Domů » Bleskovky » Apple během příštích 12 měsíců prodá 189 milionů iPhonů, tvrdí analytik

Apple během příštích 12 měsíců prodá 189 milionů iPhonů, tvrdí analytik

Analytik společnosti BMO Capital Keith Bachman došel k odhadu, že Apple by mohl během fiskálního roku 2015 (končí v září 2015) prodat 189 milionů telefonů iPhone. Krátkodobější předpovědi je dnes velmi složité dělat, jelikož není jasné, kdy se iPhone 6 a iPhone 6 Plus začnou pořádávat v Číně (hovoří se o 10. říjnu, ale potvrzené to zatím není). Zatím totiž obě novinky nedostaly všechna povolení od čínských úřadů, přitom v minulém roce byla Čína zahrnuta mezi země v první vlně prodejů jablečných telefonů,.

 

Bachman očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku prodá Apple 58 milionů telefonů, s tím, že mohou vyskočit výše, pokud bude povolení k prodeji v Číně brzy vydáno. Dále očekává, že menší iPhone 6 bude tvořit 70 % až 75 % prodejů v celém fiskálním roce 2015, na větší model iPhone 6 Plus připadne zbývajících 25 až 30 procent.

 

Analytik pokračuje v trendu snižování odhadu prodejů tabletů iPad na 58,3 milionů. Dokonce očekává, že tento propad prodejů bude pokračovat také v průběhu fiskálního roku 2016. Hlavní důvod tohoto trendu by měl ležet v poklesu popularity iPadu mini, kterému bude místo na trhu zužovat nový iPhone 6 Plus a další velké telefony. Na druhou stranu, pro Apple je přesun uživatelů na velký telefon výhodné, vzhledem k ceně a velmi vysoké marži, kterou na iPhonech má.

David Podzimek

7 komentářů

  1. S tím souvisí zajímavá myšlenka, kterou řekli na mobilmanii (třeba to už znáte), že Apple si sichruje každoroční oznámení úžasné a „nečekané“ zprávy, že se zas o milion dva prodalo víc mobilů o otevíracím víkendu než minulý rok (s minulým modelem), a to tak že záměrně vypustí v té první vlně omezené množství mobilů, aby se jich víc než stanovený počet neprodal. Tedy ne proto, že by je neměli připravené na skladech, že by neočekávali, že se jich v první vlně prodá třeba 20 mil., ale proto, aby mohli každoročně oznamovat do světa: trhli jsme nový rekord. Podle poptávky je zřejmé, že by jich prodali daleko víc, ale nemůžou risovat, že jich skutečně prodají teď třeba 20 mil., ale příští rok třeba „jen“ 15 mil., což by bylo stále fantastické číslo, ale hned by se spekulovalo, proč takový propad. Takže záměrně omezí počet kusů a jelikož letos to bylo o otevíracím víkednu 10 mil., příští rok to bude 11-12 mil (nebo, o kolik to každý rok stoupá).

    • HonzaBRR (neregistrovaný)

      Někdo uměle snižuje, někdo uměle navyšuje…:D

  2. exkluzívny telefón:-D

  3. Už je mi jich skoro líto: [odkaz] Mohl by se z toho udělat článek: Apple do třetice – nejprve ohebná pluska, pak špatný update a teď si na ně chtějí došlápnout kvůli neplacení daní.

  4. To sú také „šialené“ čísla, že konkurencia by za ne aj vraždila. Možno podobné číslo dosahujú aj iný ale nie v prémiovom segmente a prémiovými maržami. Hold Apple je dobre „namazaný“ na prachy…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).