Cena:

App Store je továrnou na peníze. Loni vývojářům vydělal přes bilion korun

app store unsplash

Pokud si rozebereme poslední finanční výsledky společnosti Apple, uvidíme, že největší tržby generují prodeje iPhonů, ovšem druhou nejvýdělečnější oblastí kalifornské firmy jsou služby. Na této položce vydělává nejen Apple, ale také vývojáři aplikací, přičemž podle výroční zprávy Applu z tohoto týdne se jedná o doslova astronomické částky.

App Store je továrnou na peníze

Apple se pochlubil, že App Store od svého spuštění v roce 2008 vydělal vývojářům 260 miliard dolarů, což je v přepočtu neskutečných 5,59 bilionu korun. Na začátku minulého roku přitom Apple uváděl 200 miliard, což znamená, že v roce 2021 vývojářům vyplatil 60 miliard dolarů (asi 1,29 bilionu korun).

Podle Applu lidé v App Store utráceli peníze zejména mezi Vánoci a Novým rokem, byť z tohoto období žádná podrobnější čísla nezveřejnil. Apple si donedávna bral z každé prodané aplikace (nebo hry) podíl 30 procent, ovšem v posledních letech je na něj vyvíjen tlak (zejména ze strany vývojářského studia Epic Games), aby tyto poplatky snížil. To se částečně stalo předloni, kdy menší vývojáři s ročním obratem do jednoho milionu dolarů odvádějí Applu pouze 15 procent.

Apple se také ve svém reportu pochlubil čísly týkajícími se jeho služeb. V Apple Music aktuálně najdete přes 90 milionů skladeb v bezztrátovém formátu, služba Fitness+ zahrnuje přes 2 tisíce různých cvičení, Apple Pay funguje ve více než 60 zemích a konečně v Apple Arcade najdete více než 200 her.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.