Domů » Bleskovky » Placení mobilem realitou: Android Pay přichází do ČR

Placení mobilem realitou: Android Pay přichází do ČR

Na více než 144 tisících prodejních místech České republiky bude možné počínaje dneškem možné platit mobilem prostřednictvím služby Android Pay.

Google společně s partnery spouští Android Pay – jednoduchý a bezpečný způsob platby mobilním telefonem. Od 14. listopadu bude tato služba plně dostupná pro zákazníky společnosti MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka. Již brzy ji představí i Komerční banka. Česko je po Polsku hned druhou zemí střední Evropy, kde Google službu Android Pay představil.

Android Pay je dostupný po celé České republice všude tam, kde lze platit bezkontaktně. Pro používání této platební metody stačí jednoduše stáhnout aplikaci Android Pay z obchodu Google Play a přidat do ní platební karty podporovaných bank. Android Pay funguje u všech bezkontaktních terminálů  v Česku – stačí probudit mobilní telefon, přiložit k terminálu a transakce je provedena. Pro transakce vyšší než 500 Kč je třeba telefon odemknout.

Již dnes mohou uživatelé touto platební metodou zaplatit mimo jiné v restauracích a prodejnách Lidl, H&M, McDonald’s, Albert nebo Billa.

Platby v praxi: bezpečné, jednoduché a rychlé

Platba pomocí Android Pay je bezpečná – tato metoda neodesílá při placení číslo vaší karty a ani ho neukládá do telefonu. Místo toho vytvoří při každé platbě jedinečné virtuální číslo (tzv. token), kterým bezpečně spojí transakci s konkrétním bankovním účtem.

Navíc, na rozdíl od ztráty peněženky, mohou uživatelé nejprve zjistit polohu ztraceného telefonu pomocí služby „Najdi moje zařízení“ a poté telefon uzamknout pod novým heslem, popřípadě celý telefon vymazat. Není tedy třeba v případě ztráty telefonu deaktivovat platební kartu.

Android Pay funguje na telefonech a tabletech, které běží na systému Android ve verzi 4.4 a vyšší a jsou vybaveny technologií NFC. Uživatelům stačí pouze nainstalovat aplikaci Android Pay a přidat do ní podporované karty. Této nové platební technologie mohou od 14. listopadu využít všichni držitelé platebních karet Visa a Mastercard vydaných bankami, které Andorid Pay podporují. Počet bankovních karet je neomezen, je také možné přidávat i věrnostní a dárkové karty.

Kromě České republiky funguje Android Pay v dalších 15 zemích: v USA, Velké Británii, Singapuru, Austrálii, Hongkongu, Polsku, na Novém Zélandu, v Irsku, Japonsku, Belgii, Rusku, na Ukrajině, v Kanadě, Španělsku a na Tchaj-wanu.

Michal Mazanec

Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

15 komentářů

 1. Při ztrátě telefonu je zapotřebí kartu zablokovat stejně jako při ztrátě nálepky, protože při platbě do 500 Kč není zapotřebí mít odemknutý telefon – pouze probuzený (rozsvícený).

  • Mělo by stačit vymazat telefon na dálku, nebo možná deaktivovat plat. kartu v profilu Google. V telefonu se neukládají údaje o kartě. Takže není potřeba kartu u banky blokovat.

  • Michal Mazanec

   Je to přesně tak, jak říká Ondra. Číslo karty se nikam nesdílí ani neukládá do telefonu. Stačí pouze na dálku zablokovat/smazat telefon :)

  • Ano, ale takové platby mohou být jen tři po sobě, pak je potřeba k další platbě, byť jen do 500,- Kč, tlf odemknout. Kartou tak můžeš platit doaleluja. I v tom je toto bezpečnější.

 2. A když vypnu NFC a ztratím mobil, tak s nim niko nezaplatí.
  Jinak dneska platba vyzkoušena. Funguje skvěle.

 3. Tak sup sup…Android Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay…uz at se rozjedou ty byrokraticke kolecka, at se prasi od podepisovani smluv a podporuji to vsechny banky…konecne pekna inovace…=)

  • No ja docela cekam az to budu mit v Apple Watch.

  • Jojo, uz se docela tesim, az se na to vsechno nebudeme muset jen tesit…=)

   Ja uz sice Apple Pay pouzivam douho…davam si pri behani kartu pod kryt mobilu…ale mohlo by to byt jeste pohodlnejsi…=)

 4. No akurat mam novy fon a ten nema NFC ale neva buduci rok kupujem novy a ak to bude moja banka podporovat rozhodne budem pouzivat.

 5. Akorát moje banka Raifka to zatím neumí:( :(

  • Jj, dnes jsem na RF volal a potvrdili mi vstup během příštího roku…

 6. Dneska jsem platil asi 3x.zadny problém. Tohle je pecka!

 7. Martin Alexandr

  Mohl by mi někdo povedet rozdíl mezi Android Pay a Mobilní Kartou od KB ? Přes oboje se dá platit pomoci NFC , tak mi zajímá rozdíl zda někdo vi. Díky

 8. Stejnou technologii už platim dávno s aplikaci NaNákupy od CSOB :)

  • rozdil je v tom ze u android pay nemusis spoustet aplikaci a zadavat pin a to je to co chci ja

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).