- Evropská komise z plánovaných daní vyňala návrh na digitální daň z online služeb
- Ta by firmám jako Apple, Google nebo Meta přinesla plošné extra zdanění na eurounijním trhu
- Zahraniční média o tom hovoří jako o výhře Donalda Trumpa a jeho svěřenců nad EU
Na půdě Evropské komise došlo k zásadnímu zlomu v připravovaném plošném zdanění velkých technologických firem (tzv. Big Tech). V nejbližší době k nařízení nové daně nedojde. Jednou z firem, která se extrémnímu zdanění vyhnula, je i americký Apple. Radost v Cupertinu je však pouze částečná, protože členské státy Evropské unie (EU) mohou po Applu vyžadovat extra zdanění i bez plošného nařízení z Bruselu.
Evropská digitální daň
Evropská daň z digitálních služeb, též evropská digitální daň (Digital Services Tax, DST), měla být reakcí na situaci, kdy globální technologické firmy působící v digitálním sektoru dosahují vysokých zisků v EU, avšak jejich daňové odvody jsou oproti tradičním podnikům často výrazně nižší. Cílem je zajistit, aby digitální firmy platily spravedlivý podíl daní v zemích, kde skutečně generují příjmy.
🚨BREAKING: The European Commission has dropped plans to levy a tax on digital companies, a move that hands victory to Donald Trump and U.S. tech giants like Apple and Meta. Full story: https://t.co/zEqiIJlE1E pic.twitter.com/c3nJNagAa3
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) July 11, 2025
Tato daň pak měla dopadnout na společnosti s celosvětovými příjmy nad 750 milionů eur, respektive s příjmy v EU nad 50 milionů eur. Patří sem například Google (respektive Alphabet), Meta, Amazon, Microsoft, ByteDance, Booking nebo Apple. Daň ale v nejbližší době zavedena nebude (naplno měla platit až od roku 2028), protože na půdě Evropské komise došlo k přehodnocení.
„V době, kdy jsou EU a USA v závěrečné fázi jednání o obchodní dohodě, Brusel podle dokumentu vyřadil možnost digitální daně ze svého – údajně nesouvisejícího – seznamu navrhovaných daní, které by měly přinést příjmy během příštího 7letého výdajového programu,“ stojí v reportu serveru Politico, který měl mít dokument ohledně navrhovaných daní k nahlédnutí. Digital Services Tax tam zjevně chybí.
Vyhrál Trump a Apple nad EU?
Politico výslovně uvádí, že jde o „výhru Donalda Trumpa nad EU“, protože prezident Spojených států vyjednává ideální obchodní podmínky i pro své ekonomicky nejvýkonnější molochy, jako je právě Google, Meta nebo Apple. Dlužno podotknout, že v hledáčku Evropské komise kvůli digitální dani nebyly pouze americké firmy, ale zmíněný ByteDance (Čína), Booking (Nizozemsko) nebo švédský streamovací gigant Spotify.
Radost ale nemusí trvat dlouho. Přestože Evropská komise od svého návrhu na čas ustupuje, vlády jednotlivých členských států stále mohou aplikovat extra daň na velké technologické giganty. Francie například zavedla 3% lokální digitální daň, Rakousko dokonce 5 % nad rámec běžného zdanění.
V Česku zákonodárci připravují vlastní digitální daň z online služeb, která by měla postihovat firmy s ročními globálními příjmy minimálně 750 milionů eur a zároveň minimálně 100 milionů korun přímo v Česku. Původně navrhované extra zdanění je na úrovni 7 %, zvažuje se však jeho snížení na 5 %. Současná vládní koalice SPOLU a Starostů však daň s velkou pravděpodobností nestihne dokončit před podzimními volbami.
Kromě toho má Apple (a nejen on) s Evropskou komisí další „nevyřízené účty“. Například minulý týden, v pondělí 7. července, Apple s novináři sdílel tiskové prohlášení, dle kterého se odvolává k Soudnímu dvoru v Lucemburku v souvislosti s gigantickou pokutou 500 milionů eur (12,3 miliardy korun) za údajné nedodržování pravidel nastavených Aktem o digitálních trzích (DMA).