Domů » Bleskovky » Audi představilo elektrickou koloběžku kombinovanou se skateboardem

Audi představilo elektrickou koloběžku kombinovanou se skateboardem

Společnost Audi reaguje na městský trend multimodální dopravy novým konceptem elektrické koloběžky s názvem e-tron Scooter. Ten je koncipován pro sportovně založené jezdce a kombinuje pozitivní vlastnosti elektricky poháněné koloběžky a skateboardu.

Uživatel může elektrickou koloběžku o hmotnosti dvanáct kilogramů snadno složit a přepravovat ji automobilem, autobusem nebo vlakem. Při chůzi ji může táhnout za sebou jako nákupní tašku s kolečky. Audi e-tron Scooter se však odlišuje především svým ovládáním, při němž jezdec pohybuje tělem podobně jako surfař. Jezdec má jednu ruku volnou, může se rozhlížet po okolí a dávat znamení rukou. Na uvedení do prodeje si ale budeme muset nějaký ten pátek počkat – Audi plánuje zahájení výroby a prodeje až na konec roku 2020.

koloběžka audi e-tron scooter
Audi e-tron Scooter je elektrická koloběžka, která se na trh dostane až příští rok za přibližně 2000 euro

S elektrickou koloběžkou Audi e-tron Scooter oslovujeme zákazníky, kteří cestují po městě trvale udržitelným způsobem a multimodálně – a přitom kladou důraz na styl a funkčnost,“ říká Thorsten Schrader, vedoucí projektu mikromobility ve společnosti Audi. Jezdec se drží jednou rukou řídítek, řídí však nohama, přesouváním tělesné hmotnosti, jako na skateboardu. Speciální podvozek se čtyřmi koly umožňuje neobvykle malý průměr otáčení. „E-tron Scooter jezdí samozřejmě také rovně. Nevšední pocit velmi ladného pohybu se však dostaví až při změnách směru jízdy na asfaltu, které jsou díky našemu novému konceptu překvapivě snadné.“

koloběžka audi e-tron scooter
Koloběžku půjde snadno složit. Její dojezd má být okolo 20 kilometrů.

Řídítka zajišťují stabilitu, nesou akumulátor a elektroniku včetně displeje se stavem nabití akumulátoru. Jezdec zrychluje a zpomaluje otočnou rukojetí. Elektrická koloběžka má dojezd 20 kilometrů díky rekuperaci kinetické energie při zpomalování. Úroveň bezpečnosti zvyšuje hydraulická brzda, ovládaná nohou.

Koloběžka Audi e-tron vyjde na zhruba 2000 eur

Soukromí zákazníci si budou moci elektrickou koloběžku Audi e-tron Scooter zakoupit od konce roku 2020 za cca 2000 eur (přibližně 51 tisíc Kč). Projektový tým kromě toho zkoumá také možnosti využití koloběžky ve flotilách pro specifické skupiny zákazníků, například obyvatele moderních městských čtvrtí.

koloběžka audi e-tron scooter
Takhle má elektrokoloběžka od Audi vypadat

Myslitelné by bylo nabízet elektrickou koloběžku jako příslušenství pro majitele modelů Audi e-tron. Elektrická koloběžka by se mohla nabíjet ze speciální zásuvky v zavazadlovém prostoru. Poslední metry do cíle, například z parkoviště nebo od nabíjecího stojanu, překoná zákazník komfortně rychlostí až 20 km/h na koloběžce.

Audi e-tron Scooter disponuje legislativou předepsaným osvětlením LED: předními světlomety, světly pro denní svícení, koncovými svítilnami a brzdovými světly. Rozhraní Bluetooth umožňuje individuální nastavení jízdní dynamiky a zvyšuje úroveň ochrany proti odcizení. Designéři kromě toho pracují na deskách ze dřeva či uhlíkových kompozitů i na různých designech v šedé nebo černé barvě.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

5 komentářů

  1. Blbost… kupte si kolo.

  2. Jako vypadá to dost dobře, ale dostupnost nejdřív za rok a cena nesmysl :(

  3. Když se podívám, kam se za pár let dostaly čínské i ne-čínské elektro koloběžky, vypadá pokus od Audi spíš jako hodně blbý vtip.

  4. Dobrý den. Já teď synovi právě sháním k Vánocům nějaký ten elektrický skateboard „https://trefasport.cz/elektricke-skateboardy/26251-skatey-350l.html“ a zajímá mě, podle čeho se vybírá a jestli se za tu cenu vůbec vyplatí popřípadě jestli radši nevzít normální skateboard nebo elektrokoloběžku. Předem díky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).