Bill Gates: chyběly nám tři měsíce a Windows Mobile mohl porazit Android – SMARTmania.cz

Bill Gates: chyběly nám tři měsíce a Windows Mobile mohl porazit Android

Bill Gates před budovou Microsoftu (ilustrační obrázek)

Bill Gates nedávno prohlásil, že za své největší osobní selhání považuje fakt, že nedokázal zajistit vítězství mobilních Windows nad Androidem. Jde o vcelku zvláštní úvahu, neboť v době vrcholného souboje už Microsoft vedl Steve Ballmer a za viníka bývá tedy označován spíše on.

Každopádně je evidentní, že jde o kapitolu historie, kterou stále nemůže zapomenout. Na nedávné konferenci New York Times se rozhovořil o důvodech, proč podle něj Microsoft nedokázal Google na poli mobilních OS porazit.

Antimonopolní řízení i prošvihnutý termín

Primární důvod neúspěchu mobilního snažení Microsoftu Gates spatřuje v americkém antimonopolním řízení, v němž byl Microsoft tehdy vyšetřován. „Není pochyb o tom, že to antimonopolní řízení Microsoftu uškodilo, nebýt něj, víc bychom se soustředili na vývoj mobilního operačního systému a dnes byste místo Androidu používali Windows Mobile“, prohlásil na konferenci mimo jiné Gates.

Problém evidentně vidí především v rozptýlení, které ono řízení zaměstnancům Microsoftu včetně něj způsobilo. „Kdyby nebylo toho antimonopolního řízení… byli jsme tak blízko, jenže já jsem byl prostě moc rozptýlen. Zkazil jsem to kvůli tomuto rozptýlení“, řekl sebekriticky Gates.

Jako druhý aspekt uvedl to, že údajně o pouhé tři měsíce nestihli připravit systém pro telefon Motoroly. Není úplně jasné, jaký model měl konkrétně na mysli. Tou dobou nicméně Motorola vydala svůj legendární smartphone Droid, na němž získal Android výrazný úspěch. Podíl na tom mělo zejména velké marketingové protěžování amerického operátora Verizon. Je tedy možné, že Droid na trh původně měl zamířit se systémem od Microsoftu. Pokud by se tak stalo, rozhodně není vyloučeno, že by Windows Mobile popularitu získal namísto Androidu.

Motorola Droid
Motorola Droid byl elegán… (Zdroj: Shritwod)

Gates není jediným z bývalých CEO, kdo na tento souboj vzpomíná, byť asi trochu s jinými emocemi. Již dříve se totiž nechal slyšet bývalý CEO Googlu Eric Schmidt, že se v Googlu „velmi obávali, že mobilní strategie Microsoftu bude úspěšná“. Nakonec se tak nestalo. Microsoft podle Gatese prohrou v soutěži o dominanci nad trhem mobilních OS ztratil 400 miliard dolarů.

Staré spory jsou však už zjevně současným vedením obou firem zapomenuty. Microsoft Android již delší dobu považuje za vhodnou platformu pro své produkty a nedávno dokonce oznámil, že připravují vlastní mobilní telefon s Androidem.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku