TOPlist

Argument proti sdíleným koloběžkám? Teenager s ní vyloupil banku

Sdílených dopravních prostředků v podobě kol či koloběžek čím dál tím více přibývá, což je pro drtivou většinu obyvatel, kteří nemají v lásce automobily, jednoznačné plus. Krátkodobé výpůjčky elektrických koloběžek mohou mít také ale negativní dopady, pokud se s nimi rozhodnete například vyloupit banku.

Pro tento čin se rozhodl devatenáctiletý teenager Luca Mangiarano z texaského Austinu. Mangiarano se pokusil vyloupit banku za pomoci výhružného dopisu a dokonce by se mu to také povedlo, nebýt jedné osudové chyby.

Utéct na sdílené elektrické koloběžce nebyl chytrý krok

Tou bylo využití sdílené elektrické koloběžky firmy Jump, která patří pod známý Uber, pro útěk z místa činu. Jelikož bylo celé přepadení natočeno na kameru, stačilo policii pouze požádat Uber o osobní údaje Mangiarana, čemuž samozřejmě vyhověli. Policie tak věděla jméno, adresu a číslo kreditní karty, což společně s údaji od mobilního operátora pomohlo velmi rychle usvědčit pachatele.

Použití sdílené elektrické koloběžky rozhodně nebylo nejmoudřejší rozhodnutí s ohledem na to, kolik údajů je potřeba sdílet se soukromou společností za účelem pouhého zapůjčení vozítka. I přes to, že Uber předal informace policii oprávněně na základě pořízeného záznamu, je třeba se mít na pozoru před případným zneužitím těchto informací pro jiné účely, než je rozluštění zločinu.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku