Sledujte nás na YouTube

Apple Pay už funguje ve Velké Británii. Kdy se dočkáme v České republice?

Držitelé debetních a kreditních Visa karet vydaných předními britskými bankami mají nově přístup ke službě Apple Pay, která v USA úspěšně funguje už od loňského roku. Služba je ve Velké Británii dostupná pro majitele zařízení iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Watch, iPad Air 2 a iPad mini 3 a používat ji lze na jakémkoli bezkontaktním terminálu. Apple Pay lze použít k placení kdekoli, kde jsou akceptovány bezkontaktní karty Visa. Aktuálně karty Visa s Apple Pay akceptuje přes 410 000 terminálů na 250 000 místech po celé Velké Británii. 

Při spuštění bude služba dostupná klientům bank MBNA, Nationwide, NatWest, RBS, Santander, a Ulster Bank. Tito uživatelé si budou moci své debetní a kreditní karty nahrát do Apple peněženky Passbook a začít používat službu Apple Pay. V příštích měsících se přidají další banky, včetně First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds a TSB.

 

S Apple Pay se počítá také v České republice

Spuštění služby Apple Pay lze díky rychlému startu ve Velké Británii brzy očekávat i v České republice. „Naše země je velmi dobře připravená na příchod mobilních bezkontaktních plateb. Tím pádem i na službu Apple Pay. Česko má totiž jednu z nejlepších bezkontaktních infrastruktur v Evropě,“ informoval David Brendl, manažer inovací Visa Europe. Podle našich zdrojů bychom se v České republice mohli příchodu Apple Pay dočkat nejpozději do konce letošního roku.

Pokud by americká technologická společnost souhlasila s expanzí na český trh, mohli by majitelé zařízení Apple platit svými smartphony nebo hodinkami na jakémkoli bezkontaktním terminálu. Tyto terminály jsou přitom v Česku už nyní běžnou součástí například velkých maloobchodních řetězců. V současnosti je více než 80 % všech platebních terminálů bezkontaktních.

Karty Visa nahrané do Apple Pay budou fungovat na všech bezkontaktních terminálech fungujících na bázi technologie NFC a pro všechny částky při potvrzení identity kupujícího přes Touch ID. Počet britských firem, které přijímají mobilní platby vyšších částek (přes 20 liber) stále roste a Visa očekává, že další obchody a restaurace provedou požadovaný upgrade tak, aby ke konci roku přes 80 procent bezkontaktních terminálů přijímat platby jakékoli hodnoty přes Apple Pay a další mobilní bezkontaktní služby.

Michal Javůrek

8 komentářů

 1. CageJ (neregistrovaný)

  Cesko a Slovensko pride urcite koncom roka.

 2. Fireboss15 (neregistrovaný)

  iPad Air 2 ? O.o Veď ten nemá ani wallet O.o

 3. LukeCZ (neregistrovaný)

  A k čemu je to vlastně dobré? Jen když mám hodinky od Apple? Protože jinak je mi jedno, jestli vytáhnu šrajtofli nebo mobila, spíš radši tu šrajtofli…

  • Kokoš (neregistrovaný)

   že nemusíš nosit šrajtofli. V čechách ale to asi moc lidí nevyužije protože nejsme zvyklí platit kartama a jinak než cash.

  • lerion (neregistrovaný)

   No, to mě ta jedna karta moc nevyrthe… Občanku, řidičák a kartičku pojištěnce do iPhonu nenarvu…

  • Krayzie (neregistrovaný)

   Uz par krat sa mi stalo, ze som si doma zabudol penazenku, ale telefon nie. Hlavne v lete, ked ma clovek omedzeny pocet vreciek, sa to moze celkom lahko prihodit. V tychto situaciach som peniaze riesil vyberom z bankomatu cez telefon, ale urcite by sa hodila aj moznost priamej platby telefonom.

 4. Velda (neregistrovaný)

  Ještě, že mám MasterCard.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *