TOPlist

Apple Watch detekují blížící se nemoc. Zvládnou to dříve, než pocítíte první příznaky

Starý muž v nemocnici s chytrými hodinkami Apple Watch (ilustrační obrázek)
  • S příchodem watchOS 11 se na hodinkách Apple Watch objevila také aplikace Životní funkce
  • Ta podle některých uživatelů úspěšně předpověděla blížící se nemoc dříve, než pocítili první symptomy
  • Nejedná se ovšem o diagnostický nástroj, na který byste se měli spoléhat

Chytré hodinky jsou v dnešní době doslova prošpikované různými senzory, které měří nejrůznější tělesné hodnoty, jako je kupříkladu srdeční tep, okysličení krve, kvalita spánku, spánková apnoe nebo EKG. Změřit tyto hodnoty je jedna věc, ta druhá, o mnoho důležitější je, jak s těmito hodnotami naložíme, respektive jak dokáží chytré hodinky a jejich algoritmy naměřené hodnoty interpretovat. Sdělit uživateli, že má vysoký srdeční tep, a tudíž je ve stresu či pravděpodobně cvičil, není žádné velké umění. Nicméně určit z naměřených údajů přicházející onemocnění dříve, než se projeví první symptomy, to už je o něco těžší.

Aplikace Životní funkce zvládla předpovědět blížící se nemoc

Právě na toto upozorňuje nejeden uživatel chytrých hodinek Apple Watch na Redditu. Konkrétně se uživatelé zmiňují o dobré interpretaci výsledků nové aplikace Životní funkce (v angličtině Vitals), která se objevila s příchodem nové verze operačního systému watchOS 11. Apple Watch analyzují klíčové zdravotní metriky během spánku v posledních sedmi dnech, přičemž některým uživatelům jsou schopné „predikovat“ přicházející onemocnění s předstihem. Aplikace je k dispozici pro Apple Watch Series 8 a novější, pokud na nich běží poslední verze operačního systému.

Aplikace Životní funkce na hodinách Apple Watch s operačním systémem watchOS 11
Aplikace Životní funkce na hodinkách Apple Watch s operačním systémem watchOS 11

Překvapivě dobré výsledky měření potvrzuje například uživatel s přezdívkou RCG21: „Začal jsem používat aplikaci Životní funkce ještě v betaverzi a od té doby jsem byl nemocný dvakrát. V obou případech mě na blížící se nemoc aplikace upozornila, i když jsem ji na sobě ještě nepociťoval.“ To potvrzuje také uživatel s přezdívkou dalethomas81, který zároveň sdílel screenshot aplikace s naměřenými daty. „Ráno jsem se vzbudil a necítil jsem se moc dobře. Jak se blíží večer, tak mám onen známý pocit, že na mě něco leze,“ uvedl.

Ačkoli je řada uživatelů s tímto měřením nadmíru spokojená, někteří naopak uvedli, že aplikace je na blížící se nemoc nijak neupozornila. Výsledky se tak mohou u jednotlivých uživatelů lišit a rozhodně se na ně nedá spolehnout ve 100 procentech případů. Ostatně i sám Apple zmiňuje, že aplikace Životní funkce není zamýšlena jako diagnostická a je potřeba ji brát se značnou rezervou. Na druhou stranu ukazuje možný vývoj nositelné elektroniky, která se stále více blíží k tomu, že nám nebude jen zobrazovat notifikace ze sociálních sítí, ale také bude hlídat naše zdraví.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku