Domů » Bleskovky » Bill Gates si jako první na světě koupil vodíkem poháněnou superjachtu

Bill Gates si jako první na světě koupil vodíkem poháněnou superjachtu

Aktualizováno 11. 2. ve 14:00: Firma Sinot, která má na starosti design jachty, podle webu BBC dementovala, že by si ji Bill Gates nebo někdo s ním spojený objednal. Gates se k záležitosti zatím nevyjádřil.

Původní text článku 

Bill Gates si jako první na světě objednal vodíkovými palivovými články poháněnou „superjachtu“, první svého druhu. Necelých 113 metrů dlouhé plavidlo s názvem Aqua v ceně zhruba 644 milionů dolarů (přibližně 14,7 mld. korun), navržené nizozemskou designovou společností Sinot, nabízí veškerý představitelný komfort a luxus – má mimo jiné pět palub, místo pro až 14 cestujících a 31 členů posádky nebo posilovnu.

Aqua yacht

Futuristicky vypadající jachtu uvádějí do pohybu dva motory s výkonem 1 MW, které pohánějí superchlazené nádrže s kapalným vodíkem. Její maximální rychlost činí 17 uzlů (něco přes 31 km/h) a má „dojezd“ až 6000 km, což by mělo stačit na dlouhé cesty napříč světovými oceány.

Plavidlo nicméně není zcela ekologicky šetrné – jelikož je výskyt stanic pro doplnění vodíku v prostorách doků přímo u vody více než nezvyklý, bude Aqua disponovat záložním dieselovým motorem, který ji pomůže dostat se do přístavu. Než Gates a jiní budou moci na jachtě vyplout, budou si muset každopádně ještě nějakou dobu počkat – její spuštění na vodu se nepředpokládá dříve než v roce 2024.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments