Placení mobilem je ve světě velice oblíbenou záležitostí, nicméně v České republice zatím ještě Apple Pay oficiálně nelze využívat, jelikož tuto technologie české banky nepodporují a paradoxně za to ani nemohou. Na rozdíl od Applu se Googlu povedlo domluvit s českými bankami, takže konkurenční Android Pay už na českém trhu od včerejšího dne oficiální podporu má (informovali jsme zde).
Podle našich informací jsou ale podmínky jablečného giganta o poznání přísnější (a pro banky méně výhodné), navíc Apple samotný na spuštění nijak zvlášť netlačí. Jednání prý stále probíhají a doufejme, že se spuštění Apple Pay dočkáme v průběhu roku 2018. Česká republika je doslova velmocí co se týče bezkontaktních plateb – více než 80 % nákupů je u nás realizováno právě takto, tudíž se placení telefonem přímo nabízí.
Jelikož jsem si zařizoval bankovní účet na Novém Zélandu, zjišťoval jsem také, jak je to tady s podporou Apple Pay a Android Pay. Tyto technologie tady podporuje jediná místní banka ANZ, a protože aktuálně testuji iPhone X (videorecenze) a protože Android Pay už u nás dostupný je, rozhodl jsem se vyzkoušet právě řešení od Applu. Celý proces zprovoznění je překvapivě jednoduchý a shodný bude i pro Českou republiku.
Stačí uložit kartu a můžete platit
Ihned po obdržení debetní platební karty Visa od ANZ jsem si údaje o ní uložit do aplikace Wallet, aby došlo ke spárování se službou Apple Pay. Celý proces mi zabral necelou minutu, kartu je navíc možné skrze aplikaci Wallet „vyfotit“ a nechat z ní načíst její číslo a datum expirace. Na vás je tak pouze vyplnit trojmístný bezpečnostní kód z druhé strany. U některých bank může být po uložení karty do aplikace Wallet ještě požadováno dodatečné ověření, například přes mobilní aplikací banky jako u ANZ, nebo zavoláním na infolinku.
Jakmile máte hotovo, můžete se pustit do placení. Stačí pouze přijít k terminálu obchodníka, který podporuje bezkontaktní platby, dvakrát stisknout boční tlačítko Power, kterým se Apple Pay aktivuje. Následně vás iPhone X autorizuje skrze Face ID (u klasických iPhonů probíhá autorizace přes Touch ID) a pak už jen telefon přiložíte k termínálu a vyčkáte na potvrzení platby, které je signalizováno jemnou vibrací.
Jde to i s hodinkami
Pokud máte s iPhonem spárované hodinky Apple Watch, můžete platby provádět i skrze ně. Stačí pouze dvakrát stisknout tlačítko pod otočnou korunkou. V některých případech po vás může být dodatečně požadováno zadání PINu k vaší kartě (například při platbě vyšších částek).
Do aplikace Wallet lze samozřejmě nahrát vícero platebních karet. Opětovným dvojitým stiskem tlačítka Power (na iPhone) nebo tlačítka pod otočnou korunkou (na Apple Watch) potvrdíte platbu výchozí kartou. V případě, že si chcete vybrat jinou než výchozí platební kartu, stačí si ji vytáhnout ze seznamu aplikace Wallet.