Domů » Bleskovky » Americký vládní fotograf si vzal do práce iPhone 6 Plus místo zradlovky: Podívejte se na výsledky

Americký vládní fotograf si vzal do práce iPhone 6 Plus místo zradlovky: Podívejte se na výsledky

Zdá se, že je poslední dobou celkem velký trend nahrazovat profesionální kamery a fotoaparáty mobilními telefony, konkrétně celkem často je pro takové experimenty používán nový iPhone 6 Plus, který je určitou skupinou lidí vnímán jako jako nejlepší fotomobil na mobilním trhu (byť osobně jako fotograf i redaktor SMARTmanie s tímto nesouhlasím). Nedávno jsme vás například informovali o kameramanovi televize CNN, který se vydal na londýnský Piccadilly Circus se svým iPhonem namísto obrovské profesionální kamery.

Je celkem zřejmé, že tím chtěl naznačit rostoucí popularitu i význam mobilních telefonů v médiích, avšak vzhledem k tomu, že se do ulic Londýna vydal v šeru večera, výsledné video příliš kvalitou nešokovalo. Další podobný experiment se rozhodl podniknout i oficiální fotograf Bílého domu v USA While Kraft, který se na nafocení předvánočního zdobení sídla prezidenta vybavil iPhonem 6 Plus namísto své obvyklé zrcadlovky.

Možná tím chtěl pan fotograf dokázat, že na technice až zas tolik nezáleží, nebo chtěl předvést, že i personál Bílého domu je moderně smýšlející a má v oblibě výrobky domácí společnosti Apple, zatímco sám prezident Obama je spíše známý svou náklonností ke kanadské značce BlackBerry, možná nechtěl dokazovat zhola nic. Každopádně jak sami vidíte, fotografie nejsou zdaleka tak dechberoucí jako ty, které Apple předvádí během svých prezentací a ani nedonutí fotografy odhodit jejich zrcadlovky a jít si stoupnout do fronty na iPhone.

  

Neberte to odemne jako kritiku Applu nebo mobilních fotoaparátů jako takových, konec konců já sám jsem se před časem pustil do podobné výzvy, když jsem na měsíc vyměnil svůj Nikon za Nokii Lumii 1020 a snažil se její fotoaparát dotlačit na hranice možností (viz můj článek). Rozhodně podporuji každého, kdo by se chtěl fotografii věnovat a trvám na tom, že by se lidé neměli tolik soustředit na techniku, důležitější je takzvané oko fotografa a cit pro estetičnost nebo kompozici.

  

Na druhou stranu bychom ale možná od svých kapesních pomocníků kterékoliv značky neměli čekat příliš velké zázraky. Pokrok mobilních technologií je úžasný, avšak zákony fyziky nepředběhne a obrovský fullframe čip zrcadlovky žádnými softwarovými vychytávkami netrumfnete.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

33 komentářů

 1. Wesi (neregistrovaný)

  Co to je za humus? Za to mu doufám nezaplatili.

 2. Fotografie jsou to primo desive, rozhodne mobil nikdy nemuze nahradit zrcadlovku, ale tohle je velky podrumer na mobilni pomery a to se jedna o zmenseniny.

 3. wtf (neregistrovaný)

  dafuq? :D este tam pracuje?

 4. medvidekYou (neregistrovaný)

  Souhlas ty fotky sou strašný, rozmazaný, bez detailů, vyblitý barvy. Tím se opravdu můžou chlubit jen amíci :D

 5. Mozík (neregistrovaný)

  Kvalita průměrná, ale sytost barev je … nulová. Upřímně, nevědět, co je to za telefon, tak řeknu že to je android střední třídy :D za 5-6 tisíc :D

 6. martin (neregistrovaný)

  Ja bych mu ukazal co umi 1020 za kouzla;)

 7. Johny (neregistrovaný)

  :D No lol, přečtěte si ty svoje komentáře, uplakánci :D

  • lerion (neregistrovaný)

   Já tu moc uplakánků nevidím. Spíš spoustu humoru na stranu iPhonu.

   Nebo nám snad jako grafik chceš tvrdit, že ty fotky jsou pěkné?

  • Johny (neregistrovaný)

   Hele mně jsou ty tvý hloupoučký řeči někde. Několikrát jsi tu ukázal co jsi za primitiva, takže nepředpokládam, že bys najednou došel k osvícení :D Jen si tu dál kňučte nad tim, že ten iPhone neni zas tak dobrej, ale kdyby to byla Nokia!… :D To je tak jedinej humor co tu je, jak jste pro smích.

  • Ty fotografie, to je ostuda. Profesionál by se měl propadnout hanbou a ne je ukazovat. Samozřejmě s jakýmkoliv jiným telefonem (včetně Lumie 1020) by to bylo stejné.

  • První rozumný, objektivní příspěvek.

  • lerion (neregistrovaný)

   „Jen si tu dál kňučte nad tim, že ten iPhone neni zas tak dobrej, ale kdyby to byla Nokia!“

   Jenže Nokia to není. Je to iPhone. Až to bude Nokia, tak uvidíme.

  • Tak nedávno tady byla Xperia Z3 a všichni plivali, jak postprodukovat to umí každý. Lumie fotí dobře, ale musí se v tom člověk pohrabat, na automatiku je to jeden z nejhorších telefonů na fotky. Mám 920 a fotky rozmazané, prostě automatika nezvládá, vůbec. A ne vždycky mam chuť se v nastavení hrabat půl hodiny.

  • tak rozmazane zase nie, ale urcite to nieje to naj na automatike

  • Tak možnost je i ta, že je to firmwarem, když jsem 920 koupil, zdálo se mi, že fotila líp. Jako uživatele mě ale až tak nezajímá, kdo za to může, já potřebuju funkční telefon a ne pátrat neustále po tom, kde se stala chyba. Na automatiku fotí drtivá většina lidí a proto si myslím, že by měla být supervymazlená.

 8. Barrybary (neregistrovaný)

  Spis to bylo tak, ze si doma zapomnel zrcadlovku, nechtel se pro ni vracet a tak zkusil fotit svym telefonem …

 9. Jarda (neregistrovaný)

  No, je to prekvapeni, ale jak je psano v clanku – fyziku neokecas ;-) Holt jsou to jedine zakony, ktere se nedaji ani uplatit, ani marketingem premalovat na ruzovo :-)

 10. Srnka (neregistrovaný)

  Nechápu co tady lidi čekaj, je to telefon, má telefonovat a ne dělat dělak 4k fullHD fotky. To je jakoby jste si dali šlehačku z plechovky a divili byste se že nedrží tvar jako ta ručně upatlaná.

 11. Když jste to, Ruslane, zmínil, tak který mobilní telefon považujete za nejlépe fotící v současnosti vyjma Lumie 1020 a Pureview 808 ? Na phonearena bylo srovnání vlajkových lodí a nejlépe vyšel Note 4 těsně před Iphone 6 plus.

 12. Jinak si ale myslím, že Iphone 6 plus fotí na poměry mobilního telefonu opravdu moc dobře (byť tyto fotografie toho důkazem nejsou), ovšem jen pokud se to s ním umí. Cože je stále dokola stejná písnička, jak známo, nejlépe fotí oko fotografa a když člověk umí, je schopen udělat pěkné fotografie i s telefonem. Studujte kompozici a třibte svůj vkus, sokolíci a budete se divit, co z Vašeho telefonu vyleze.

  • Když je dobré osvětlení, krásný letní den, tak se dá dost fotek brát jako dostačující. Jakmile je světlo pryč, je konec.

   Ale i tak to vždycky postrádá prokreslení, hloubku ostrosti atd.

   A jistě, fotku nedělá fotoaparát, ale fotograf – ovšem nikdo z nás není génius jako třeba Miroslav Tichý, který fotil úžasně i s tímto: [odkaz]

  • Johny (neregistrovaný)

   Přesně tak. Sakra vždyť je to telefon. V něčem je dobrej, v něčem horší. Bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, co je dneska dostupné. Na verge byly kdysi parádní fotky, dneska už jsou pod děsnou kompersí, takže tady OP: [odkaz] Neřikam, že je iphone nejlepší, ale ty pindy tady :rolleyes:

 13. lexx01 (neregistrovaný)

  Tak zpátky ke kořenům – technická kvalita fotografie je především o množství a kvalitě světla….pak dlouho nic, a až pak záleží na kvalitě fotopřístroje. ;-)

  Uvedené fotky jsou mizerné jednoduše proto, že byly pořízeny při mizerném světle. Jo, FF zrcadlovka se světelnou optikou by měla o třídu lepší snímky, stejně jako třeba foťák na svitek 6×6, ale každý současný fotomobil by 100% dopadl stejně, ne-li hůř ..

  • Já mám taky pocit, že někteří zdejší borci jaksi zapomínají zohlednit, za jakých podmínek bylo foceno…

   Pokud jde o foto obecné, nic moc, ale pokud jde o foto z mobilu, nepřijde mi, že by to bylo něco, za co by se to mělo stydět.

  • Pak se tomu ale nedá říkat profesionální fotografie.

  • steelspace: Profesionální ano (dělal ji profesionál), jestli dostatečně kvalitní vzhledem k dostupným technologiím je pak na bíleni. Ale nemyslím si, že smyslem celé věci by mělo být „už budeme fotit jen mobily“. Jestli do toho článku někteří nevkládají jiný význam, než má….

  • Ondřej (neregistrovaný)

   Tak ty fotky se nedělaly jen tak pro nic za nic, nebo jako pokus, na téhle úrovni a na takových místech to nejsou hry a pokusy, to možná udělá nějaký fotograf co si píše blog. Mělo to ukázat kvalitu Iphone při focení. Nikde není psáno, že mobily jsou lepší než zrcadlovky, ale přesto to tu každý zmiňuje. Prostě Iphone není fotomobil, ale komplexní mobil, který udělá za dobrého světla slušnou fotku a slušných věcí má víc. Třeba 1020 by udělala ty fotky určitě lepší, ale zase nemá spoustu dalších věcí. Ale nutno dodat, že na mobil za tu cenu, na který se navíc čeká vždy docela dlouho a Apple nechrlí telefony jako Samsung je to velká slabota. Jinak jsem viděl z Iphonu 5 i velmi dobré fotky, které při vytisknutí bych nerozeznal od fotek z foťáku, ale bylo to za světla a autor přeměnil nevýhody a slabiny ve svůj prospěch, tady nevím co tím chtěl autor fotek říct.

  • Ondřej (neregistrovaný): Mno, takže když zajdeme ke zdroji a vynecháme zde často spornou kvalitu novinařiny, dozvíme se, že fotograf je Brooks Kraft, nikoli White Kraft (ale fotil v White House), není to fotograf Bílého domu, ale nezávislý fotograf přispívající do Time. Takže jak píšeš, udělal si nějaké snímky pro svůj blog. Pokud chápu, jsou to čtvercové fotky, tedy Brooksův účet na Instagram?

   A místo toho, aby zdejší „autor“ polemizoval o kvalitách Applích věcí mohl přeložit Brooksovy tipy od profíka na co nejlepší focení iPhonem, což by bylo užitečnější, než jeho názory na Apple.

   Toliko ke kvalitě tohoto článku. Co z toho tady někteří borci dokážou vyvodit….

  • Čo môžu asi tak maniaci vyvodiť? Samozrejme že ich LUMIA je nástroj bohov :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).