Apple vydal iOS 15.2. Připravte se na spoustu zajímavých novinek

iphone ios 15

Apple v noci na dnešek vypustil aktualizace svých systémů, mezi nimi vyšel i iOS 15.2 pro iPhony. Přestože se jedná pouze o desetinkový update, nachází se v něm poměrně dost nových funkcí. Pojďme se podívat, co je nového.

Digitální pozůstalost

Jednou z velkých novinek je digitální pozůstalost. Skrze ni si v seznamu kontaktů vyberete důvěryhodné osoby, které se po vaší smrti dostanou k vašim datům na iCloudu – ke zprávám, fotografiím, kontaktům, poznámkám, kalendáři apod. Pro přístup k datům je nutné doložit Applu úmrtní list zesnulého.

ios15 legacy contacts

Přepínač makro fotografií

Na iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max lze využívat širokoúhlý fotoaparát k pořizování makrosnímků. Přepínání mezi klasickou a širokoúhlou kamerou měla dosud na starosti automatika, což se při focení objektů ve vzdálenosti zhruba 10 cm ukázalo jako velmi nešikovné řešení. Apple tak s iOS 15 přidal do fotoaplikace přepínač mezi fotoaparáty.

macro

Servisní historie komponent

V Nastavení systému přibyl seznam komponent, které byly v historii na daném zařízení měněny, a zda se jedná o originální součástky. To se může hodit v mnoha případech, například když kupujete iPhone z druhé ruky.

Bezpečnost dětí

iOS 15.2 rovněž přináší novou bezpečnostní funkci do aplikace Zprávy. Pokud na dětský účet přijde obrázek se sexuálním obsahem, snímek bude rozmazán a dítě dostane varování před závadným obsahem. Dítě bude mít možnost nechat obrázek prověřit rodičem ve službě rodinného sdílení. Analýza obrázků probíhá přímo na koncovém zařízení.

Soukromí

iOS má velmi dobře zpracovaný systém oprávnění, takže uživatel má přehled o tom, které aplikace využívají přístup k citlivým součástkám telefonu (typicky mikrofon, kamera či polohové služby). iOS 15.2 přidává souhrnné reporty o tom, jak často za posledních 7 dní aplikace tyto přístupy využívaly.

Podpora Apple Music Voice Plan

Další novinkou je podpora nového plánu Apple Music. Stojí pouze 4,99 USD měsíčně, jeho „kouzlo“ tkví v tom, že při jeho aktivaci můžete službu Apple Music ovládat pouze hlasem skrze asistentku Siri. Z tohoto důvodu není možné jej zatím využívat v ČR.

voice plan

Podrobnější mapy

Další novinkou, kterou si v ČR neužijeme, jsou podrobnější mapy. Ve vybraných městech světa byly přidány detaily jako odbočovací pruhy, dělicí pásy, pruhy pro cyklisty nebo přechody pro chodce.

Další novinky:

  • Předplatitelé služby iCloud+ mohou v aplikaci Mail vytvářet náhodné jedinečné e‑mailové adresy pomocí funkce Skrýt můj e‑mail
  • Funkce Najít dokáže zjistit polohu iPhonu i po pěti hodinách od přepnutí do režimu rezervy
  • V aplikaci Akcie můžete zobrazit měnu burzovního symbolu a při prohlížení grafů vidíte dosavadní roční výkon akcií
  • V aplikacích Připomínky a Poznámky teď můžete mazat a přejmenovávat značky
  • Na panelu Obchod můžete procházet filmy, kupovat si je a půjčovat, to vše z jednoho místa

iOS 15.2 je dostupný na všech telefonech, které podporují iOS 15.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku