strana přístroje obsahuje tlačítka pro ovládání hlasitosti reproduktoru použitelné jak při telefonním hovoru, tak i při přehrávání videa nebo hudby. Pod těmito tlačítky je dále klávesa rychlé volby, která ve výchozím nastavení aktivuje fotoaparát. Pokud funkci fotoaparátu na extra tlačítku nevyužijete, je možné si nastavit provádění jiné akce. Osobně doporučuji si na tlačítko navázat zámek klávesnice. BlackBerry OS neumožňuje zamykat klávesnici pomocí klávesové zkratky, ale je nutné spustit právě aplikaci s názvem “zámek“ v hlavní menu. Odemknutí se již klávesovou zkratkou provést dá. Rozumné je ale spíše stažení aplikace AutoLock, která má na starosti po nastavené době nečinnosti automaticky klávesnici přístroje zamknout.

- - -
Srovnání s BlackBerry 9000

Do levé boční části musel být umístěn zbytek konektorů, o kterých byla ve specifikaci zmínka. Naleznete tu tedy jak 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek, tak i konektor pro připojení nabíječky a synchronizačního kabelu a ještě jedno nastavitelné tlačítko, které spouští ve výchozím stavu hlasové vytáčení. Sluchátka jsou standardní součástí balení a jediné co jim mohu vytknout je, že na sobě mají umístěný „kolíček“ pro přichycení na některou část oblečení a tlačítko pro příjem hovoru zbytečně velkých rozměrů. Po hudební stránce se o žádný zázrak nejedná, ale jako nouzová handsfree sada poslouží dobře. Synchronizační USB kabel je dodáván o délce 1 metru a slouží pro propojení aplikace BlackBerry Desktop Manager s přístrojem, případně pro připojení přístroje do PC v Mass Storage režimu. Druhá možnost umožňuje přístroj využívat jako přenosný flash disk.

- - -
Palm Treo, Nokia E71 a BlackBerry 8520

Displej
Přístroj je vybaven displejem o rozlišení 320x240px se schopností zobrazit 65k barev. Co se mi ve spojení s displejem na přístrojích BlackBerry potom obecně líbí, je možnost přizpůsobení velikosti fontu. Pokud má někdo horší zrak a při práci s přístrojem by neustále musel sahat po brýlích, tak si pouze zvětší velikost písma a veškeré textové dialogy se jím následně budou zobrazovat. Testoval jsem také sledování videa. Ti z vás, kteří při jízdě vlakem nebo autobusem rádi sledují své oblíbených seriály, mohou tuto zálibu provozovat i na BlackBerry 8520. Kvůli rozměrům displeje, ale neočekávejte žádné zázraky. Kromě nastavení velikosti fontu bych rád u displeje zmínil ještě jednu jeho vlastnost. Je zde využíváno automatické korekce jasu dle okolního světla. Večer tedy zbytečně displej nezáří do očí a jeho svit je příjemný. Na denním světle, nebo při záři sluníčka se rozjasní na maximum. Pokud si chcete automatickou korekci jasu otestovat, není nic jednoduššího, než přiložit přístroj k žárovce a sledovat, jak se displej rozzáří. Změna jasu je otázkou vteřiny.

- -

První spuštění
Při prvním spuštění přístroje, vás přivítá průvodce, který má za úkol vysvětlit stručně v několika krocích ovládání přístroje, ale také zjistit základní informace, potřebné pro nastavení. V průvodci si zvolíte jazyk, ve kterém s vámi bude přístroj komunikovat a nastavíte domovské časové pásmo včetně aktuálního data a času. Můžete také nastavit Bluetooth a Wi-Fi připojení nebo importovat kontakty ze SIM karty do přístroje. Nejdůležitější volbou ale v tuto chvíli bude nastavení e-mailu, který je u BlackBerry velmi dobře zvládnutý. Tuzemští operátoři nabízejí dvě varianty propojení vaší schránky s přístrojem. Pro převážně nefiremní zákazníky je určena varianta BIS (BlackBerry Internet Service) a pro větší společnosti nabízí operátoři řešení v podobě instalace vlastního serveru a služby BES (BlackBerry Enterprise Server).

- - -

Osobně mám zkušenosti pouze s BES variantou. Zde je propojení přístroje s poštovní schránkou dílem několika málo okamžiků. Potom, co si u operátora aktivujete správný tarif, vám váš administrátor BES serveru vygeneruje heslo, které zadáte ve správné části průvodce do přístroje společně s vaší e-mailovou adresou. Jakmile tyto dva údaje potvrdíte, započne stahování jednotlivých nastavení z BES serveru do vašeho přístroje. Při tomto procesu dojde v přístroji k nastavení přístupu do internetu a ke spárování s vaší poštovní schránkou, tak aby byla přímo napojena do přístroje. Využita je zde pro tyto účely technologie push e-mail, která zajišťuje okamžitý příjem nových e-mailů ze schránky do útrob přístroje a odesílání e-mailů přes váš poštovní server. Kromě e-mailu se synchronizuje také kalendář poštovního klienta Lotus Notes nebo MS Outlook a úkoly.

Opravdový pracant
To je poznat hned po spuštění a zobrazení základní obrazovky. Zde má místo ikona pro přístup k e-mailu, kalendář a webový prohlížeč. Ikony je samozřejmě možné přesouvat kdekoli po pracovní ploše v prostoru podobnému mřížce. Pouze pohotovostní obrazovka má prostor pro šest ikon vedle sebe. Změny by mělo jít docílit použitím jiného motivu. Takový ale v základu přístroj bohužel nenabídne.

- -

Pokud zatoužíte odeslat SMS zprávu, bude dobré si nejprve upravit nastavení počtu znaků vyhrazených pro jednu SMS. Přístroj v základním nastavení povolí SMS zprávu pouze o délce 70 znaků. Pro plný počet 160 znaků si pomůžete touto fintou:

-

SMS zprávy se ukládají do jiné části než e-maily, ale pokud potřebujete, můžete si je zobrazit sloučené a máte tak přístup k oběma typům dat z jednoho místa. Jako šikovné u SMS zpráv hodnotím zobrazení historie komunikace. Pokud tedy odpovídáte na SMS zprávu, máte náhled na její originál přímo pod nově editovanou SMS zprávou. Pokud se jedná již o několikátou odpověď, můžete bez obtíží listovat i předcházejícími SMS, které se k této přímo vztahují.

- -

E-mail je řešen v odlehčeném stylu, není zde prostor pro experimenty. Důraz je kladen čistě na funkčnost. Dobrá je také práce s přílohami. Díky integrované mobilní kanceláři v podobě aplikací Word, Sheet a Slideshow To Go si přístroj poradí s nejčastějšími typy dokumentů DOC, XLS a PPS. Nezalekne se ani souborů z poslední verze Microsoft Office 2007, což si určitě zaslouží pochvalu. Jednotlivé aplikace neumožňují vytvářet nové dokumenty, ale slouží pouze jako prohlížeče. Zakoupením plné verze se ale tohoto omezení zbavíte. Samozřejmostí je i práce s PDF přílohami. Bez obtíží zvládá i větší PDF dokumenty, které občas některým telefonům dělají trochu problémy. Testoval jsem 6MB soubor a žádné zklamání se neobjevilo.

- - -

Dalším kladem e-mailu na BlackBerry je možnost prohlížení všech složek poštovní schránky. Většina platforem umožní nahlížet pouze do složky doručená pošta, toto ale pro BlackBerry OS neplatí. Máte neomezenou svobodu práce a poštu obsloužíte stejně jako z PC.

- - -

Všechny správně vytížené workoholiky pak musí zaujmout propracovaný kalendář. Zastávám názor, že na kalendáři není možné nic zkazit a bude vždy a všude stejný. BlackBerry 8520 ale předvádí, že kalendář je možné dovést i k jinému stupni dokonalosti. Kromě již zmíněné online synchronizace s lokálním kalendářem, který používáte ve svém poštovním klientovi, dostáváte do rukou několik pohledů pro organizaci vašeho času. Výchozím bodem je rozložení aktuálního dne po hodinách, nazývané „Dnes“. Okamžitě vidíte kde a v kolik hodin máte naplánované jednání, pracovní oběd nebo rande s milenkou. Pokud si budete chtít zobrazit větší časový úsek, je zde možnost se přepnout na styl zobrazení „Týden“ případně i „Měsíc“. Nejzajímavější je zobrazení „Týden“, které ukazuje obsazené hodiny na šabloně pracovního týdne v grafické podobě. Jednotlivé události můžete odeslat dokonce i pomocí MMS zúčastněným. Tuto variantu jsem nezkoušel a nedokážu ani odhadnout v jaké formě se příjemci taková MMS zpráva z kalendáře zobrazí.

- - -

Zajímavá je i položka místa konání akce. Pokud ji vyplníte, některé volně dostupné navigační aplikace se umí integrovat do kalendáře a okamžitě se můžete nechat na místo konání schůzky navigovat. Styl zobrazení „Měsíc“ je již méně šikovný a jediné co pomocí něj v rychlosti získáte, je přehled o volných dnech. Jedná se tedy o dny, pro které není žádná plánovaná akce. Kalendář umí vygenerovat i program na jednotlivé dny, do kterého zařazuje automaticky také údaj z budíku. Při vkládání nové události okamžitě vidíte, zda se nepřekrýváte s jinou plánovanou akcí nebo se nepokoušíte zadat údaj do minulosti. To je šikovné, užitečné a velmi chytré.

- - -

Další důležitou a více méně nejčastěji používanou aplikací je adresář. Po prvním nahlédnutí bych konstatoval pouze, že odlehčený styl, který jsem použil pro označení e-mailu, se přenáší i do adresáře. Nečekejte tedy žádné grafické orgie; tomu tak na BlackBerry zařízeních nikdy nebylo a pravděpodobně ani nebude a pokud je vyžadujete, musíte se přeorientovat na jinou mobilní platformu. Adresář je čistě funkční záležitost a okrasy jdou stranou. Kromě obvykle očekávaných položek jakými jsou nespočet detailů u kontaktu a případně vložení miniatury ze souboru nebo přímo fotoaparátu, je zde možnost přidat kontakt do skupiny. Pomocí této skupiny je možné následně v adresáři vyhledávat, filtrovat. Pokud budete mít v přístroji například 300 kontaktů a budete si chtít zobrazit pouze obchodní zástupce, stačí mít vytvořenou skupinu „Obchodník“, přiřadit ji k odpovídajícím kontaktům a spustit filtr. V okamžiku listujete pouze údaji, které jsou v ten daný moment pro vás zajímavé, a ostatní nevidíte. Záporně u adresáře hodnotím snad jen nemožnost přečíst klasické vizitky z přístrojů jiných výrobců a jejich uložení do adresáře. Zde jste odkázáni na ruční práci.

- -

Internetový prohlížeč má mezery
Prohlížeč webových stránek byl pro mne trochu zklamáním. Pokud se pohybujete po webech částečně optimalizovaných pro displej mobilního telefonu, nemá prohlížeč potíže. V okamžiku, kdy ale zabrousíte na běžný web, budete potřebovat skoro brýle nebo silné nervy. Zobrazované písmo je opravdu miniaturní, a pokud jej přes integrovaný nástroj „lupa“ nebo v konfiguraci prohlížeče zvětšíte, musíte pomocí touchpadu přejíždět z jedné strany displeje za roh a zpět při čtení každé řádky, to působí docela neohrabaně. V nastavení prohlížeče jsem žádné volby pro vylepšení neobjevil. Kladně v prohlížeči hodnotím snad pouze práci se záložkami, historií a možnost uložení aktuálně prohlížené stránky do přístroje. Pokud ale chcete kvalitněji surfovat, volte Operu Mini. Doposud jsem nebyl jiným prohlížečem přesvědčen, že je lepší volbou. A pokud by vám ani tato alternativa nebyla dobrá, ještě máte možnost vyzkoušet na BlackBerry OS známý prohlížeč Bolt, který by si měl poradit i se stránkami, na které bude integrovaný prohlížeč krátký.

Fotoaparát
BlackBerry 8520 nabízí 2 MPx fotoaparát, se kterým je možné fotit maximálně v rozlišení 1600×1200 px a to pouze za dobrých světelných podmínek, protože v šeru má optika celkem problémy a přisvětlovací dioda zde chybí. Jak je z testovacích fotografií vidět, fotoaparát není zrovna silnou stránkou přístroje a postačí tedy spíše pro nouzové focení než pro dokumentaci dovolené. Pokud přepneme fotoaparát na režim „Nahrávání videa“ jsou výsledky samozřejmě podobné, takže opět žádná sláva.

- - -

Zajímavě zpracovaná je knihovna médií, o které je zmínka na začátku. Všechny obrázky, videa a hudba včetně melodií jsou dostupné právě z aplikace Média. Z tohoto místa můžete procházet a přehrávat jednotlivé složky na paměťové kartě i v přístroji nebo vytvářet seznamy skladeb pro přehrávání. Potřebujete-li použít přístroj jako diktafon, jste také ve správné aplikaci. Veškeré zprávy nahrajete v části „Hlasové zprávy“. Pokud postrádáte vyzváněcí melodie, můžete se přes „Vyzváněcí tóny“ připojit k webu BlackBerry a doplnit zásobu.

- - -

BlackBerry 8520 v sobě obsahuje také základní herní výbavu v podobě BrickBreaker, což je dobře známý Arkanoid, nebo WorldMole, kde skládáte z náhodně namíchaných písmenek slova. Maniaci do Sudoku si přijdou také na své a myslelo se i na hráče karet v podobě dvou her pro ně určených.

- -

- -

Vylepšení, která potěší
Přístroj si samozřejmě poradí s Java aplikacemi, které lze instalovat přímo stažením z internetu pomocí prohlížeče a nebo trochu nezvyklým způsobem, kterým je instalace přes aplikaci „Média“. Tuto variantu použijete v případě, že si uložíte instalační soubor do přístroje nebo na paměťovou kartu. Troufám si také říci, že BlackBerry OS vyniká variabilitou nastavení. Na žádné jiné platformě jsem zatím takovou širokou paletu konfigurace neobjevil.

- - -

Všichni majitelé BlackBerry přístrojů mají možnost využívat vestavěného „kecálka“ v podobě BlackBerry Messengeru. Princip odesílání a příjmu zpráv je založený na unikátním kódu přístroje. Na základě něj si můžete přidat své známé (pokud znáte jejich e-mail, můžete ho pro přidání použít místo kódu) a začít s nimi komunikovat. BlackBerry Messenger bych přirovnal k lepšímu ICQ. Po odeslání zprávy se postupně mění její status a je tak poznat, zda si příjemce zprávičku přečetl, nebo mu byla zatím pouze doručena.

Závěr a hodnocení přístroje
BlackBerry 8520 je sympatický a dobře zpracovaný kousek hardwaru, na kterém se mi po stránce „business využití“ nepodařilo najít žádné chybějící vlastnosti. Možná by se přístroji dala vytknout absence GPS modulu, nicméně u nás se stejně žádný kvalitní navigační program pro tuto platformu sehnat nedá, takže jediné využití mě napadá ve spolupráci s Google Maps. Přístroj padne příjemně do ruky a snadno se ovládá. BlackBerry OS je celkově vyladěný systém. Přestože může mít někdo obavy z nedostatku aplikací, mohu s klidným svědomím napsat, že tomu tak není. Ty nejčastěji hledané naleznete i pro tuto platformu.

Záporem v tento okamžik rozhodně je nedostupnost oficiálního místa pro stahování aplikací, kterým je BlackBerry App World. Jedná se o takový App Store, Ovi Store, Android Market nebo Marketplace pro tuto platformu. Zda bude někdy v ČR spuštěn a kdy by to mohlo být, zatím RIM nezmiňuje. I přesto ale na internetu objevíte návody, jak instalaci obslužné aplikace App Worldu provést, takže to není úplně omezení. Co bych ale určitě nedoporučil, je používání přístroje bez BIS nebo BES služeb. Síla přístroje je právě v nich. A pokud se celkově pro BlackBerry rozhodnete, tak si pamatujte, že bez těchto služeb využíváte přístroj z poloviny.

Jestliže o BlackBerry zařízení přemýšlíte a v hlavě vám stále zůstává několik nezodpovězených otázek, zkuste se zeptat v našem fóru. Svůj dotaz nezapomeňte co nejlépe specifikovat.

Autor článku dejwi
dejwi

Kapitoly článku