Domů » Články » Apple Watch dokážou detekovat koronavirus. A rozhodně nejsou jediné

Apple Watch dokážou detekovat koronavirus. A rozhodně nejsou jediné

Asi bychom byli všichni rádi, pokud by na trhu bylo nějaké zařízení, které dokáže rozpoznat koronavirus mnohem rychleji než běžný test. Podle CBS News některé chytré hodinky, jako například Apple Watch a produkty značek Fitbit nebo Garmin, dokáží rozpoznat přítomnost viru v těle ještě před prvními příznaky a výsledkem běžného testu. To je důležité především v návaznosti na množství lidí, kteří nemají žádné příznaky a přesto jsou pozitivní.

rousky
Roušky nás provází již téměř rok

Informace tohoto typu kupodivu nepřicházejí od žádného z výrobců elektroniky. Zdrojem jsou legitimní zdravotnické instituce, jako je newyorská síť nemocnic Mount Sinai nebo Stanfordova univerzita v Kalifornii.

Variabilita srdečního tepu

Podlé výzkumů Mount Sinai dokáží hodinky od Applu rozpoznat změny srdečního rytmu, které mohou signalizovat přítomnost viru, a to dokonce už 7 dní před propuknutím prvních rozpoznatelných příznaků nebo pozitivního testu. Zásadním měřeným parametrem je zde tzv. variabilita srdečního tepu (HRV), což zjednodušeně představuje časové změny mezi jednotlivými údery srdce. Dle HRV lze velmi dobře poznat, jak je na tom váš imunitní systém.

Jednotlivci s COVID-19 mají nižší variabilitu srdečního tepu, což znamená, že čas mezi údery srdce zůstává téměř neměnný. Naopak pokud COVID-19 nemáte, vaše HRV bude vyšší. Je ale potřeba rozlišovat právě HRV a zrychlený tep, protože to není to samé. Dlouhodobě zvýšený tep není známkou dobrého zdraví, naproti tomu vyšší HRV je pozitivním znakem.

Apple Watch Series 5 18
Apple Watch Series 5

Testem prošlo 300 pracovníků nemocnic Mount Sinai, kteří od května do konce září 2020 nosili právě Apple Watch. Díky tomuto typu monitorování zdravotního stavu pracovníků už nebyla nemocnice závislá pouze na indikacích pomocí příznaků a následného testování, ale určité změny zdravotního stavu bylo možné rozeznat mnohem dříve.

Podobná studie probíhala také na Stanfordově univerzitě, kde používali hodinky Apple, Garmin, Fitbit a další. Zjistili, že u 81 % pozitivních lidí koronavirus působí změny HRV už 9 dní před vypuknutím prvních příznaků. Podle studie byly odhaleny zhruba dvě třetiny pozitivních případů. Zkoumaná data pocházela od 32 pozitivních pacientů ze vzorku 5000 lidí.

Fitbit Versa

Další obrovskou výhodou monitoringu pomocí chytrých hodinek je to, že data získáváte 24 hodin denně a můžete je kdykoliv kontrolovat. Klasické testování nemusí být stoprocentní, protože můžete být například v ranné fázi onemocnění a test vás ještě neodhalí. Zároveň je tu nevýhoda časové prodlevy mezi testem a jeho výsledkem.

Změny tělesné teploty

Na výzkumu této problematiky se podílejí i další firmy a univerzity. Finská firma Oura Health, která vyrábí chytrý prsten Oura Ring, pomohla financovat další výzkum Kalifornské univerzity. Ten prokázal, že chytrý prsten může detekovat časný nástup horečky při nakažení koronavirem.

Frekvence dýchání při spánku

Další výrobce zařízení pro sledování spánku – Whoop ve spolupráci s Central Queensland University v Austrálii vydal studii, která prokazuje, že koronavirus lze detekovat i pomocí změn frekvence dýchání ve spánku. Zdraví lidé by měli mít velmi stálý dech i během noci. Nakažení naopak dýchají méně pravidelně.

spanek
I spánek může odhalit přítomnost viru

Ať už je to parametr HRV, změna tělesné teploty nebo změny dýchání při spánku, je zřejmé, že naše chytrá nositelná elektronika dokáže pomoci i při rozpoznávání infekce koronaviru. Každá z technologií sice má své limity, při jejich spojení by ale mohlo dojít k vytvoření ideálního zdravotního senzoru, který nám možná pomůže najít cestu ven z globální pandemie.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

3 komentářů

  1. No ještě aby to dokonalej americkej výrobek nezvládl.

  2. Az na to ze ty priznaky, co detekuje, jsou projevem kazdeho respiracniho onemocneni, ne jenom COVID-19. Ale chapu, co je dnes modni, a pouha zprava o tom, ze AW sleduje zmeny teploty nebo dychani jsou malo bombasticke.

    • A co je hlavni, tak podle vseho neodhali bezpriznakove pacienty, kteri virus roznaseji, protoze detekuji jenom nektere priznaky, pokud se jiz COVID-19 rozvine, a ne samotnou pritomnost koronaviru. Mozna by to chtelo upravit titulek, je dost zavadejici, a jak znam nektere majitele AW, tak ty to budou brat AW za nahradu PCR testu:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).