Domů » Bleskovky » ARM vs. X86: na světě jsou první benchmarky ARMových počítačů s Windows 10

ARM vs. X86: na světě jsou první benchmarky ARMových počítačů s Windows 10

Minulý víkend jsme vám přinesli reakce zahraničních redakcí z prvních počítačů poháněných ARMovým čipsetem Qualcomm Snapdragon 835. Testeři nenechali na počítačích Asus NovaGo a HP Envy x2 nit suchou, největší slabinou obou zařízení je velmi slabý výkon, zejména u standardních desktopových aplikací jako je Google Chrome. Důvod je poměrně jednoduchý – emulace.

 

Server Techspot si vzal za úkol porovnat v benchmarcích výkon standardních počítačů s procesorem od Intelu s nově vznikající ARMovou konkurencí. Varovným signálem už ale byl výběr samotných benchmarků, Windows 10 pro ARMové počítače jich nedokáže spoustu spustit – PCMark 8 při testech padá, PCMark 10 se spustí, ale nefunguje standardní test, Cinebench R15 je pouze 64bitový a tak na zařízeních spustit nelze, Blender je sice 32bitový, ale vyžaduje OpenGL 2.1, takže také nefunguje. Nakonec se pár adeptů ale přece jen našlo, na vybrané výsledky se můžete podívat v následujících grafech.

Z nich je patrné, že výkonnost emulovaného kódu je přímo tristní – Snapdragon 835 dokonce nedokázal překonat ani Intel Celeron N3450 z roku 2016, což je jeden z nejpomalejších procesorů od Intelu v současnosti, mnohdy navíc o desítky procent.

V některých úkonech se Snapdragon 835 zmíněnému Celeronu vyrovnal, například v testu webových prohlížečů Octane 2.0, ovšem pouze při spuštěném prohlížeči Microsoft Edge, který běží na Windows pro ARMové čipsety nativně. Emulovaný Google Chrome měl třetinovou výkonnost, což jasně dokazuje, jaký kus výkonu si samotná emulace ukousne.

Abychom ale jen nekritizovali, HP Envy x2 zvítězilo poměrně přesvědčivě v testech výdrže při prohlížení webu – 12,44 hodin v Edge, 10,13 hodin v Chrome.

I přesto jsou však závěry serveru Techspot z HP Envy x2 velmi negativní. Ani ta vysoká výdrž nestojí za to, jak nízký výkon uživatel dostane. Nativních aplikací je pomálu a ty emulované nabízí výkon pohybující se na rozhraní mezi zklamáním a naprostou katastrofou. Misku vah nepřeváží ani cena – zatímco Envy x2 stojí okolo tisíce dolarů, počítače s výkonnějším (přitom stále slabým) Celeronem stojí méně než třetinu této částky. A to v něm běží plnohodnotná Windows bez jakýchkoliv kompromisů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments