Domů » Bleskovky » Američtí vědci vynalezli první mobilní telefon, který funguje bez baterie

Američtí vědci vynalezli první mobilní telefon, který funguje bez baterie

Hledání zásuvky, používání powerbanky či solární nabíječky. Ať se snažíme sebevíc, vždycky naše telefony vydrží na jedno nabítí méně, než bychom potřebovali. Bohužel zázračný akumulátor, který by udržel telefon týdny/měsíce/roky při životě se stále nedaří vynalézt, a tak to zkouší američtí vědci jinou cestou – zcela bez akumulátoru.

Výzkumný tým University of Washington in Seattle pod vedením Vamsi Tally vynalezl prototyp telefonu, který umí pohlcovat okolní energii; v tomto konkrétním případě z emitoru rádiových vln, což je technologie dříve používaná u sovětských špionážních jednotek. Prototyp pochopitelně neumí nic jiného, než telefonovat, pro úsporu energie je zapotřebí převádět hlas do analogového signálu. Současný prototyp je vybaven pouze tlačítky a LED diodou, příští generace by však měla být vybavena E-ink displejem pro příjem a posílání SMS zpráv.

I když je k fungování telefonu zapotřebí základnová stanice s emitorem rádiových vln, Vamsi Talla je přesvědčen, že stejnou službu mu mohou poskytnout klasické vysílače mobilního signálu. Stejnou myšlenku před nedávnem pronesl bývalý vývojář Motoroly a otec mobilního telefonu Martin Cooper, podle nějž je vzdálené nabíjení skrze rádiový signál další velkou věcí ve světě mobilních technologií. Na napájení smartphonů touto cestou ale můžeme prozatím zapomenout, velký dotykový displej sám vyžaduje energii 400 miliwattů, což je stotisíckrát více, než potřebuje současný prototyp.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Nebude pak problém s nadměrným pohlcováním signálu?

  • Jako třeba, že se posadím do parku s hodně žravým telefonem a na další mobilníky kolem se již nedostane energie :) No i to se může stát :)

   • Já bych řekl, že pokud to začne někdy fungovat, tak to bude jen podpůrná technologie, aby nebylo potřeba tolik ždímat akumulátor.

  • Neboj, bude ;) fyzika plati i pro americany, i kdyz si to nemysli. Jinak se nejedna o nic noveho, uz v sedesatych letech pobliz radiovysilacu byl oblibeny zpusob uspory volne natazeny drat do vzduchu, na ktery se sbirala „volna“ energie a pouzivala se na napajeni zarovek doma pripadne spotrebicu s nizkym prikonem jako tranzistoraky apod. Jako druhy pol se pouzivalo uzemneni skrz vodovodni potrubi treba.
   Hadam ze mi tento komentar opet smazou, at uz kvuli tomu, ze pouzivam reklamoblocker nebo protoze muj nick neodpovida politickym predstavam administratora.

 2. „Bohužel zázračný akumulátor, který by udržel telefon týdny/měsíce/roky při životě se stále nedaří vynalézt“
  Už je mnoho let na světě!!! a má ho spousta čínských telefonů. Jmenuje se „akumulátor 5000 mAh“. Bohužel velcí světoví výrobci mají ve vedení tak NESKUTEČNÉ TUPCE, že si o těchto „zázračných“ akumulátorech, které používá kdejaký čong, můžeme nechat akorát zdát.
  PS: Nepravdivé bláboly o větší tloušťce zařízení jsou asi tak nepravdivé bláboly jako jsou nepravdivé bláboly o složitosti aktualizací Androidu.

 3. Je potřeba přiměřený investice a vyvíjet trochu základní komponenty, aby prokázali že je zcela funkční. Jinak časem a pomoci marketingu lze zlepšit cokoliv.

 4. Nechtěl tohle už Tesla? Akorát už mu to nikdo nechtěl financovat, tak to nedopadlo…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).