Domů » Bleskovky » Apple experimentuje s ohebným sklem. Dočkáme se konečně skládacího iPhone?

Apple experimentuje s ohebným sklem. Dočkáme se konečně skládacího iPhone?

Zatímco Samsung chystá pro letošní rok již třetí generaci svého ohebného smartphonu Galaxy Fold, Apple zatím s komerčním využitím ohebných displejů vyčkává. V Cupertinu pravděpodobně čekají na významné zlepšení odolnosti ohebných zobrazovačů, přičemž podle posledních spekulací na tom pracují vlastními silami.

Folding iPhone concepts
Koncept ohebného iPhonu (ilustrační obrázek)

Informátor Jon Prosser tvrdí, že Apple má rozpracované dva prototypy – jeden se podobá Galaxy Z Fold, druhý véčkovému telefonu Galaxy Z Flip. Na ohebné displeje prý Apple vyvíjí ohebnou formu svého odolného skla Ceramic Shield, pravděpodobně ve spolupráci se společností Corning, která stojí za odolnými skly Gorilla Glass.

Stejně jako Samsung bude i Apple používat technologii chemického vyztužení, zatím však není jasné, jak silný tento ohebný „keramický štít“ bude. Tloušťka totiž přímo určuje minimální poloměr skládání. Podle Prossera je zatím vývoj v raných fázích, takže letos se určitě ohebného iPhonu nedočkáme; podle serveru DigiTimes by mohl přijít v roce 2022.

Letos se vrátí Touch ID

A čím nás tedy překvapí letošní iPhony? Podle Marka Gurmana ze serveru Bloomberg (který mimo jiné potvrdil výše uvedenou teorii o ohebných displejích) se můžeme těšit na návrat technologie Touch ID.

iPhone TouchID displej
Čtečka otisků prstů by se mohla vrátit, a rovnou pod displej

Ta bude mít u letošních iPhonů podobu poddisplejové čtečky otisků prstů, což se zvlášť v tomto období může hodit; technologie Face ID si totiž neumí poradit s rouškami na obličeji. Face ID ale z telefonů nezmizí, Touch ID bude pouze sekundární možností biometrického ověření uživatele.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Poddisplayové čtečce nevěřím, není to tak bezpečné jako FaceID.
  Dokud nebude display blbuvzdorný, Apple to komerčně nenasadí.

  • Prosímte, poddispejova ultrazvuková čtečka je bezpečná. Statisticky možná méně než FaceID (s TouchID to nikomu nevadilo, zajímavé) ale rozhodně bezpečné. Resp. proč si myslis, že čtečka není bezpečná, nebo proč jí nevěříš?

  • To nevysvětlíš :-). Kdyby chtěl, sám si najde, jak ty čtečky fungují, a nepíše tu nesmysly.

  • Ovcim musi nejdrive rict Apple co je nejlepsi. Nechces snad aby ovce sama neco cetla a premyslela? Na druhou stranu maji zivot mnohem jednodussi, kdyz vypnou mozek a ridi se jednoduchou mantrou: „Apple ma vsechno nejlepsi. Kdyz Apple jeste neco nema, tak je to dukaz toho, ze to jeste neni dostatecne dobre na nasazeni“. Pokud ovce veri takove premise, tak tezko ji presvedci logicky argument.

  • Odpověděl sis sám. Nepsal jsem, že není čtečka bezpečná, ale že nevěřím tomu nasazení Applem.

   Viz další komenty od tupounů s čínským androidem. Vám opravdu chybí selský rozum :D

  • Jak jsi to myslel s tou blbuvzdornosti displeje?

 2. Nechtě mě hádat – odteď je Face ID přežitek a TouchID rulezz. Ovce.

  • Me by zajimalo, co tebe v tvem smutnem zivote potkalo.
   Fotr a matka byli bracha a sestra a tobe to uskodilo v podobe nizsi gramaze sede kury.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).