Domů » Bleskovky » Bill Gates: chyběly nám tři měsíce a Windows Mobile mohl porazit Android

Bill Gates: chyběly nám tři měsíce a Windows Mobile mohl porazit Android

Bill Gates nedávno prohlásil, že za své největší osobní selhání považuje fakt, že nedokázal zajistit vítězství mobilních Windows nad Androidem. Jde o vcelku zvláštní úvahu, neboť v době vrcholného souboje už Microsoft vedl Steve Ballmer a za viníka bývá tedy označován spíše on.

Každopádně je evidentní, že jde o kapitolu historie, kterou stále nemůže zapomenout. Na nedávné konferenci New York Times se rozhovořil o důvodech, proč podle něj Microsoft nedokázal Google na poli mobilních OS porazit.

Antimonopolní řízení i prošvihnutý termín

Primární důvod neúspěchu mobilního snažení Microsoftu Gates spatřuje v americkém antimonopolním řízení, v němž byl Microsoft tehdy vyšetřován. „Není pochyb o tom, že to antimonopolní řízení Microsoftu uškodilo, nebýt něj, víc bychom se soustředili na vývoj mobilního operačního systému a dnes byste místo Androidu používali Windows Mobile“, prohlásil na konferenci mimo jiné Gates.

Steve Ballmer a Bill Gates

Problém evidentně vidí především v rozptýlení, které ono řízení zaměstnancům Microsoftu včetně něj způsobilo. „Kdyby nebylo toho antimonopolního řízení… byli jsme tak blízko, jenže já jsem byl prostě moc rozptýlen. Zkazil jsem to kvůli tomuto rozptýlení“, řekl sebekriticky Gates.

Jako druhý aspekt uvedl to, že údajně o pouhé tři měsíce nestihli připravit systém pro telefon Motoroly. Není úplně jasné, jaký model měl konkrétně na mysli. Tou dobou nicméně Motorola vydala svůj legendární smartphone Droid, na němž získal Android výrazný úspěch. Podíl na tom mělo zejména velké marketingové protěžování amerického operátora Verizon. Je tedy možné, že Droid na trh původně měl zamířit se systémem od Microsoftu. Pokud by se tak stalo, rozhodně není vyloučeno, že by Windows Mobile popularitu získal namísto Androidu.

Motorola Droid
Motorola Droid byl elegán… (Zdroj: Shritwod)

Gates není jediným z bývalých CEO, kdo na tento souboj vzpomíná, byť asi trochu s jinými emocemi. Již dříve se totiž nechal slyšet bývalý CEO Googlu Eric Schmidt, že se v Googlu „velmi obávali, že mobilní strategie Microsoftu bude úspěšná“. Nakonec se tak nestalo. Microsoft podle Gatese prohrou v soutěži o dominanci nad trhem mobilních OS ztratil 400 miliard dolarů.

Staré spory jsou však už zjevně současným vedením obou firem zapomenuty. Microsoft Android již delší dobu považuje za vhodnou platformu pro své produkty a nedávno dokonce oznámil, že připravují vlastní mobilní telefon s Androidem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

49 komentářů

 1. V businessu platí “ kdo chvilku stál, už stojí opodal“ takže takové “ kdyby jsme udělali to, tak by to…. neplatí. Naprosto stejně to mohou tvrdit i ostatní, na druhou stranu pokud by existovala další alternativa, bylo by to nepochybně mnohem lepší, než monopol jedné strany. Snad se časem najde někdo další, schopný konkurovat Google, je totiž nejvyšší čas.

  • „Snad se časem najde někdo další, schopný konkurovat Google, je totiž nejvyšší čas“
   Mozna si se jenom vcera vratil z Marsu, ale slysel jsi o firme jmenem Apple? Je vice nez schopny konkurovat Googlu, 90% zisku z mobilniho prumyslu jde na ucty Applu.

  • iphone7: 10% trhu opravdu není konkurence, spíše statistická chyba…

  • iphone7 :-D zisk je jedna věc, a z pohledu těch firem je možná velmi konkurenční. Z pohledu spotřebitele mě to ovšem pobavilo, iOS fakt konkurence není. Podobně, jako bych já napsal, že Linuxu zdatně konkuruje MS Windows :-D

  • Problem je ten ze w10m bol uz velmi slusny os a mal svoj zaujimavy dizajn a funkcie, uwp aplikacie. Mohlo sa to rozvijat do toho stadia ze by si mal jednu win aplikaciu, ktora by sa automaticky prisposobovala zariadeniu s ktorym pracujes.
   Takze fakt mohol byt treti univerzalny ekosystem ktory by bol niecim vynimocny. Skoda toho.

   Absolutne zasadny problem, ludia sa naucili na aplikacie. Tak brutalne, ze vyzaduju aplikacie aj na funkcnost ktoru im poskytne obycajna mobilna verzia webu. Proste app musi byt na vsetko.

  • To by si pak měli lidi zkusit Windows Phone 8.1. Sám jsem se nestačil divit, na co všechny stačí webový prohlížeč. Ale sám mám taky androidový telefon zasypaný aplikacema na kde co.

 2. Chybělo mi dvacet vteřin a mohl jsem porazit Bolta na stovce.

  • Tak to máte nejvyšší čas začít se hýbat a pro sebe něco udělat… Uběhnout sto metrů za 30 vteřin je docela dost. V případě, že máte nějaký zdravotní hendikep se Vám omlouvám.

  • Dalsi autista na internetu co nevi co je nadsazka

  • /*!*/: hyperbola^2

  • Snad to nepisal s vaznostou :D

  • Mě pouhé 3h a mohl jsem mít maratonský svěťák :)

  • zipiik: A zkoušel jste chvílemi běžet? Pokud se jednalo o klasický městský maraton, tak jej uběhnout za 5 hodin (tempo nad 7min) je hodně mizerný výkon.

  • Nadsázka. Ale možná to vystihuje situaci v MS po roce 2007. Možná kdyby dělali na rozvoji WM, nemusel je přejet Android a nemusel dnes Gates vyprávět pohádky o 3 měsících.

  • Tak ak to nestihli pripravit pre tu motorolu. Kludne to mohlo byt tak ze ich aj brzdil ten antimonopolny urad

  • Zbrzdit je mohl, ale nedokážu si představit, že by ve firmě o velikosti MS spor o jednom produktu prakticky zastavil vývoj jiného produktu. MS 2 roky od uvedení iPhone uvedl WM 6.5, produkt naprosto mimo.

 3. Docela by mě zajímalo, kde sebral ty 3 měsíce, když Motorola Droid s Androidem byla uvedena v říjnu 2009 a WP7 byly představené v říjnu 2010.
  Podle všeho MS prospal příležitost, kdy porazil Palm a mohl dál rozvíjet WM. Místo toho dostali uživatelé minimum inovací mezi WM5 a WM6.5, výrobci zařízení se chvíli snažili svými nadstavbami, např. HTC TouchFLO, ale to byla spíš křeč než řešení problému. Pak se člověk nesmí divit, že přešli k Androidu, se kterým se dalo vyrobit moderně ovladatelné UI.

  • Nevim, ale nemluvil o WP, mluvil o WM.

  • Jestli fakt měl na mysli WM6.5, které byly představeny v říjnu 2009, tak to snad nemohl myslet vážně. To nebyla pro iOS ani pro Android.

  • *To nebyla pro iOS ani pro Android konkurence.

  • Zipiik: Spíš mluvil o WM7, tedy o nástupci WM 6.5, který měl být „touch“ friendly, ale měl kořeny ve WM, podporoval staré aplikace. Někde kdysi kolovalo video, jak to vypadalo. Pak to Ballmer zařízl a začali od začátku s WP7.

  • Vycházím z časové souslednosti a tvrzení BG. Pokud MS chyběly 3 měsíce, tak by to časově vycházelo na WM6.5, které vyšly ve stejnou dobu jako Motorola Droid. Ve stejnou dobu vyšel i Android 2.0, takže v té době asi reálná šance na porážku Androidu byla. Pokud měl MS v té době v rukávu ještě nějaké WM7, tak buď ještě nebyly hotové (jinak by je MS dal ven místo 6.5), pak nesedí informace o 3 zbývajících měsících. Pokud je v MS zařízli, tak buď nebyly schopné konkurovat a nic by neřešily nebo byly schopné konkurovat a někdo udělal špatné manažerské rozhodnutí, to se stává.

  • Pak ale nemá cenu svádět něco na spor s antimonopolním úřadem a prohráli si boj sami.

  • Tak si to rozebereme
   WM 6.5 release date je květen 2009. I na googlu a třeba wikipedii lze najít, že WM 6.5 byl mezikrok, který vznikl z důvodu toho, že WM7 nebyl zcela hotov. Motorola Droid (Milestone) vyšla v listopadu 2009. Z toho lze zajisté vyvodit, že systém na který se čekalo nebyl WM 6.5, který už půl roku existoval, ale právě WM7.

   Co mi na tom ale nejde do hlavy je to, proč když tomu Bill věřil, tak to Ballmer zařízl a začali s dlaždicema. Asi to byl první (nesmyslný) zářez, po kterém následovaly ty, které už známe (WP7, WP 8.1, W10M)

  • Omlouvám se, na české wiki je termín uvedení WM6.5 říjen 2019. Vím, že jsem měl nějaký build v Diamondu, ale kdy to přesně bylo, si už nepamatuju. Tehdy byl přechod na HTC Hero proti Diamondu s WM6.5 nebe a dudy. To by možná nahrávalo, že by se mohlo něco chystat. Ale pak je otázka, proč a kdy to zabalili, jestli po neúspěchu s Motorolou nebo jestli se to snažili ještě vyvíjet. Ono o nedodělaném kusu SW se dá snadno říct, že chyběly jen 3 měsíce a mohl být hotový, ale v reálu mohl být hotový klidně i za půl roku nebo rok.

  • Omlouvám se, chybka na české wikipedii, kde je release uvedený říjen 2009. Pokud mělo prostředí WM6.5 vycházet z „WM7“ , tak to moc slavné nebylo. Chvíli jsem si s tím hrál na Diamondu a Hero s Androidem bylo vysvobození.

  • Bylo to podobné, vzhledově to bylo takové „modré“, jako windows 7. Jak by se to ovládalo se můžeme jen dohadovat, řekl bych, že určitě hůř jak budoucí Windows Phone, ale třeba ne, kdo ví.
   Ovšem Billův výrok mi přijde taky přitažený za vlasy. I kdyby ten systém měli hotový a za něco stál, tak ho nepohřbí a dohodli se tenkrát třeba s HTC. Dělá jak kdyby úspěch androidu stál na jednom (řekl bych ne moc úspěšném) telefonu od Motoroly. Třeba takové HTC Desire bylo podle mě úspěšnější a to vyšlo o čtyři měsíce později. HTC určitě nemělo problém udělat telefon s WM7.

  • [odkaz]
   Myslím, že ty fotky v čase 3:26 se potom ukázaly pravé a někde kolovalo video po pár letech, kde ten systém byl funkční na nějakém zařízení. Ale to nemůžu najít, ani se mi to moc hledat nechce. Jen pro představu, jak to mělo vypadat.

  • Záleží na tom, jestli existovaly a v jaké fázi vývoje byly „WM7“. U předběžně ukončeného vývoje říct, že by byl za 3 měsíce hotový, může znamenat, že by byl hotový za 3 měsíce, ale taky za 6 měsíců nebo za rok. Když si vezmu, jak dlouho trvá fáze veřejných testů iOS nebo Androidu, tak 3 měsíce před releasem = prakticky hotový, ladíme detaily a bugy.

  • Nedal by se někde sehnat nějaký stroj s betaverzí WM7?

  • Proc s betaverzi?

  • Oficiální verze přece nikdy nevyšla. Místo toho vznikly dlaždicové WP7. Já bych ale chtěl vyzkoušet ty původně plánované WM7.
   [odkaz]

  • Těžko, vždyť je to skoro 10 let stará záležitost [odkaz]

  • Díky za ten odkaz. Takovýhle přehled informací jsem hledal dlouho. Ale zajímalo by mě, zda se to nedá sehnat někde na eBay.

 4. To že se na wp vybodli je trestuhodné, sice byly pozadu, ale mohli na tom dál pracovat, myslím že v těchto dnech by byl systém konkurenceschopný v prodejích by asi rekordy netrhnul, ale byl by tu a určitě bych telefonem s tímto systémem nepohrdnul. V šupleti schraňuju ještě lumii 950xl a s chutí si s ní jednou za čas pohraju.

  • Odveci pises. Ak sa nechytil os na zaciatku, mozu do toho napumpovat miliardy, ludia to nekupia kvoli aplikaciam. To jedine ze by nejaky antimonopolny urad prikazal vyvojarom robit aplikacie pre vsetky 3 systemy. Vtedy by bol boj rovnocenny

 5. No nevím kde to sebral 3 měsíce, možná tak 30 let měl jsem jak WP 8.0/8.1 a WM10 vždyť tam nic nefungovalo v technician preview novinky nepřibývaly možná tak, že člověk to 3x za týden musel flashovat, co bylo unikátní pro tento systém byly live tittles. A tehdy nadčasová L950/950 XL, bohužel šla do prodeje co možná s tím nejhorším buildem co byl v technician/ Insider preview. Pak jejich politika udělala své, že to šlo do kopru a pořád ty jejich restarty, stále od znova, a stále znovu, přitomž Android šel svou vlastní cestou nyní to vidíme na prohlížečích od MS IE, Edge, Edge všichni za h.

  • No on myslel ten klucovy start pri ktorom by sa ten os chytil na trhu. Wp8 a w10m je irelevantny, lebo neexistovala aplikacna zakladna konkurujuca google/apple a os bol uz na tretej kolaji.
   Proste s tym sa uz nedalo absolutne nic spravit ak nepomohla ani legendarna znacka Nokia. Ak to nepredala Nokia tak Microsoft samotny uz vobec nie.

   Absolutne nemozes porovnavat android a restarty microsoftu. Ak vlak ide plynulo po trati, nemusis brzdit a riesit problemy. Ak sa vlak zle rozbehol, musis zastavovat, riesit a opravovat.

  • Pokud se nepletu, tak v Evropě měly WP8.x marketshare někam k 15%. Na tom se možná dalo stavět, ikdyž investice do rozvoje ekosystémy by byly obrovské. Jenže pak přišel další restart W10M a navíc hodně nevydařený start Lumií 950, kde W10M získal pověst nedodělaného systému a to byl konec.

 6. Moze byt s tou motorolou. Proste nezachytili start a to ich odsunulo na tretiu kolaj, vlaky jazdia len po dvoch, tretia je zbytocna. Tak je to aj s os na pc a mobile.
  Nestacilo ani slavne meno Nokia, nestacil ani inovativny hardware, proste boli treti a pre treti os nikto aplikacie nerobil. Nemas aplikacie, zaujem ludi mizivy.
  Takze microsoft sa mohol hodne snazit a investovat miliardy, no chance. To jedine ze by nejaky antimonopolny urad vydal prikaz, ze kazdy jeden vyvojar je povinny vyvijat aplikacie pre tri systemy. Co je nerealne

 7. Když se podívám na Skype, je dobře, že se nenacpal.do androidu. Běž do penze a svět ti poděkuje.

 8. Safra, já myslel že je 1.dubna
  Windows mobile byl dobrý OS, měl jsem jej na Samsungu, ale nástup verze 8 a 10 byl skok do prázdna – od té doby nepoužívám tento OS ani na PC.

 9. Ne díky, jsem spokojený, že mám v mobilu android, kdyby programy, hry a funkce které mám teď na PC fungovaly třeba pod Linuxem, tak nemám od Microsoftu vůbec nic, když musí zneužít svého dominantního postavení, aby si vynutili přechod uživatelů na W10, asi nebude něco v pořádku…

 10. WP byl naprosto zaostalý system. Ani na konci svého života nejen že neměl nadefinované UI pro vývojáře, ale nebyl schopný držet se ani toho co sám vytvořil. Jen ty bolesti aby na to vytvořili Office programy, což nakonci radši vzdali. Skype to samý. Ten system byl nedomyšlenej a jen záplatoval co si sám den předtim nadrobil. 3 měsíce tak možná kdyby to všichni z MS opravovali :D

 11. Ještě že tak, bohatě stačí Windows v kanceláři. Díky Gatesi, ušetřil jsi nám mnoho nervů s věčným čekáním a s restartama!!!

 12. Ne nevládl by. Gates si totiž neuvědomil, že lví podíl na rozšíření Androidu měl ten fakt, že OS nevyžadoval licenční poplatek. Google služby sice ano, ale to byl jen detail. Vytvořit rozumný OS totiž není legrace.

  Protože pokud by byl pro výrobce zdarma, měli bychom hromadu telefonů s WM.

 13. „Chyběly nám tři měsíce a Windows Mobile mohl porazit Android“
  NEMOHL. Ani kdyby měli náskok rok, dva, tři… s něčím takovým v 21. století není šance… naštěstí…

 14. Tak mobilní windows fungovaly už v době kdy všichni teprve jeli na JAVĚ, simbianu apod. Když pominu klasická PDA, tak už v roce 2003 jsem se rozhodoval mezi nokia 7210 s displayem 4096 barev a javou a nakonec koupil Eurotel smartphone s windows mobile, který jako jeden z mála telefonů měl 65000 barev display apod. Jeho nástupce byla motorola mpx200 a 220 též na systému windows, pak jsem kupoval v roce 2007 htc trinity opět s windows mobile, funguje dodnes, pak chvíli HTC HD2 tam byly tuším WP 7 či tak něco a když microsoft koupil nokii tak jsem kupoval v roce 2015 Lumia640 na které jedu do teď

  • Momentálně pokukuju na aliexpresu po lumia 940, protože čím nahradím windows fakt nevím. Mám tablety s androidem i pár telefonů v rodině na androidu, ale jako sorry, al epo 10ti letech vývoje mi to furt přijde jako lepší virus. Paradoxně kdyby se dovršila válka mezi Huawaei a USA, jejich vlastní systém by mohl být řešením, hardware mají na špici a android to brzdí. největším zklamáním pro mě je že i Blackberry už používá android, asi byli trnem v oku NSA nebo tak něco. Takže ani BB není alternativa už.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).