Cena:

Američtí vědci vynalezli první mobilní telefon, který funguje bez baterie

Hledání zásuvky, používání powerbanky či solární nabíječky. Ať se snažíme sebevíc, vždycky naše telefony vydrží na jedno nabítí méně, než bychom potřebovali. Bohužel zázračný akumulátor, který by udržel telefon týdny/měsíce/roky při životě se stále nedaří vynalézt, a tak to zkouší američtí vědci jinou cestou – zcela bez akumulátoru.

Výzkumný tým University of Washington in Seattle pod vedením Vamsi Tally vynalezl prototyp telefonu, který umí pohlcovat okolní energii; v tomto konkrétním případě z emitoru rádiových vln, což je technologie dříve používaná u sovětských špionážních jednotek. Prototyp pochopitelně neumí nic jiného, než telefonovat, pro úsporu energie je zapotřebí převádět hlas do analogového signálu. Současný prototyp je vybaven pouze tlačítky a LED diodou, příští generace by však měla být vybavena E-ink displejem pro příjem a posílání SMS zpráv.

I když je k fungování telefonu zapotřebí základnová stanice s emitorem rádiových vln, Vamsi Talla je přesvědčen, že stejnou službu mu mohou poskytnout klasické vysílače mobilního signálu. Stejnou myšlenku před nedávnem pronesl bývalý vývojář Motoroly a otec mobilního telefonu Martin Cooper, podle nějž je vzdálené nabíjení skrze rádiový signál další velkou věcí ve světě mobilních technologií. Na napájení smartphonů touto cestou ale můžeme prozatím zapomenout, velký dotykový displej sám vyžaduje energii 400 miliwattů, což je stotisíckrát více, než potřebuje současný prototyp.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.