Domů » Články » Android RoadShow 2013 v Praze: Na své si přišli všichni příznivci chytrých zařízení (ohlédnutí za akcí)

Android RoadShow 2013 v Praze: Na své si přišli všichni příznivci chytrých zařízení (ohlédnutí za akcí)

Letošní Android RoadShow je větší, plná nových zařízení a přednášek, soutěží a dalších aktivit. My jsme se o víkendu vypravili na do Prahy, kde byla v pořadí již druhá zastávka a zde jsou naše dojmy.

Představení RoadShow…

O Android RoadShow už jste se u nás, jakožto mediálního partnera, mohli dočíst a proto jen stručně – jedná se o akci pořádanou spřáteleným portálem SvětAndroida.cz, která je určena pro všechny příznivce operačního systému Android. Na místě nechybí možnost vyzkoušet si různá zařízení, včetně takových, jež ještě v ČR nebyla k vidění (například Samsung Galaxy S4 mini či Galaxy S4 Active). Na své si přijdou i hráči, kteří mohou poměřit své síly v herním koutku Game Hall a nechybí ani mnoho přednášek od zástupců některých výrobců či osob pohybujících se v oboru. Můžete poznat nové lidi se stejnou zálibou, jako je ta vaše a nebo prohodit z pár slov s některou z celebrit pohybujících se ve světě Androidu.

  
Zleva: Galaxy S4 Active, Galaxy S4 Mini a televize UE85S9ST za jeden milion Kč

Žhavé novinky k vyzkoušení i zajímavá panelová diskuze

Zbývá pár minut do deváté hodiny a já přicházím k pasáži U Hájků nacházející se poblíž stanice metra Florenc. Na místě už je fronta přibližně dvacítky zájemců a já si stoupám na její konec a vyčkávám začátku akreditování naplánovaného právě na devět hodin. S nepatrným zpožděním se vše rozjíždí a díky svému Premium členství mohu sprostě předběhnout frontu a vrhnout se na vystavená zařízení. Jsem obdarován ledovou kávou, výtiskem časopisu Chip, plackou a krásně zdobeným perníkem (tím pečeným), který jsem bohužel nestihl vyfotit dříve, než jsem ho snědl (a byl dobrý!).

Na stánku Samsungu je možné si prohlédnout žhavé novinky v podobě Samsungu Galaxy S4 Mini, jenž zaujal pro mě přijatelnějšími rozměry, než jeho větší sourozenec nebo Samsungu Galaxy S4 Active, který nabídne stran zvýšené odolnosti také hardwarová tlačítka pod displejem, na která osobně ani dnes nedám dopustit. K dispozici je přibližně deset kusů bílých Galaxy S4 (recenze) a nechybí ani soutěž o nejkreativnější foto vytvořené jedním z nich. Úsměv na tváři dokázal vykouzlit jeden ze zaměstnanců Samsungu, který se dušoval, že model Galaxy S4 Mini má vyjma fotoaparátu naprosto stejný hardware, jako velká S4. Perličkou je poté vystavená televize Samsung UE85S9ST, za níž zaplatíte téměř jeden milion Kč. Obraz tomu nicméně odpovídal a koukalo se na ni opravdu dobře.

Naproti Samsungu se zastavuji u menšího stánku Prestigia, kde si mohu prohlédnout několik tabletů a telefonů, případně položit nějaký zvídavý dotaz některému z přítomných zástupců.

 

Přesouvám se k HTC, kde je k dispozici několik kusů modelu HTC One včetně černé varianty, která je v ČR novinkou posledního měsíce. Lidé z HTC jsou ochotní a ukážou i několik kusů originálního příslušenství, navíc si každý mohl odnést nějakou drobnost, jako třeba propisku, klíčenku nebo gumový náramek.

O kousek dále se nachází Game Hall, kde hráči mají možnost zahrát si Dead Trigger na Samsungu Galaxy S4 nebo HTC One. Nejlepší si nakonec odnesl tričko s motivem hry a pokud vydrží nejlepším až do konce RoadShow, získá i dosud nespecifikované zařízení s Tegrou 4. 

Zajímavé věci skrývá i stánek svetandroida.cz, kde je poprvé v České republice k vidění kickstarterová konzole OUYA a také několik smartphonů z Číny včetně špičkově vybaveného ale zároveň stále relativně kompaktního Xiaomi Mi2S. Nechybí ani možnost vyzkoušet si let s dálkově ovládanou helikoptérou AR.Drone.

 
Xiaomi Mi2S: Čtyřjádro Qualcomm Snapdragon 600, 4,3“ HD displej, 2 GB RAM a ROM MIUI

Podstatnou částí programu jsou přednášky. Usedám do první řady v rozlehlém konferenčním sálu a manažer portálu SvětAndroida.cz Petr Mišák ještě před začátkem pořádá drobnou soutěž o několik perníků a triček (jedno jsem si odnesl i já) s motivem Android RoadShow, což se stane tradicí na všech pauzách mezi jednotlivými přednáškami. Začíná Samsung, jehož zástupce ukazuje zábavnou formou některé z vychytávek, které přináší jejich vlajková loď, Galaxy S4. Další na řadě je HTC, jež se pokouší zapůsobit s modelem One. Tolik zábavy jako u předchozí prezentace se ale nedostavuje a jedná se spíše o rekapitulaci klíčových funkcí výše zmíněného telefonu. Po pauze přichází Jiří Opletal z LevneSmartphony.cz, jenž nám povídá o čínském trhu s chytrými telefony a nezapomene vyzdvihnout ani několik zajímavých zařízení, jako třeba Lenovo P770 nebo Xiaomi MI2S. 

Přestávka na oběd určitě markantně zvedla tržby jednomu z fast-foodů poblíž a po návratu se na nás chystá programátor Petr Nálevka z Urbandroid Teamu, což je tým, který má na svědomí hned několik zajímavých aplikací pro Android v čele se Sleep as AndroidPředstaví hned několik zajímavých aplikací a osobností z oboru a jeho přednáška určitě patřila mezi ty nejlepší, jež byly k vidění. Následuje velmi obsáhlá prezentace Petra Mazance ze společnosti Mautilus, která se zabývá vývojem aplikací pro chytré televize. 

Za zlatý hřeb odpoledne by se dala označit panelová diskuze, kdy se na naše všetečné dotazy připravili zástupci ze všech přítomných společností (tedy HTC, Samsung, Prestigio, levnesmartphony.cz, Mautilus a také svetandroida.cz). Její úroveň byla vcelku slušná, byla dokonce proti původnímu plánu prodloužena o deset minut. Dozvěděli jsme se například i to, že Google edice Samsungu Galaxy S4 bude dostupná v ČR na podzim letošního roku. Zástupce s Prestigia se trochu vyznamenal, když na otázku, zda jejich telefony budou někdy používat displeje s jinou technologií, než TFT, odpověděl, že lepší modely využívají IPS (druh TFT, stejně jako MVA nebo TN). Korunu nasadil tvrzením, že IPS vlastně je LCD. No co, žádný učený z nebe nespadl a třeba si to pro příště bude pamatovat. 

A konečně – vyhlášení soutěže o HTC One, Samsung Galaxy S4, Oppo R817 a miniPC s Androidem. Vítězi se stali ti, kteří co nejblíže odhadli počet návštěvníků (336). Mé číslo bylo o 40 větší, a proto odcházím s prázdnou, několika jedincům ale určitě výhra udělala velkou radost (jeden z nich tipl dokonce přesně). Tím celá akce končí a vydávám se vstříc svému domovu.

V článku jsme určitě neshrnuli celý program, který je ještě znatelně obsáhlejší, nyní můžete ale mít o něco lepší představu, co vás čeká, pokud na Android RoadShow dorazíte. Pro více informací nezapomeňte navštívit stránky AndroidRoadShow.cz


Takto vypadalo místo konání, když byla přítomna přibližně polovina účastníků

Pro všechny fanoušky Androidu!

Pokud patříte mezi fanoušky Androidu a máte blízko do některého z měst, kde se akce bude konat, tak návštěvu určitě doporučuji. Dozvíte se mnoho zajímavého, vyzkoušíte různá špičková zařízení a jedno si nakonec možná i odnesete domů. Vyzdvihnout musíme i výtečnou organizaci, kdy všechny přednášky začínaly na čas a vždy se bylo koho optat na případné nejasnosti. Jen prostory byly pro 336 lidí poněkud stísněné, chápeme ale, že rozpočet svetandroida.cz není neomezený a v rámci možností bylo vše zvládnuto skvěle. Takže nezapomeňte, již tento týden v sobotu v Pardubicích a nebo po letních prázdninách v některém z dalších měst.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

7 komentářů

 1. Odkaz na stranku androidroadshow.cz nefunguje :)

 2. Honza (neregistrovaný)

  Za HTC bych prosím doplnil nebo opravil informaci o HTC ONE v černé variantě :) Černá varianta je v prodeji již více jak měsíc v ČR. Děkuji

  • Martin Pavlović

   Aha, tak to se omlouvám, někdo mi to podstrčil a já si to neověřil. Díky za upozornění :)

  • Nu co uz – nekdo nevi presne specifikaci vystavovaneho kousku resp. technologii displeje, jiny si neoveri informace o dostupnosti zarizeni v CR :P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).