TOPlist

Bill Gates odchází z představenstva Microsoftu. Bude se věnovat charitě

Určitě každý z nás zná jméno Bill Gates. Tento muž založil Microsoft a postupem času z něj vybudoval velkou, prosperující firmu. Druhý nejbohatší člověk na planetě využil svého vlivu a finančních prostředků k mnoha dobrým účelům a se svojí ženou Melindou založili nadaci, která pomáhá ve velké části světa. Tuto sobotu Bill na svém LinkedIn profilu oznámil, že opouští představenstvo Microsoftu a Berkshire Hathaway, aby se mohl naplno věnovat filantropii.

Bill Gates odchází z představenstva Microsoftu. Chce se naplno věnovat filantropii (Zdroj: Microsoft)

Ve druhé jmenované firmě měl Bill Gates stejnou pozici jako v Microsoftu, tj. člen představenstva. V Microsoftu byl od samotného založení v roce 1975. O 25 let později se vzdal funkce CEO ve prospěch Stevena Ballmera a v roce 2008 oznámil, že odejde z přímého vedení společnosti.

Satya Nadella, nynější CEO Microsoftu, se vyjádřil, že s Billem bude nadále spolupracovat jako s technologickým poradcem. Druhý nejbohatší člověk planety se chce naplno věnovat filantropické činnosti, která zahrnuje globální zdraví a jeho rozvoj, dále pak vzdělávání a také boj s globálním oteplováním.

Tip: Bill Gates si jako první na světě koupil vodíkem poháněnou superjachtu

Málokdo ví, že Bill rozdal nebo rozprodal většinu svých akcií Microsoftu (dohromady v hodnotě cca 35 miliard dolarů) a v tento moment vlastní pouze 1 procento společnosti, kterou vybudoval. Sám Bill řekl, že vedení Microsoftu a Berkshire Hathaway nikdy nebylo v lepší kondici a uznal proto, že je vhodný čas odejít. Jmění ve výši zhruba 96 miliard dolarů postačí na finanční podporu mnoha dobročinným účelům a do historie se už teď zapsal nejen jako jeden z velikánů technologického světa, ale jako člověk, který svým vlivem a majetkem pomáhá mnoha dalším.

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku