Domů » Bleskovky » Apple dá údajně sbohem Lightningu, letošní iPhony se mají nabíjet skrze USB-C

Apple dá údajně sbohem Lightningu, letošní iPhony se mají nabíjet skrze USB-C

Vysoká cena a minimum inovací; to jsou zřejmě největší problémy poslední generace iPhonů, jejichž prodeje jsou nižší, než Apple původně předpokládal. Letos v září bychom se měli dočkat nové modelové řady, která snad přinese nápravu. Japonský server MacOtakara například od chystaných iPhonů očekává výměnu na pozici nabíjecího konektoru.

Zdroj obrázku: Technobezz

O tom, že Apple vymění proprietární Lightning za rozšířenější USB-C, se spekulovalo už v roce 2015 v souvislosti s iPhonem 7. Letos by však k tomuto kroku mělo skutečně dojít; údajně to tvrdí ti, kteří na nových iPhonech pracují. Druhým dechem je však dodáno, že se jedná o prototypovou fázi, u které se ještě může leccos změnit. Použití USB-C na iPhonech dávalo smysl, tento konektor již Apple využívá u MacBooků a u iPadů Pro, pokud k této změně skutečně dojde, doufáme, že Apple do balení přibalí i pořádně výkonnou nabíječku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

70 komentářů

 1. Už se těším na uniho tanečky…

 2. Bylo na čase. Najednou začne mít usb c v iphonech smysl. ?

 3. To jsem tu byl nedávno skoro ukamenován, když jsem si dovolil říct, že lightning je prostě pravěk. Ano, je. Díky Apple.

  • Ale uni ti stejně vysvětlí, že lightning je pecka :-)

  • Apple? To je TZ fy. Apple? To např věci…

  • Nevysvětlí :) Jelikož už zase blouzní, musí můj pravdivý komentář odvést mimo téma. Jinak uni, tvůj komentář je samozřejmě offtopic, a hlavně je opět neuvěřitelně zmatený, možná ani ty sám nevíš, co znamená. Tak, jak jsem to napsal, je to samozřejmě naprosto v pořádku.

  • Ah, pardon, pro méně vzdělanou část čtenářstva; TZ=Tisková Zpráva, fy.=firmy
   Tak, nyní máš vše potřebné pro uvědomění si, jakou blbost jsi napsal.
   NZ, Není Zač.

  • uni: Další offtopic komentář? :) Jen pod tímto článkem už jedeš na hattrick. Na tvoje blbosti jsem nereagoval a ani reagovat nebudu, nejsou k tématu. Takže něco k tématu máš, nebo opět…došly argumenty? :)

  • Nechapu proc ma nutnost pouzivat zkratky, ale v zasade ma pravdu. Jedna se o dalsi spekulace, oficialni tohle neni, takze jeste Apple nedekuj :)

  • Já ale vím, co které zkratky znamenají, ale jednoduše na uniho offtopic nesmysly nereaguju :D Můžem se tu bavit třeba o chemii, jestli máš zájem, nebo o něčem jiném, co s příspěvkem vůbec nesouvisí. :D Ale tak hlavně jestli si pacient vzal pilulku.

  • „ale jednoduše na uniho offtopic nesmysly nereaguju :D“
   No, hlavně, že se pokazde ozves pod jeho komentarem, a hned tady je to videt, jak nereagujes.

  • Skylark: Však jsem se snažil zjistit, zda bude ještě něco k tématu, či jen pindy. Nicméně je od tebe hezké a solidární, žes přispěchal nemocnému kamarádovi na pomoc :)

 4. To ano, ale jakmile Apple vydá telefon s USB-C, tak Uni okamžitě přepne a začne konektor vychvalovat

 5. Jen to ne – USB-C není natolik odolný jako Lightning.

  A u telefonu je dnes kabel v podstatě jen n nabíjení.

  • A na to jsi přišel jak, že není odolný jako lightning?

  • Naopak, pohyblivé kontakty jsou v kabelu. Pevne v mobilu. – USB C.

   U toho apliho, ani se mi nechce psát ten název jsou pohyblivé kontakty v mobilu.

   Kde je tedy lepší mít pevné kontakty?

  • No a? Když se ti ošoupou pevné kontakty na kabelu, tak je vyměníš. U USB-C tohle neuděláš, protože ti odejde celej konektor. A tím, že uvnitř je jen tenká plastová destička, tak je samozřejmě daleko náchylnější ke zničení. Je to jak srovnávat jack a SMA anténí kabel. Lighting connector je v každém konstrukčním ohledu lepší, bohužel je zabitej patentama. Stačí si to i zadat do googlu a už dnes je jasné, že USB-C se rozbíjí častěji.

  • Johny (neregistrovaný): Ošoupou se jak kontakty pevné, tak kontakty pružné. Tam už záleží na kvalitě materiálu jako takového. V každém případě ty pružné budou náchylnější na opotřebení. Ta plastová destička slouží ale jen pro uchycení kontaktů, není to hlavní nosný prvek – tím je právě tvarová plocha konektoru, která je u USB-C větší. USB-C je širší a nepatrně tlustší. USB-C je po světě více, takže bude i více zlomení atp. a další věc je, jak se s tím popere výrobce zařízení (upevnění na desku atp.). Jestli chceš, udělám ti i pevnostní analýzu.Mám modely USB-C a lightningu u sebe v pracovním PC.

   PS: nauč se to aspoň správně napsat, když už se chceš bavit o odolnosti.

  • Nikdy se neukázalo, že by pružné kontakty byly náchylnější na opotřebení. Vždycky se ošoupe kabel a za léta lightingu je to docela zjevné. A to lightingu od kterékoliv firmy. Stejně tak je to zřejmé už dnes z poruch USB C. Co se té plastové destičky týče, asi jakejkoliv inžřenýr ti řekne, že to je slabý bod v tom designu a stačí znovu trochu pogooglit a dozvíš se to i bez základní znalosti toho jak fungují materiály a stress zony. Nehodlam se s tebou o tom vůbec hádat, protože nemáš absolutně nic, čim své tvrzení podložit, kromě “názoru” někoho, kdo o tom nemá absolutně žádný ponětí.

  • Lightning has a smaller and more robust connector

   USB Type-C is still fairly large and complex compared to the flat Lightning plug. Compared to the USB Type-C, it’s easier to connect to a product. And it has another advantage: stress put on a USB Type-C cable is more likely to damage the smartphone, whereas stress put on the Lightning connector is more likely to harm the cheaper, replaceable, cable. (android pit) – najdi mi jedinej zdroj, kterej říká, že Lightning konstrukce je hroší.

  • Johny (neregistrovaný): Ten plastový jazýček je tam pouze kvůli kontaktům a nezachycuje žádnou sílu, která by jej měla zlomit. To zachycuje právě vnější tvar konektoru (kabelu). Jestli chceš, hodím ti sem MKP analýzu, což není žádný problém. Text který jsi zkopíroval jsi vzal odkud? :-) Neříká to nic o odolnosti, jsou to žvásty takových těch hospodských poválečů. Když zarvu v mobilu kabel kolmo jak na USB -C tak na Ltgu, bude problém. Psát, že je ltg nějak odolnější atp. je fakt k pláči…jak Apple boys nedokážou překousnout, že s jejich konektorem je konec.

  • Žvásty hospodskejch povalečů je to co tu předvádíš ty. Máš tam zdroj. A takových zdrojů ti najdu dvanáct do tuctu. Tys mi nedal ani jeden zdroj, ani těch hospodskejch povalečů. Jen svuj osobního názor. S nulovym podkladem. Vtipný je pak si přečíst jak „kontakt nemá vlastně žádnej kontakt“ :D Jinak by totiž samozřejmě sílu musel zachycovat, což taky dělá. Jako sorry, ale i naprostý jelito pochopí, že pokud tam nebudeš dávat ten konektor přesně rovnoběžně, tak vždycky bude stress na tý plastový destičce. Pochybuju, že vůbec nějaký USBC máš, aby ses na to mohl podívat. Gosh… proč se tu vůbec dohaduju s takovejma lidma. Dej mi sem tu tvojí MKP analýzu, do tý doby čus. Fakt dětský představy co tu předvádíš.

  • Prej zachycuje „vnější tvar konektoru“ :D Doporučuju se podívat dovnitř do toho male konektoru. Až si nějaký USB-C pořídíš.

  • Johny (neregistrovaný): Ale co to je za zdroje? To je od takových jako jsi ty. Víš, na ten jazýček působí síla od pružných kontaktů shoda i zespoda a pak ještě po stranách, z obou stran, takže se tím pádem vyruší….to je jedna věc. Druhá věc je, že tomu, abys zastrčil kabel do konektoru kolmo a nerval ho tam pod úhlem – napomáhá ten vnější tvar na kabelu – to to v podstatě takové vodítko. Takže i takový mamlas, jako jsi ty by neměl mít problém.

  • LOL, kecáš hrozný nesmysly. [odkaz] Co tenhle zdroj? Už působí nějaká síla na tu destičku? Nebo furt vše zachycuje „vnější tvar konektoru“. Jelito, fakt jelito. Končim tuhle diskuzi, víš o tom kulový.

  • Johny, podle mě ani nevíš, na co se díváš.
   Já s tím na rozdíl od tebe dělám. Kontakty tlačí z obou stran a stejně tak i aretační, takže tam nepůsobí síla, která by ten jazýček lámala….prostě ze všech směrů stejně – vyruší se.

   [odkaz]

  • Johny, fakt hrozně kecáš. Na rozdíl od internetových fanatiků co si umej vygooglit nějaký článek ,který podpoří právě jejich modlu, mohu objektivně porovnat. Mám iPhone SE i OnePlus 3 s USB-C. Lightning kabel jsem musel již 2x měnit. USB-C je pořád jak nový.
   Apple by do macbooku nedával horší konektor, myslí už.

  • Kabel… aha, a kolikrát jsi měnil konektor v iPhonu. To ti totiž uniklo že je o čem se bavim ;-) Vygoogli mi prosím taky článek, jak je USB-C lepší konstrukčně a méně náchylný k poškození, než Lightning. Je to přece tak snadné ;-)

   Xzeit: Aha, takže ho nevyrvává ven, když to vyndaváš. Mně se líbí, jak průběžně měníš to co řikáš, podle toho, jak se to sám učíš. Nejdřív na destičku nepůsobí žádná síla. Pak všechno drží ten vnější obal konektoru… a když pošlu oficiální dokumentaci USB-C, tak najednou jako jooo, ale síly se vyruší a tim pádem to nevadí. Takže nakonec je to přesně, jak jsem psal v tom úvodním příspěvku, co? Dej mi pokoj. Nemusim tu žádnou ovečku přesvědčovat o tom, jak věci fungují. Si normální fanatik. Jinak umíš hezky vybarvovat :D

  • Johny: „Kabel… aha, a kolikrát jsi měnil konektor v iPhone“
   Konektor jsem nemel v ZADNEM telefonu. Asi ti uniklo ze slabina neni konektor v telefonu, ale konektor na kabelu. To je treba resit. To je take jednim z duvodu proc Apple pouziva USB-C v macboocich.

  • „jsem nemel“-> jsem nemenil

  • Johny (neregistrovaný): To jsi tak tupý, nebo neumíš číst? Od začátku jsem psal, že na destičku nepůsobí žádná síla, která by ji lámala/ohýbala, což by bylo u této konstrukce velice nežádoucí. Ano, mohl jsem ti to napsat už od začátku, že ty kontakt jsou z obou stan, stejně jako aretace a že se síly vyruší, takže to nemá na destičku z hlediska ohýbání vliv. O tahu, který v malé míře při vytahování je, nebo tlaku při zapojení se nemá cenu nijak bavit, je to zanedbatelné a v tomto směru dostatečně dimenzované. Ten kabel musí jít snadno vytáhnout/zasunout. Právě kývání kabelu v konektoru, tomu zabraňuje tvarové spojení, ten ovál na kabelu, který krásně zapadá do konektoru.

  • Tupý mi přijdeš ty. Jak jsem řekl, nemam za potřebí přesvědčovat jedinou raritu na internetu, co si myslí, že USB-C je konstrukčně méně náchylný k poškození než Lightning konektor.

  • xzeit: Problém není v tom, že se Japku rozpadají originální kabely, který mají úmyslně krátký převlečky, ve kterejch izolace drží sotva milimetr (protože to je evidentní kurvítko nutící tě, aby sis 4x ročně kupoval kabel za 7 stovek, OMFG). právě proto se vyrábějí i kabely v ocelovým husím krku s kovovým pouzdrem konektorů, který můžeš s trochou nadsázky přejet tankem a smějou se ti do xichtu. Když se k tomu budu chovat jako něžnej plyšák ke sněhový vločce, tak mě USB-C i Lighting přežijou. Pro mě je podstatný, co se 1) při běžným používání opotřebuje dřív, a 2) při přetížení zničí a tím ochrání to druhý.
   V obou případech potřebuju, aby zařval LEVNEJ kabel a DRAHÝ zařízení zůstalo nedotčený.
   Proto je u USB-C klíčový, jestli ta středová destička je dostatečně utopená, aby vodící efekt „trubky v laufu“ zajistil bezpečný vystředění a přenos bočních sil do dostatečně masivního pouzdra samice konektoru, kterou musí výrobce v zařízení dostatečně pevně ukotvit, aby se při bočním zatížení nevylomila, a aby se místo toho ustřihnul kabel v samcovi nebo to celý vyjelo ven, a tím zabránilo zkurvení samice v zařízení.

  • Jako řekl bych, že náhrada lightingu v podobě USB-C bude kvůli rychlosti přenosu a nabíjení, přeci jen lighting je USB 2.0. Z hlediska odolnosti konektoru v telefonu jsem pro lighting, lépe se čistí, nepodařilo se mi ho vyrvat z telefonu, ale kabel je úplnej opak minimálně 1 za dva roky musíte koupit novej. USB-C se mi líbí tím že konektor vypadá robustnější než-li lighting, ale zase se zasírá prostředek toho vašeho pevného oblouku, když to hodím do báglu, nebo na místo kde je prach. Vlastní zkušenost z Honoru 8 a iPhonu SE. A i když USB-C vypadá pevněji tak se na Honoru rozjebal, u iPhonu jsem kupoval pouze 1 nový kabel, sice cenově to je stejně jako, když jsem opravoval honor?, ale furt je míň práce a to se cení?. Jinak nechci tu hejtovat ani jedno ani druhé, ale jen jsem napsal svou zkušenost.

  • Tupý v kontextu s tím, že sis ani nepřečetl co jsem psal. Pak mi pošleš výkres a co jako? :D. Pošleš nějaké texty, co si tam někde někdo psal na internetu a pokládáš to za nějaký důkaz. Prober se.

 6. Tohle tu je kazdy rok, dost o tom pochybuju, ale bylo by tu super.

 7. tomuto moc neverim, predsa nevymenia svoj jedinecny kabel za 30 eur za kabel , ktory kupis z aliexpresu za 50 centov.

  ovce budu este par rokov urcite dost blbe, tak preco ich este poriadne nepodojit ?

 8. Tak byl by to vcelku logický krok. Lightning měl smysl, v době jeho vzniku nebyl obdobný konektor a microUSB se Apple spokojit nechtěl. Po příchodu USB-C už smysl moc nemá, kor když Apple zbytek svého HW osazuje právě USB-C.

 9. Jinak, USB-C na iphonu docela zklamani. Lightningu co do odolnosti se nemuze rovnat. Je to skoda..

  • Je to každoroční kolotoč, co se tak asi stane za 3/4 roku, klid:)

  • Skylark (neregistrovaný): odolnost, životnost je lepší samozřejmě u USB C, který má pevné kontakty v konektoru a pružné na kabelu. Taky větší styčnou plochu tvaroveho mechanického spojeni.

  • Teda lightning zrovna, co se tyce odolnost, fakt nejaky zazrak neni. USB-C je na hodne vysoky urovni. Kazdopadne nastesti diky bezdrat. nabijeni konektor stejne moc nepouzivam, takze ja bych za USB-C byl rad spis jen kvuli konecnemu jednotnemu budoucimu portu na audio jako nahrada za jack a celkove jednotne nabijecky pro laptop/android telefony/iphone/vsechna mozna prislusenstvi.
   USB-C je proste budoucnost i kdyby byl mene odolny nez lightning.

  • Tvl po dlouhé době z tebe vypadlo něco rozumneho ?

  • Jednotný port pro audio tu máme a roky používáme, BT? Jen to někteří výrobci ještě kombinují s jackem, Lightningem nebo USB-C, ale to postupně vymírá.

  • univosle, BT neni port.

  • jak pise bob LOL

 10. Technologie které Apple nepoužívá, nebo je prostě neumí jsou vždy nepotřebné a zbytečné. V momentě, kdy je Apple konečně implementuje, začne Apple fans hýkat nadšením, jaká je to super technologie, jaký je ten Apple inovátor a jak je leader trhu. Po pár měsících se vždy všichni dozvíme, že tu technologií vlastně Apple vymyslel a všichni ho jen kopírují a dohání.
  Takže nevidím důvod, proč by to s USB-C mělo být jinak.
  A teď Apple ovečky do toho, nemůžu se dočkat bečení oveček, jak píšu nesmysly a, že to není pravda :-P

 11. Letos už si snad nedovolí přijít s Lightningem a bez rychlého nabíjení. Myslím, že za uši už dostali dost, aby se probudili.

  • USB PD áka výkonnější nabíjení iPhone podporuje už dvě generace. Trochu se aktualizuj… ?

 12. Xzeit: tak céčko mám na pevno dané v oktávce, používám ho dost pravidelně a už je ten konektor vyrachtaný a kýve se. Mám obavy, jak bude vypadat třeba za nějaké dva roky. Vzhledem k tomu, že s tím autem budu jezdit minimálně ještě nějakých 10 let, tak to moc pozitivně nevidím. To samé u Macbooku 12 2015, tam už ten kabel sotva drží. Naopak, už možná přes pět let používám certifikovaný lightning, a když ho dám do šuplíkového 5S, drží tam jak přibitý. Za mě určitě lightning.

  • Rozhodně jak říkáš, po roce je USB–C už vybíravý, jaký kabel plně drží, 6let starý Ligtning dělá cvak jak pří prvním dni.

  • Zajímavé UNI, více jak dva roky stará Lumia 950XL s USB-C a každý kabel v něm drží jak při prvním použití. Tvoje teorie je tak defektní nebo spíše blafem a bludem tvé pomatené makovice..

  • Souhlasím, ovšem souhlasím i s tím, že přechod na USB C se dal předpokládat a je to logický krok. Ovšem Lightning bude více odolný. Lightning je tuhý plíšek, který se zacvakne do portu, po jehož obvodu jsou konektory.
   USB C dutý váleček, do kterého se zajede plíšek v portu.
   Je zcela jasné, co je odolnější řešení.

  • @uni: pochybuji, ze na svem bazarovem TCL mas USB-C.

  • @Tray1: „USB C dutý váleček“
   jinymi slovym, tuhy plisek je po obvodu valecka, je jasne ze to je odolnejsi reseni.

  • Teď si srovnej, jestli v obou případech dochází ke stejnému namáhání. Počet zasunutí/vysunutí, nějaké mechanické namáhání atp. Když pohneš nějak blbě s macem a kabel se ti nějak zahákne, potáhneš za něj atd…to si ani neuvědomíš, jakou silou. Nejde to tak cítit jako u 170g mobilu. V té octávce to používáš jak? Každý konektor se trochu vychodí, to je jasné, ale psát, že Lightning je nějak odolnější….není.

  • Ještě 10 let jezdit v Oktávce? Chudáku :-(

  • co ma chudak delat, kdyz tolik let jeste bude splacet iphone.

  • dva roky ve skodovce? no to si dost masochista. no ale co mas delat kdyz si to vyfasnul a musis v tom jezdit. po dvou letech je v tom skodovackym keplu vyrachtany uplne vse tak ten konektor bude to nejmensi.

  • Tak to bude spíš problém škodivky, že je samec blbě ukotvenej v plastovým panelu.

 13. Tonoucí se stébla chytá.

 14. Mám USB-C na první Lumii 950 a nic nečvachtá a ani se nevýbe

  • Samozřejmě dost záleží na tom, jak se k tomu člověk chová. Zničit jde cokoliv.

 15. Zas něco applik okopiroval bye bye lighting ???

 16. Apple začíná bejt trochu jako svýho času Nokia: nakonec vždycky přijde s kýženou inovací – bohužel ale obvykle jeden, dva roky potom, co se v rámci kategorie stala standardem.

  • Tyhle komentu uz tu jsou nekolik let a ten Apple tu narozdil od ty Nokie porad je a porad je na vrcholu hmmmm

  • Last time I check byl na vrcholu Microsoft s daleko lepšíma vyhlídkama díky diverzifikovanýmu byznysu v porovnání s Applem, kterýmu jedinej nepovedenej iPhone (spíš z hlediska cenotvorby a inovativnosti, produkt je to sám o sobě dobrej) poslal hodnotu akcií dolů o 350 mld $ za čtvrt roku, snílku. ;)

   Kde přesně kopíruje Android WM navzdory mnoha letům používáním obou ekosystémů vážně nevim, ale vy jablečňáci jste byli vždycky dost kreativní při hledání kopírování, tak na tom klidně něco bejt může, jen to nejsem schopnej vidět. :))

  • Tak vývoj je v cyklech, to se ví:) Např. Android teď dokonale kopíruje WM, zaostávající OS za HW potřebami výrobců, redundantní aplikace, tříštění,….:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).