Apple v roce 2027 vyrobí většinu iPhonů v Indii. V Číně končí i produkce dalších výrobků – SMARTmania.cz

Apple v roce 2027 vyrobí většinu iPhonů v Indii. V Číně končí i produkce dalších výrobků

iPhone 14 Pro
  • V roce 2027 má v Indii vznikat více než polovina všech iPhonů
  • Produkce sluchátek AirPods a MacBooků se zase přesouvá do Vietnamu

To, že se Apple snaží snížit svou závislost na Číně, není žádnou novinkou. Kvůli tamní situaci před Vánoci ostatně nezvládl pod stromečky dodat miliony iPhonů. Podle posledních reportů se má na úkor komunistické země rapidně navyšovat počet jablečných telefonů vyrobených v Indii. Už v září se mluvilo o zhruba 25% podílu od roku 2025. Podle South China Morning Post by do roku 2027 mělo jít o více než polovinu celkové produkce.

Tyto informace podporují i zprávy o zrušených předobjednávkách komponent u čínských dodavatelů, které negativně ovlivnily odhady budoucích výdělků i cenu akcií nejhodnotnější značky světa.



iphone 14 leak vyrez double jon prosser ian zelbo



Nepřehlédněte

Politické třenice Číny a Tchaj-wanu mohou výrazně omezit dostupnost iPhonů 14

Indie aktuálně zajišťuje asi jen 5 % celkové produkce iPhonů. U nové řady iPhone 15 se ale počítá se simultánním spuštěním produkce v Indii i Číně. Z druhé jmenované země se každopádně postupně stěhuje i produkce dalších výrobků „Designed in California“. Zvětšuje se také podíl AirPodů a MacBooků vzniklých v sousedním Vietnamu. Apple to tedy s diverzifikací výrobních lokalit myslí opravdu vážně.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku