Domů » Bleskovky » Až o 30 % vyšší výkon. ARM představil nová procesorová a grafická jádra

Až o 30 % vyšší výkon. ARM představil nová procesorová a grafická jádra

Společnost ARM Holdings, která míří do područí firmy NVIDIA, představila letos v březnu novou architekturu ARM v9. Ta má nahradit aktuálně užívanou architekturu ARM v8, na jejíchž základech jsou stavěny prakticky všechny mobilní procesory z posledních deseti let. Nová architektura je čistě 64bitová, 32bitové procesy již podporovány nebudou. Posun kupředu se pochopitelně neodehraje pouze v architektuře procesorů, ale i v samotných komponentách.

arm9

Vyšší výkon, lepší efektivita a nové značení

Začněme nejprve u procesorových jednotek Cortex. ARM představil celkem tři návrhy jader – Cortex-X2, A710 a A510. První z nich je supervýkonné, poslední maximálně efektivní a prostřední „něco mezi tím“.

cortex

U Cortex-X2 ARM slibuje až o 16 procent vyšší procesorový výkon a dvojnásobný výkon strojového učení. Novinkou je možnost použití až osmi těchto výkonných jader v jednom čipsetu, což by mohlo najít uplatnění zejména v ARMových procesorech pro počítače/servery.

x2

Prostřední jádro Cortex-A710 oproti Cortex-A78 navýšilo špičkový výkon jen o 10 procent, ale o 30 procent zvýšilo efektivitu.

Největší nárůst v hrubém výpočetním výkonu je znát u nejslabšího jádra Cortex-A510, které po čtyřech letech nahrazuje Cortex-A55. Oproti němu je novinka o 35 procent výkonnější a o 20 procent energeticky účinnější. U tohoto jádra navíc narostl výkon strojového učení hned třikrát. Jedná se o velké mezigenerační zlepšení, které toto jádro přibližuje k minulým „velkým“ jádrům.

Čtyři nové grafiky

ARM také přináší na trh nová grafická jádra, a to hned ve čtyřech provedeních pro různě výkonné čipsety. Vrcholem nabídky je Mali-G710, které mezigeneračně navyšuje jak výkon, tak i účinnost o 20 procent, ve strojovém učení je nárůst výkonu přibližně třetinový. Mali-G710 uvidíme nejen v příštích vlajkových smartphonech, ale i v počítačích, například v Chromeboocích. Z Mali-G710 vychází i jádro G610, které však bude kvůli několika ústupkům (má například jen šest shaderů oproti 7-16) nasazováno do čipsetů vyšší střední třídy.

mali

Uprostřed nabídky sedí jádro Mali-G510, které nahrazuje aktuálně používané Mali-G57. Mezigeneračně se můžeme těšit na dvojnásobný výkon a o čtvrtinu vyšší efektivitu.

game

Poslední z rodiny je Mali-G310, které bude pořádnou vzpruhou pro ty nejlevnější smartphony. Nárůst výkonu (Vulcan) má být až 4,5násobný, vykreslování textur bude dokonce až 6krát rychlejší. Dvakrát má být rovněž rychlejší vykreslování uživatelského rozhraní systému Android.

V telefonech a počítačích už příští rok

ARM bude své nové návrhy licencovat všem svým partnerům, přičemž první čipsety založené na nových jádrech uvidíme v koncových zařízeních počátkem příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).