Domů » Bleskovky » Apple na keynote zatajil jednu z nejdůležitějších novinek iPadOS

Apple na keynote zatajil jednu z nejdůležitějších novinek iPadOS

Na pondělní tiskové konferenci nás Apple zahltil softwarovými novinkami, ale ani dvě a čtvrt hodiny na odhalení všech vylepšení jablečných operačních systému nestačily. Velkým překvapením se stalo rozštěpení systému iOS na verzi pro smartphony a tablety, přičemž nový iPadOS přináší spoustu změn, které jablečné tablety ještě více přiblíží počítačům. Paradoxně jednu velkou novinku Apple na keynote vůbec nezmínil – podporu myši.

Pouze jako pomůcka pro handicapované

iPadům bylo v minulosti vyčítáno několik věcí, které znemožňovali jejich pohodlné používání jako náhradu počítače, především to byla absence souborového systému a podpora myši. Práci s lokálními soubory (včetně připojení flash disku) Apple ukázal, avšak podporu myši neoznámil. Nejedná se totiž o základní funkci, ale lze ji najít mezi položkami usnadnění přístupu.

ipad os 6

Na obrazovce se neobjeví tradiční kurzor, ale pouze kolečko simulující polohu prstu na obrazovce. Otvírání položek kliknutím funguje v beta verzi normálně, pravý klik však podporován není; na kontextová menu je v iPadOS ještě brzy. V současné verzi lze k iPadu připojit myš skrze USB, podporován je i Apple TrackPad.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

23 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  3 days later… Ale tak díky za informaci :D Je to malý krok pro lidstvo ale velký krok pro iPad :DDD

  • lukass71

   Mne prijde, ze to proste neni uplne ono na tom iPadu (mozna proto kolem toho neni takovy pokrik). iOS (ted iPadOS) je proste od zakladu postavene na dotyku a mys mi prijde jako nadbytecna. Ja bych jako nejvetsi krok v iPad OS asi videl to pripojeni externiho hdd nebo sidecar s Macem.

   • IMHO to pro beznou praci nebude moc pouzitelne, je to podle vseho fakt jen simulace prstu pomoci mysi, tj. bez kontext. menu, nejspis bez scrollovani koleckem atp. Pry to chystali delsi dobu. [odkaz]

   • lukass71: [odkaz]
    Už Steve Jobs to věděl. iPad byl iPadem, dokud se k němu nezačala připojovat klávesnice a držel se v ruce. Dnes má k Pročku každý klávesnici, i k iPadu Air. Kdo chce šmatlat po displeji? iPadu jednoznačně chybí touchpad s gesty pod klávesnicí. A touchpad bez myši těžko bude fungovat. Jednou to přijde, já tomu věřím.

   • shepii (neregistrovaný)

    weth: Ale tak proč ne? Mně tedy přijde lepší připojit myš, když už používám klávesnici. Mně osobně není moc příjemné pořád přehmatávat z klávesnice na displej.

   • Zajímalo by mě, jak se vlastně vrací z aplikace na plochu. Musí se aktivovat asistenční tlačítko a mít v něm Home funkci? Pětiklik a gesto zní spíše jako výzva pro hráče CS:GO než pomůcka ?

   • shepii: Mno, ja taky nerikam ze ne, jen ze to v soucasnem stavu nebude moc pouzitelne pro beznou praci… Treba se to casem posune, tezko rict.

   • shepii (neregistrovaný)

    uni: No vzhledem k tomu, že myš pouze nahrazuje dotyk prstu, tak si snad dokážeš odpovědět sám ne? To jsou pořád otázky, jak kdybys viděl vše poprvé, přitom je to napsáno v článku. Už mě opravdu nebaví vše ti vysvětlovat jak malému. Měl bys se sebou buď začít něco dělat, nebo zvolit méně „náročný“ server.

  • Johny (neregistrovaný)

   no mě to přijde použitelné, protože mi prostě nevyhovuje natahovat prst přes klávesnici, pokud potřebuji pracovat s daty.

 2. Mmt, jak brzy na kontextové menu? Víš redakce, stihli jste za těch 8? lety mít v ruce iPad? Tam se totiž kontextové menu dělá podržením na položce, příp. označením textu. Resp. ukázáním kurzorem a podržením.

  Toto fakt vyvolává otázku kvalitu zdejšího webu…. ?

  • shepii (neregistrovaný)

   To jako vážně přirovnáváš nabídku „co dělat s označeným textem“ ke kontextovému menu aktivovanému pravým klikem myši? Tak teď už mám opravdu dost a to je teprve čtvrtek :D

   • Já vím, Bermudy:) Ano, nemalou mírou se v systému (např. Windows nebo macOS) podílí funkce spojené s textem:DDD I tady v tom políčku, co ti píšu je toho více než polovina funkcí….

    Ty kráso, tak dneska je to hutný na více frontách hned od rána. Vedra zkrátila mentální sílu mnohým o den….

   • shepii (neregistrovaný)

    Hezká sebereflexe, jak ty bermudy, tak ta mentální síla. Ikdyž u tebe je to takový standard, to s vedrem nemá moc společného. :) Samozřejmě autor narážel na trochu víc, než jen „kopírovat, vložit, atd..“, nebo ty snad nevíš jak vypadá a co vše obsahuje kontextová nabídka třeba ve Windows, když klikneš pravým na plochu? No jo, zítřek bude peklo, když už dnes takhle perlíš. :)

   • shepii (neregistrovaný): O M G
    „Tam se totiž kontextové menu dělá podržením na položce, příp. označením textu.“ , uni6. 6. 2019 v 6:28.

    Ty ses zasekl na kontext menu = text. Zářný příklad oněch zmíněných skupin.

   • shepii (neregistrovaný)

    Ne, to ty ses slušně zasekl. :D Ono základ diskuse o kontextovém menu je chápat co je to kontextové menu a to se ti evidetně nedaří. :) Akorát ses do toho zamotal a už mě to nebaví. Ztráta času, jdu kouknout co píšou vedle…

   • shepii: co je podle tebe kontextove menu?

  • kuník (neregistrovaný)

   Občas sem chodím a pod každým článkem vidím Tvoje příspěvky a reakce na ně. Říkám si, proč třeba někdo jako Ty nezaloží vlastní web a nedá ostatním pokoj? Ale asi tuším proč…nikdo by ty Tvoje p….iny nečetl a to pak ztrácí to svoje kouzlo…že

   • shepii (neregistrovaný)

    Vedle…

   • shepii (neregistrovaný): Ano, opět:D

   • shepii (neregistrovaný)

    Tak nic, mně se ten spodní ukazoval jako odpověď na tvůj. No redakce, máte v tom tlačítku „odpovědět“ slušný bordel.

  • shepii (neregistrovaný)

   Ne, to ty ses slušně zasekl. :D Ono základ diskuse o kontextovém menu je chápat co je to kontextové menu a to se ti evidetně nedaří. :) Akorát ses do toho zamotal a už mě to nebaví. Ztráta času, jdu kouknout co píšou vedle…

   • Zkus se vrátit k meritu věci, třeba se srovnáš. Pointa je, že iPadOS (ne)má kontextové menu. A spletl sis vlákno, náročný týden že, mentální síly v háji… však o tom hovořím:)

   • shepii (neregistrovaný)

    Nespletl, selhalo „odpovědět“, 2x. Jinak „pravý klik však podporován není; na kontextová menu je v iPadOS ještě brzy“, takže pointa jasná, tebou opět nepochopená. Téma vyčerpáno, srovnej si to v hlavě a už se dál neztrapňuj. ;)

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *