Domů » Bleskovky » Apple musí řešit další problém: Lidé ohýbají iPhony vystavené v obchodech

Apple musí řešit další problém: Lidé ohýbají iPhony vystavené v obchodech

O problému s ohýbáním nových iPhonů jste toho už jistě četli dost, inženýři v Applu teď asi také zažívají probdělé noci. Problém s kontrukcí nových jablečných telefonů se stal natolik populární, že už o něm psala snad veškerá média, na YouTube najdete i spoustu videí, kde uživatelé své ohnuté telefony předvádí, někteří je dokonce demonstrativně před kamerou ohýbají.

To vše by pořád nebyl až takový problém, Apple nabídl výměnu neúmyslně ohnutých iPhonů. Problém je ale v tom, že je začínají úmyslně ohýbat i lidé, kteří si iPhone 6 nebo 6 Plus nekoupili. Ptáte se jak je to možné? Jednoduše – dojdou si do Apple Store nebo jiného obchodu, kde jsou nové telefony od Applu vystavené a zkouší je ohnout, aniž by jim vadilo, že poškozují cizí majetek.


Dvojice náctiletých mladíků v Británii se rozhodla svézt se na popularitě videí s ohnutými iPhony, vydali se tak za senzací do Apple Store. Tam se nejdříve zeptali jednoho ze zaměstnanců, zda je pravda, že je iPhone 6 Plus náchylný k ohnutí, a když takzvaný Apple Genius odpověděl, že se tak stává výjimečně, rozhodli se dokázat svou pravdu tím, že přišli ke stolku s vystavenými iPhony a začali jeden z nich vší silou ohýbat dokud konstrukce skutečně nepovolila a telefon byl tak zcela znehodnocen.

Jeden z mladíků se k činu následně přiznal a omluvil

Svůj čin, jak to již bývá dnes zvykem, důkladně natočili na kameru a následně zveřejnili na YouTube; ve videu dokonce říkají, že odtud museli utéct, protože jinak by za zničený iPhone museli zaplatit. Video po nějaké době smazali v obavách z průšvihu (jsou na něm natočené jejich tváře a zaslechneme i jména obou mladých vandalů), internet ale jen tak nezapomíná a krátký spot byl opět nahrán na YouTube jiným uživatelem, který si jej zřejmě předtím stáhnul. Jeden ze škůdců se po celosvětové medializaci přece jen k činu přiznal, omluvil se a oznámil, že přebírá veškerou odpovědnost (viz video výše).

Problém je v tom, že nezletilí hoši z Británie nejsou jediní, komu se v hlavě zrodil podobně hloupý nápad. Wallstreet analytik Walter Piecyk se na svém Twitter účtu pochlubil, že si zašel do pobočky operátora AT&T, aby zkusil jestli také zvládne ohnout iPhone 6 Plus. Dle jeho slov se mu to nepodařilo, přesto je k zamyšlení, zda je takové chování normální.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

26 komentářů

 1. Normální chování to není a usekl bych jim za to obě ruce. Jen IQ tykve může přijít s takovým nápadem a je potřeba aby za to nesly plnou odpovědnost…

  • Kdyby to udělali kvalitně, tak by to nikdy nikdo neohnul.

  • Takový telefon ale mezi námi „není“, resp. pokud se nebavíme o Nokii 5110&spol. Tématem není kvalita, ale typ konstrukce.

  • Za ten peníz by měl něco vydržet..

  • Pavle, asi stejně tupou analogii lze použít na sporťák, kterým se projedeš po poli – za ty prachy přece musí zvládnout offroad ne?

  • blept (neregistrovaný)

   V autě (i sebekvalitnějšim) s trocou síly taky můžeš utrhnout páčky, zrcádko, držátka na pití a neznamená to, že ta auta nejsou kvalitní. Ale nikdo nechodí po salonech a neohybá je naschvál. Navíc kdyby mělo všechno být udělané tak, aby se to neohybalo, bylo by to podstatně dražsí. Ikdyž iPhone je dost drahý na to, aby to ošetřené bylo, ale pointa tvého příspěvku je špatná ať už je to jakkoliv.

  • Přesně tak. Dost by mě zajímalo jak bude reagovat český prodejce na reklamované iphony. Vrátí peníze a nebo řekne, že byl telefon nevhodně využíván, jak to bývá zvykem? Už jsem se s tím setkal tolikrát, že by mě to ani nepřekvapilo.

   Je jasné, že tihle borci jsou vygumovaní, ale….

   Před tím než si něco jdu koupit (auto, elektroniku apod), tak prolustruji recenze, chaty a zjistím si problémy, no a pak jdu do obchodu a na ty problémy se zaměřím. A přiznejme si to, většina z nás nosí telefon v kapse u kalhot a když tam dá tuhle lopatu, tak ji zákonitě musí namáhat na ohyb. No a dát 20tis za mobil s průměrným HW, špatnou konstrukcí a omalovánkovým systémem? To je přeci šílenost.

  • Co se týká konstrukce, tak tady bych určitě Applu vyčetl zvolenou tloušťku materiálu bez žádné podpěrné konstrukce.

   I na ifixit když se člověk podívá na fotky tak vidí, že prostě tohle je fakt málo, chápu, chtěli tenoučký telefon, ale evidentně to dělá velký backfire přímo na Apple.

   Ohýbání iPhonu za účelem potupy ale beru tak trošku s rezervou. Je sice pravda, že materiál je tak slabý a konstrukce tak nevyvážená, že skutečně hrozí ohnutí i při běžném nošení třeba v trošku více těsných kalhotech a určitě by Apple měl trošku zrevidovat iPhone 6 Plus a nahradit ty nezrevidované, ale chodit do Apple store ohýbat iPhone jen abych si dokázal, že to jde… to je asi mimo mé chápání, beru to trošku i z pohledu prodejce, kdyby mi někdo přišel na krám a chtěl půjčit iPhone 6 do ruky a ohnul ho předemnou, tak ho přehnu a nakopu ho do řitě.

  • RadekLaz: Prodejci je to úplně jedno, ten to jen zabalí a pošle na expertízu do servisu. Ty pak dostaneš vyrozumění, postoj servisu áka výrobce. Můžeš si prodejce i vynechat a předat to do servisu sám. Apple má více autorizovaných servisních partnerů.

 2. Daniel Stiegler

  Tak nevím… Kluky bych to nechal zaplatit a co se zařízení iPhone 6+ týče. Je to fakt fail. Lidé očividně od Apple očekávají kvalitní zařízení (pokud se budeme bavit o konstrukci), což iPhone 6+ není ani náhodou… i když je evidentně zapotřebí působit velkými silami, ale co s ohnutým krámem?!

  Z jedné Lumie 1520 jsem taky udělal dvě, ale dalo to dost zabrat a po té jsem šel rovnou ke koši…

  • Ono Apple se k tomu staví trošku nešikovně, ne jedno video dokázalo, že naopak té síly není potřeba tolik. Když vezmu jak jsem namáhal L1520 v kapse i jean, když jsem třeba vybíhal schody nebo seděl, tak jsem se taky bál, že praskne nebo něco, ale nic se nestalo. U iPhonu ale reportuje tento problém v kapse více lidí než 9 jak tvrdí Apple. Jdou trošku sami proti sobě, měli by určitě udělat novou revizi s např. vložkou pod hliníkem, aby tomuhle zabránili a měnit to lidem.

  • Tak sám uznáte, že těch 9 lidí bylo v nějaké době a dnes těch lidí nutně bude víc. Otázkou nakonec je spíše % podíl těch lidí na celkovém počtu prodaných telefonů.

 3. Nevím co máte za problém. Když si kupuji nový notebook (a že jsem jich již vlastníl cca 7), vždy zkousím ohnout šasi přímo v prodejně, protože mě zajímá mechanická odolnost notebooku na nerovné podloží. Samozřejmě že to tam nepáčím o hranu stolu, ale prostě to tak nějak normální silou zkusím. Kdybych si chtěl koupit iphone 6 za tolik peněz, taky bych si to zkusil ohnout, jestli to jde opravdu tak lehce.

  • Nerozumím ti. Co znamená, že tě zajímá mechanická odolnost na nerovném podloží ? Co myslíš nerovným podloží ?

   Jak to souvisí s tím, že budeš zkoušet ohýbat notebook panebože ?

  • esaras: Asi takhle, prodali jich miliony, reklamací na ohnutí mají desítky. A to jsou ještě lidi povzbuzení současnou hysterií a kdo ví, co s tím dělali. Dle testů má menší odolnost např. HTC One m8 a nějak nevidím tuny článků, že je to ohýbací telefon.

   A fakt mě nikdy nenapadlo před koupením telefonu (asi tak taky 7?) zkoušet, jak jej dokáži ohnout…:)

  • No, jestli to nebude tím, že HTC One m8 je o 15K levnější. Zkrátka za tu cenu je mnohem více pod drobnohledem.

  • lerion (neregistrovaný)

   esaras: Je trochu rozdíl mezi tím, zkusit, zda nevrže a nekroutí se a tím, zkoušet ho záměrně poškodit.

  • PS: Jinak samozřejmě jít na prodejnu a ohýbat telefony může jen Debi1 !

  • HTC M8 je ma maksi material v strede sa ohne skôr, ale tam u iPhone 6 plus ide o to kriticke miesto kde su talcitka ovladania hlasitosti

  • MAXXZ: to znamena, ze pokud mam 17″ notebook na kline ve vlaku pri zahratem sasi se ti nekvalitne udelana konstrukce muze ohnout a pak se ti koliba na stole. Notebook, telefon, cokoliv… nez si to koupim, tak si to ohmatam a pochopitelne zkusim odolnost. Samozrejme ze kdyz tam nekdo jde vylozene za ucelem poskodit pristroj, je to demence, ale neco by to vydrzet melo.

  • Yegor (neregistrovaný)

   ESARAS: Ty asi nejsi normální? Jdeš si něco koupit a úmyslně to na prodejně ničíš?

  • Proč by neměl být normální? Jestli mám zájem o produkt a jeho prodejce mě přesvědčuje, že ho není možné tímto způsobem poškodit, tak je mým přirozeným právem si to ověřit. Je to to samé, jako si ověřit odezvu systému atd.

   P.S. Ale asi bych měl být schopen dokázat svoji platební schopnost si ten produkt koupit.

  • Gck23 (neregistrovaný)

   Tuhost konstrukce se neskousi silou, ale tak, ze notebook otevrete na maximum a zvednete ho za jeden roh, pokud se to neprohyba, je ok

  • ESARAS: Sorry, ale pak to co jsi napsal jako první příspěvek je hloupost. Tím nic nevyzkoušíš ale můžeš potenciálně akorát notebook v obchodě zničit.

 4. hopsasa (neregistrovaný)

  Krásna ukážka že ohnúť sa len tak ľahko nedá, musí to byť cielená veľká sila na konkrétne miesto. keby sa o tej „kauze“ nevedelo, nikdy by ten mobil neprehli. Zlomiť sa dá dá každá veľká tenká placka.. Dokonca ohnúť sa dajú aj železné tyče.

 5. BUBU (neregistrovaný)

  no nevim už tady na smartmanii ze se jim apple 6 skroutil o jeden milimetr.. po par dnech používaní mi taky neprijde normalní a apple nechce uznat chybu..a koupit jsi kram za 22tis. je fakt sila a na zaruku podle toho to neuhrajes…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).