Domů » Bleskovky » Google: Výrobci telefonů nebudou smět skrývat statistiky o využití baterie

Google: Výrobci telefonů nebudou smět skrývat statistiky o využití baterie

Google do nového Androidu 6.0 Marshmallow implementoval několik technologií pro úsporu baterie a výrobci, kteří se rozhodnou osadit své telefony touto verzí systému je budou nuceni použít. To pro většinu výrobců nepředstavuje problém, ovšem co se týče statistik ohledně procentuálního využití baterie, jsou některé společnosti, zejména HTC, známé svým skrýváním nebo úplným odstraňováním některých položek.

Podle CCD pro Android 6.0 (Compatibility Definition Document, PDF ke stažení) nebudou podobné změny v systémů jednotlivým výrobcům nadále tolerovány. CCD má pro statistiky baterie vyhrazenou celou sekci, konkrétně následující bod:

8.4.: Sledování spotřeby energie

 • operačnímu systému musí být umožněno monitorovat spotřebu baterie jednotlivých hardwarových komponentů telefonu a přiřazovat ji jednotlivým aplikacím.
 • operační systém musí pro každý hardwarový komponent poskytovat analýzu současné spotřeby baterie
 • operační systém musí poskytovat dané informace o spotřebě baterie v mAh
 • pokud není možné přičítat spotřebu baterie jednotlivým aplikacím, měla by se přičítat samotnému operačnímu systému a jeho aktivním procesům
 • musí v nastavení zobrazovat přehled současného využití baterie 

Pokud budou v nových telefonech skutečně dostupné plnohodnotné statistiky využití energie, bude v budoucnu mnohem snazší porovnávat jednotlivé telefony a zjistit která aplikace spotřebovává nejvíc energie. Mnoho výrobců v současnosti ve statistikách úmyslně skrývá některé vlastní aplikace a procesy které využívají výrazné množství energie a právě tomu by měla být v novém Androidu 6.0 učiněna přítrž. Tedy alespoň za předpokladu, že budou mít zájem o Google certifikaci a služby Google Play, což dozajista budou.

Jan Nedbal

3 komentářů

 1. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Spravny krok. Pomuze odhalit nenazrane procesy.

  • Takže na platformě, kde battery widgety patří k těm nejstahovanějším ani není statistika spotřeby správná? Android je jedno velké WTF.

 2. aaa pomôže to súdruhovia ? stále to bude androprd

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).