Apple si nechal patentovat čtečku otisků prstů pod displejem. Dočkáme se už příští rok?

Je více než pravděpodobné, že výroční iPhone 8 nebude vybaven domovským tlačítkem s vestavěnou čtečkou otisků prstů, a že funkci autentizace převezme čelní kamerka schopná rozeznávat obličej uživatele v libovolném úhlu. Zdá se, že se však jedná o dočasné řešení způsobené nepřipraveností technologie, a že bychom se u budoucích iPhonů mohli čtečky otisků prstů opět dočkat.

Apple si nechal u amerického patentového úřadu zaregistrovat technologii akustického čtení otisků prstů, přičemž senzor v tomto případě nevyžaduje k prstu přímý optický přístup, a tak může být umístěn např. pod displejem. Systém by měl fungovat na vysílání piezoelektrickcýh signálů směrem k prstu, jejich navrácení a vyhodnocování jedinečných akustických hodnot přeměnitelných na elektrickou energii a vytvoření obrazu otisku prstu.

Apple má již vyřešeny i problémy, které se u této technologie mohou vyskytovat, například s vysokým napětím, které piezoelektrické komponenty vyžadují, a které mohou vést až k popálení uživatele; v těchto případech má Apple do systému samostatně pracující integrované regulační snímače. Jsme zvědaví, zda se Applu podaří tuto technologii dovést až do konce, abychom se s ní mohli setkat už u iPhonů roku 2018.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Dashiel (neregistrovaný)

  Autentizaci otiskem nic nepřevezme – to zcela spolehlivě vyplývá z podoby SDK iOS 11. Pokud nebude čtečka pod displayem, bude v některém z tlačítek na boku.
  Obličej není dostatečně silný biometrický údaj pro placení nebo přístup k privátním datům.

 2. lerion (neregistrovaný)

  Jestli si teprve ted patentuji tuto technologii, tak je temer jiste, ze za rok to do iPhonu dat nestihnou.

  • :)) Tvl Mr. Lerion strikes back again. Nezpomenu na tvůj comment ohledně vývoje Apple Watch, kdys něco plácal v tom smyslu, že vývoj začal půl roku před představením.

 3. Africsnail (neregistrovaný)

  A co Qualcomm, který už to má pár měsíců?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *