Placení mobilem realitou: Android Pay přichází do ČR

Na více než 144 tisících prodejních místech České republiky bude možné počínaje dneškem možné platit mobilem prostřednictvím služby Android Pay.

Google společně s partnery spouští Android Pay – jednoduchý a bezpečný způsob platby mobilním telefonem. Od 14. listopadu bude tato služba plně dostupná pro zákazníky společnosti MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka. Již brzy ji představí i Komerční banka. Česko je po Polsku hned druhou zemí střední Evropy, kde Google službu Android Pay představil.

Android Pay je dostupný po celé České republice všude tam, kde lze platit bezkontaktně. Pro používání této platební metody stačí jednoduše stáhnout aplikaci Android Pay z obchodu Google Play a přidat do ní platební karty podporovaných bank. Android Pay funguje u všech bezkontaktních terminálů  v Česku – stačí probudit mobilní telefon, přiložit k terminálu a transakce je provedena. Pro transakce vyšší než 500 Kč je třeba telefon odemknout.

Již dnes mohou uživatelé touto platební metodou zaplatit mimo jiné v restauracích a prodejnách Lidl, H&M, McDonald’s, Albert nebo Billa.

Platby v praxi: bezpečné, jednoduché a rychlé

Platba pomocí Android Pay je bezpečná – tato metoda neodesílá při placení číslo vaší karty a ani ho neukládá do telefonu. Místo toho vytvoří při každé platbě jedinečné virtuální číslo (tzv. token), kterým bezpečně spojí transakci s konkrétním bankovním účtem.

Navíc, na rozdíl od ztráty peněženky, mohou uživatelé nejprve zjistit polohu ztraceného telefonu pomocí služby „Najdi moje zařízení“ a poté telefon uzamknout pod novým heslem, popřípadě celý telefon vymazat. Není tedy třeba v případě ztráty telefonu deaktivovat platební kartu.

Android Pay funguje na telefonech a tabletech, které běží na systému Android ve verzi 4.4 a vyšší a jsou vybaveny technologií NFC. Uživatelům stačí pouze nainstalovat aplikaci Android Pay a přidat do ní podporované karty. Této nové platební technologie mohou od 14. listopadu využít všichni držitelé platebních karet Visa a Mastercard vydaných bankami, které Andorid Pay podporují. Počet bankovních karet je neomezen, je také možné přidávat i věrnostní a dárkové karty.

Kromě České republiky funguje Android Pay v dalších 15 zemích: v USA, Velké Británii, Singapuru, Austrálii, Hongkongu, Polsku, na Novém Zélandu, v Irsku, Japonsku, Belgii, Rusku, na Ukrajině, v Kanadě, Španělsku a na Tchaj-wanu.

Autor článku
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku