Cena:

Berlínská Gigafactory spustí výrobu každým dnem. První Tesly ji opustí ještě do konce roku

tesla gigafactory berlin

Ačkoliv obří továrna Tesly na předměstí Berlína měla být otevřena původně už v červenci letošního roku, zatím se na její spuštění stále čeká. Důvodem byly především chybějící povolení z hlediska ochrany životního prostředí.

Podle německého týdeníku Automobilwoche by tato povolení měla být udělena během následujících několika dní a Tesle tak už nebude nic bránit ve spuštění sériové výroby.

tesla gigafactory berlin
Takto vypadá nová továrna Tesly u Berlína

Dá se očekávat, že výroba bude spuštěna už na začátku prosince. Podle dostupných informací už z berlínské továrny dokonce vyjelo pět kusů Tesly Model Y jako vzorků pro kontrolu funkčnosti linky a celého výrobního procesu.

Množství vyrobených vozů ale poroste pomalu. Tesla očekává, že v lednu příštího roku by se měla dostat na 1000 vyrobených vozů týdně. Během první poloviny příštího roku by tedy v rámci berlínské továrny nemělo být vyrobeno více než 30 000 kusů elektromobilů.

tesla model y
U Berlína se bude vyrábět hlavně Model Y

Berlínská továrna je z hlediska expanze Tesly velmi důležitá. Bude sloužit k uspokojení evropské poptávky a tím pádem nebude nutné přepravovat takové množství vozů z továren ve Fremontu (USA) a Šanghaji (Čína). Pro evropské zákazníky se zkrátí dodací lhůty i sníží náklady na přepravu. Zároveň se navýší celkové kapacity výroby továren Tesla.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.