Domů » Bleskovky » Apple odchází od Intelu, přechod na ARM se uskuteční už v roce 2020

Apple odchází od Intelu, přechod na ARM se uskuteční už v roce 2020

Pakliže se podíváte na procesory, které Apple používá ve svých počítačích a noteboocích, nenajdete v nich nic jiného než procesory od Intelu. Ačkoli byl procesorový gigant dlouhá léta dvorním dodavatelem Applu, tak podle informací, které získala společnost Axios, je velké lásce konec.  Tyto informace přitom pocházejí z obou stran. O přechodu z platformy Intel na procesory ARM vlastní výroby se v případě Applu spekulovalo delší dobu, nicméně až nyní začínají padat konkrétnější data.

První vlna přechodu by se měla odehrát už v příštím roce, přičemž rychlost bude záviset na tom, jak se vývojáři poperou s převedením svých aplikací v rámci univerzálního frameworku Marzipan. Přechod to rozhodně nebude jednoduchý – kromě vytvoření verze MacOS podporujícího nové ARM procesory bude muset být do systému zakomponovaná také podpora procesorů Intel, pokud tedy nebude chtít Apple všechny uživatele současných počítačů nemilosrdně odříznout.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

16 komentářů

 1. Nó, to jsem zvědav na ten výkon. Ze začátku to možná bude způsobovat problémy, než s to zcela odladí.

  • Nemyslím, A12x má větší výkon než i7 .Spravné rozhodnutí.

  • Spis podpora aplikaci apod., bootcamp a dalsi bude zezacatku dost nepouzitelny. Jinak urcite spravny rozhodnuti, zvlast pro 12″ Macbook

  • prosimtě najdi si jinou přezdívku :D

  • Johny, kdyby ses zaregistroval, nemusíš tady teď brečet ?

  • Nauč se s PC a zaregistruj se Johny, to dáš i jako postižený a tupý jablečňák. Nebo to s MacBůčkem neumíš? :-D

  • No, to zrovna ne. Má velice srovnatelnej výkon, ale obecně mírně nižší, v řadě oblastí dokonce výrazně. Navíc velkou měrou díky tomu, že Intel už čtvrtej rok ždíme, co se dá, z tý samý architektury a neinovuje – v týhle rovině jsem za facku, kterou timhle Intel dostane, jedině rád.

  • neni i7 jako i7, zalezi od toho, ake :)

  • KTERÁ i7?

  • Jj, určitě stojim o to, registrovat se mezi dva takovy postizence. Jedinej, kdo tu věčne mimochodem brečí, jste vy dva, honimírové :D

  • Johny, ty jsi neskutečně hloupý osel. Už od samého začátku co tady přispíváš, jsou tvé příspěvky na úrovni malého dítěte. Tvůj neustálý ego-stav dítěte to jen potvrzuje.

  • xzeit: Vcelku zbytečné, jsou zde borci, kteří 20 znaků v nicku nerozeznají…

  • Bohužel, fakta o výkonu procesorů Intel jsou neúprosná. Výkon je jednoznačně vyšší, i já nemusím Intel, ale fakta říkají něco jiného. Architektura ARM je moderní a fandím jejímu rozšíření, výkon musí být podstatné zvýšen a nebo vyladit aplikace včetně OS tak, aby vysoký výkon nebyl potřeba. Pokud se podívám na spotřebu nových procesorů Intel spolu s grafickými kartami, tak je to tragédie.

  • xzeit: vidíš? zas brečíš :D

 2. A podpora AMD grafik zůstane jo? Zajímavé.

  • Taky bych tohle videl jako prioritu u lepsich Macu. Dokud AMD nezacne vyrabet poradne GPU do mobilnich zarizeni. I takova RTX2060 by na Pro-ckach byla uzasna.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).