Domů » Bleskovky » Apple vydělal více, než Amazon, eBay, Facebook, Google, Microsoft a Yahoo dohromady

Apple vydělal více, než Amazon, eBay, Facebook, Google, Microsoft a Yahoo dohromady

Ať už na americký Apple pohlížíte jakkoli, nelze mu upřít obrovský úspěch. Při pohledu na čísla posledního čtvrtletí zjistíte, že Apple vydělal 8,2 miliard USD a pokud se zaměříme na celý fiskální rok, tak výnos činí 41,7 miliard USD z celkového příjmu 156,5 miliard. Jablečný gigant tak předčil Amazon, eBay, Facebook, Google, Microsoft a Yahoo dohromady. Ne, to vážně není překlep; firma se sídlem v Cupertinu předběhla kombinaci svých rivalů téměř o 7 miliard USD.

V mobilní sféře není situace o moc lepší, spíš naopak. Kombinovaný výnos Nokie, Samsungu, RIMu a HTC se vyšplhal na 12,8 miliard. Je nutno brát v potaz, že srovnání nelze považovat za příliš objektivní v oblasti prodeje mobilních zařízení. Nemalou část prodejů Apple tvoří software a počítače, zatímco korejský rival si přivydělává prodejem televizí a ledniček. Kdybychom proti sobě postavili zisk z prodeje telefonů a tabletů, rozdíl by hned nebyl tak markantní. Ať už se na tuto problematiku ovšem díváte z libovolného úhlu, jedno je jisté – Apple vydělává, a to celkem výrazně.

Zdroj

Jiří Hanč

20 komentářů

 1. mcmess (neregistrovaný)

  :-O

 2. Jaj, tohle je článek… čísla, která porovnáváte jsou naprosto nic hodnotného neříkající. Naopak to vidím tak, že Apple hromadí a zpět investuje minimum. Ono je rozdíl mezi vydělal a vydělal a znovu investoval…

  • Nechapu. Je uplne jedno, co s temi penezmi kdo dela, jestli si je necha ve slamniku nebo je investuje zpet. Faktem je, ze Apple VYDELAL VIC nez 6 velkych firem dohromady.

  • roxx (neregistrovaný)

   Melete nesmysl. Čistý zisk je pojem pouze jeden, a je úplně jedno (jak poznamenala kolegyně Niky), jestli je firma opět investuje, nebo si z nich udělá domeček na pláži.

 3. Prestoze jsem vicemene applista, tak tenhle trend se mi moc nelibi. Jsou uspesni, ale prijde mi to uz trochu moc. Co se investic do R&D tyce, koukal jsem, ze v roce 2012 to bylo 3.4MLD USD a cislo vytrvale roste.

 4. T.Z. (neregistrovaný)

  Vysvětlí mí někdo jak může společnost s takovým obrovským profitem pustit na trh telefón kterému se loupe barva ? Nebo ze kterému nefunguje anténa ? Celkem applu fandín hlavně kvůli skvělým OS na macu a stabilitě. Ale tohle už vážně smrdí neskutečnou honbou za POUZE! za mamonem. Hlavně že u dodavatelů žijí pracovnící v buňce s jednou nohou na židli a provazem kolem krku. TOTO JE NESKUTECNY HNUS

  • Loupe barva, nefunguje anténa? Aktuálně mají iVěci potíže na straně dodavatele (výrobní proces), nikoli na straně uživatele. Nebo máš na mysli jiného výrobce?

  • Kterýmu iPhone nefunguje anténa? Myslíte iPhone4? Kterého se prodalo odhadem tak 70 milionu ks?

 5. Zajímavé, kdy že se napíše, vyděláno tolik a tolik…moc o to neřekne, když se to dá kontextu…:-)

  jankolu: Jak zaznělo v článku, nemalou část příjmu Apple vychází z Appstore a především uTunes, co tam chce reinvestovat:-)

  Příjem Apple za aktuální fiskální období zřejmě nebudou takové, Apple nedokáže uspokojovat poptávku, ale nevím, jak vysoké jsou výrobní kapacity, prodejní čísla nejsou dostupná.

 6. Tazatel (neregistrovaný)

  Mam dotaz. Raz som niedke letmo precital, ze Apple ma sice velke zisky , ale USA ma z neho len 2% na daniach – vraj je v danovom raji jeho sidlo… Co ma prekvapuje, ze sa – v tomto kontexte – patrioticky sudcovia biju v pantentoch za Aplle???

  • Tak tvou logikou, v zájmu USA je NEpostavit se za většinu svých významných společností, které mají vyvedené účetnictví mimo jejich daňový systém? To je docela cesta do pekel, nemyslíš?

   Nehledě na to, že tvé označení „patriotičtí soudci“ je jen bohapustá spekulace.

  • --_-- (neregistrovaný)

   Tak maju dane optimalizovane rovnako ako MS, Google, HP a dalsi. Platia rovnako 2%. To o tych sudcoch patriotoch je skor tvoja spekulacia. Ano urcite je im blizsie zastupovat US firmu, ale zas si pod tym nepredstavuj, ze si mozu robit co chcu. Tak to nefunguje. Do istej mieri im mozu byt nakloneny, ale v ziadnom si nepredstavuj ze si sudcovia robia co chcu.

  • Nepocita se zisk po ZDANENI?

  • 41,66 je „net profit“ za poslední fiskální rok Applu. Takže po zdanění

  • Daffson (neregistrovaný)

   Pardon, ale není náhodou v tabulce napsáno net income? Tedy čistý příjem? Net profit je snad čistý zisk ne? Tedy příjem mínus výdej.

  • Nevím kdo dělal tu tabulku, ale 41,66 mld. USD je opravdu net profit za poslední fiskální rok.

   Nebude v tom rozdíl, jelikož v angličtině se pro příjmy (celkově z prodeje) užívá revenue a ne income.

  • Tak ono tam nejde vždy o soudce, někdy rozhoduje laická porota vybraná mezi obyvateli města, kde má Apple sídlo, jasný střet zájmů.

  • Geary: Ehm, porota je sestavována nezávisle na procesu (klidně mohla sedět u hádky, čí jsou ty jablka, co spadla z mé jabloně na druhou stranu plotu). Asi toho mnoho o tom nevíš, ale důležité je, že je možné kydat špínu, a když je to Apple, tím lépe že….:-/

  • A to co jsi napsal , mění jako co , na tom ,co jsem napsal já?

 7. Prosím ten spekulativní závěr v článku příště vypustit a držet se čistě info-grafiky. Rozdíl by byl možná ještě markantnější. Jelikož trh s TV a bílou technikou není zrovna známí vysokou marží. Kdežto v případě Applu tvoří prodej Maců a SW cca 15% (spíš méně)

  Jinak když do toho zapojujte bílou techniku atd. tak Samsung je konglomerát co vyrábí i lodě apod. takže ta spekulace je úplně mimo mísu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).