Domů » Bleskovky » Apple Pay už funguje ve Velké Británii. Kdy se dočkáme v České republice?

Apple Pay už funguje ve Velké Británii. Kdy se dočkáme v České republice?

Držitelé debetních a kreditních Visa karet vydaných předními britskými bankami mají nově přístup ke službě Apple Pay, která v USA úspěšně funguje už od loňského roku. Služba je ve Velké Británii dostupná pro majitele zařízení iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Watch, iPad Air 2 a iPad mini 3 a používat ji lze na jakémkoli bezkontaktním terminálu. Apple Pay lze použít k placení kdekoli, kde jsou akceptovány bezkontaktní karty Visa. Aktuálně karty Visa s Apple Pay akceptuje přes 410 000 terminálů na 250 000 místech po celé Velké Británii. 

Při spuštění bude služba dostupná klientům bank MBNA, Nationwide, NatWest, RBS, Santander, a Ulster Bank. Tito uživatelé si budou moci své debetní a kreditní karty nahrát do Apple peněženky Passbook a začít používat službu Apple Pay. V příštích měsících se přidají další banky, včetně First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds a TSB.

 

S Apple Pay se počítá také v České republice

Spuštění služby Apple Pay lze díky rychlému startu ve Velké Británii brzy očekávat i v České republice. „Naše země je velmi dobře připravená na příchod mobilních bezkontaktních plateb. Tím pádem i na službu Apple Pay. Česko má totiž jednu z nejlepších bezkontaktních infrastruktur v Evropě,“ informoval David Brendl, manažer inovací Visa Europe. Podle našich zdrojů bychom se v České republice mohli příchodu Apple Pay dočkat nejpozději do konce letošního roku.

Pokud by americká technologická společnost souhlasila s expanzí na český trh, mohli by majitelé zařízení Apple platit svými smartphony nebo hodinkami na jakémkoli bezkontaktním terminálu. Tyto terminály jsou přitom v Česku už nyní běžnou součástí například velkých maloobchodních řetězců. V současnosti je více než 80 % všech platebních terminálů bezkontaktních.

Karty Visa nahrané do Apple Pay budou fungovat na všech bezkontaktních terminálech fungujících na bázi technologie NFC a pro všechny částky při potvrzení identity kupujícího přes Touch ID. Počet britských firem, které přijímají mobilní platby vyšších částek (přes 20 liber) stále roste a Visa očekává, že další obchody a restaurace provedou požadovaný upgrade tak, aby ke konci roku přes 80 procent bezkontaktních terminálů přijímat platby jakékoli hodnoty přes Apple Pay a další mobilní bezkontaktní služby.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

8 komentářů

 1. Cesko a Slovensko pride urcite koncom roka.

 2. iPad Air 2 ? O.o Veď ten nemá ani wallet O.o

 3. LukeCZ (neregistrovaný)

  A k čemu je to vlastně dobré? Jen když mám hodinky od Apple? Protože jinak je mi jedno, jestli vytáhnu šrajtofli nebo mobila, spíš radši tu šrajtofli…

  • Kokoš (neregistrovaný)

   že nemusíš nosit šrajtofli. V čechách ale to asi moc lidí nevyužije protože nejsme zvyklí platit kartama a jinak než cash.

  • lerion (neregistrovaný)

   No, to mě ta jedna karta moc nevyrthe… Občanku, řidičák a kartičku pojištěnce do iPhonu nenarvu…

  • Uz par krat sa mi stalo, ze som si doma zabudol penazenku, ale telefon nie. Hlavne v lete, ked ma clovek omedzeny pocet vreciek, sa to moze celkom lahko prihodit. V tychto situaciach som peniaze riesil vyberom z bankomatu cez telefon, ale urcite by sa hodila aj moznost priamej platby telefonom.

 4. Velda (neregistrovaný)

  Ještě, že mám MasterCard.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).