- První kvartál letošního roku byl pro Apple opět rekordním
- Firma z Cupertina vykázala meziročně o 5 procent vyšší tržby i zisk
- Příští finanční výsledky už pro Apple nemusí být tak veselé
Tento týden velké technologické firmy zveřejňují finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku a ani Apple nedělá výjimky. Firma z Cupertina má za sebou další úspěšný kvartál, ve kterém (téměř) každé ze sledovaných odvětví vydělalo víc peněz než za stejné období v loňském roce. Pro aktuálně probíhající čtvrtletí má ale Apple důvody k obavám.
Vyšší tržby i zisk
Mezi lednem a březnem letošního roku Apple utržil 95,4 miliardy dolarů (asi 2,1 bilionu korun), což je o 5 procent více než v minulém roce. Čistý zisk pak vzrostl podobnou měrou na 24,8 miliardy dolarů (asi 545 miliard korun).
Z hlediska jednotlivých odvětví vypadají tržby následovně:
- iPhone: 46,84 miliardy USD (o 1,9 procenta více než loni)
- Mac: 7,95 miliardy USD (o 6,7 procenta více)
- iPad: 6,4 miliardy USD (o 15,1 procenta více)
- Příslušenství: 7,52 miliardy USD (o 5 procent méně)
- Služby: 26,64 miliardy USD (o 11,6 procenta více)
Jediné odvětví, ve kterém Apple zaznamenal horší čísla než loni, je kategorie příslušenství, do které spadají prodeje veškerých doplňků včetně hodinek a sluchátek. Největší skok pak Apple zaznamenal u tabletů iPad, a to nepochybně díky novým iPadům Air s procesory M3, které byly představeny na začátku letošního března. U iPhonů firma z Cupertina zaznamenala skromný růst tržeb, ke kterému přispěl i nejnovější iPhone 16e.
Obavy z budoucnosti
Nové historické maximum stanovily služby, byť v tomto případě se může jednat o dosažení absolutního vrcholu. Na Apple se totiž ze všech stran valí různé regulační překážky, kvůli kterým může o část příjmů přijít – díky (nejen) nařízení Evropské unie o digitálních trzích například musí povolit v iOS/iPadOS používání alternativních obchodů aplikací i platebních systémů.
Apple se také bude muset vypořádat s dopadem celní války rozpoutané americkým prezidentem Donaldem Trumpem – Tim Cook po odhalení finančních výsledků odhadl, že dopad cel by mohl v aktuálním kvartálu navýšit náklady firmy o 900 milionů dolarů, pokud se tedy celní politika ještě nezmění.