Domů » Bleskovky » Aplikace, která mazala čínské aplikace, se stala hitem. Google ji smazal

Aplikace, která mazala čínské aplikace, se stala hitem. Google ji smazal

Google ze svého internetového obchodu Google Play odstranil indickou aplikaci s názvem Remove China Apps, která umožňovala uživatelům z jejich telefonů mazat veškeré čínské aplikace. Jen deset dní od vydání zaznamenala na domácí půdě přes milion stažení a držela zde dva dny titul nejstahovanější aplikace. Během velmi krátkého okamžiku se aplikace doslova stala virální.

Remove China Apps app

Aplikace byla odstraněna proto, že porušovala zásady obchodu zvané Deceptive Behavior Policy. V nich Google uvádí, že aplikace zalistovaná na jeho platformě nesmí provádět změny v nastavení telefonu či jeho funkcích mimo aplikaci bez uživatelova souhlasu, a nemůže ani uživatele vybízet k odstranění či zablokování aplikace třetí strany.

Pět milionů stažení

Před svým odstraněním aplikace v Indii zaznamenala přes 5 milionů stažení. Její zdejší nebývalou popularitu podle všeho zapříčinily současné protičínské nálady, které se zvedly poté, co čínští vojáci v květnu vstoupili na indické území podél sporné himálajské hranice mezi oběma zeměmi.

Remove China Apps app

Aplikace umožňovala uživatelům „prohledat“ jejich telefony, aby zjistili, jestli na nich nejsou nainstalované aplikace čínského původu. Po dokončení skenu buď uživateli poblahopřála, že na jeho zařízení žádné takové aplikace nejsou, nebo zobrazila jejich seznam a nabídla odstranění.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

6 komentářů

 1. Da se ta apka jeste nekde sehnat?

  • Co takhle zadat do Googlu „chinaappsremover apk“? :-)

  • Josef Pokorný

   Jednak je celkem k ničemu a za druhé opravdu nechete tento bordel stahovat z warezu. Nejlepší cesta jak si do telefonu dostat malware.

  • Jakoby se na google play malware nevyskytoval.
   Tvrzení, že stahování mimo google play je nebezpečné, je především propaganda googlu, kterou se snaží podpořit svůj monopol.
   Jakékoli stahování aplikací s sebou nese riziko a neexistuje důvod myslet si, že apky z google play jsou bezpečnější. Tedy, samozřejmě, google to říká, tak to jistě musí být pravda …

  • Vzhledem k tomu, ze kazda app na Google Play je nejakym zpusobem proverovana. Tak je ta pravdeopodobnost malware mnohem mensi. Vyjimky se samozrejme najdou.

 2. Ještě by to chtělo nějakou app, co by stáhla Huawei z trhu! :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).