Domů » Bleskovky » Americká vláda: Huawei může tajně přistupovat do telekomunikačních sítí po celém světě

Americká vláda: Huawei může tajně přistupovat do telekomunikačních sítí po celém světě

Americká vláda přišla s velmi vážným obviněním, které se týká toho, že společnost Huawei se údajně může potají dostat do celosvětových telekomunikačních sítí prostřednictvím zadních vrátek, které jsou obvykle určeny jen pro použití bezpečnostními složkami. Píše o tom web Digital Trends s odkazem na deník The Wall Street Journal.

Huawei logo

Deník cituje amerického národního bezpečnostního poradce Roberta O’Briena, podle nějž disponuje Bílý dům důkazy, že čínský smartphonový a telekomunikační obr má schopnost dostat se k citlivým a osobním informacím v systémech, které udržuje a prodává po celém světě.

Huawei údajně „vybudoval zařízení, které uchovává jeho schopnost získat přístup k sítím prostřednictvím těchto rozhraní bez vědomí telefonních operátorů“. Bílému domu je prý toto známo již od roku 2009, O’Brien však deníku odmítli sdělit, jestli gigant tento přístup někdy použil.

5G síť připojení rychlost
Ilustrační obrázek

Oficiální vyjádření společnosti Huawei

Na článek deníku reagovalo české zastoupení společnosti, které celou situaci dementovalo. Jeho prohlášení uvádíme v plném znění:

Jak dokazuje případ Edwarda Snowdena, USA skrytě přistupovaly k telekomunikačním sítím na celém světě a špehovaly ostatní země po relativně dlouhou dobu. Zpráva publikovaná tento týden v deníku Washington Post, která pojednává o tom, jak CIA po desetiletí používala šifrovací firmu ke špionáži ostatních zemí, je toho pouze dalším důkazem.

Americká obvinění, že Huawei používá zákonný odposlech, jsou pouze ‚kouřovou clonou‘ a nejsou založená na žádné formě logiky přijímané v oblasti kybernetické bezpečnosti. Huawei nikdy skrytě nepřistupovala a nebude přistupovat k telekomunikačním sítím. Ani k tomu nemá prostředky. Deník Wall Street Journal si je vědom, že americká vláda nemůže předložit žádné důkazy, kterými by podpořila svá obvinění.

Huawei nevyvíjí ani nevyrábí žádná odposlouchávací zařízení nad rámec těchto. Úloha Huawei jako dodavatele telekomunikačních technologií je zajišťovat vybavení, které dodržuje standardy 3GPP/ETSI, stejně jako jakýkoli jiný dodavatel. Jsme povinni dodržovat standardy zákonného odposlechu platné pro celé odvětví, jako jsou standard TS 33.107 pro sítě 3G a standard TS 33.128 pro sítě 5G. Tím povinnosti Huawei ohledně zákonného odposlechu končí. Správu a použití rozhraní pro zákonný odposlech provádí výhradně operátoři a regulátoři. Rozhraní pro odposlechy jsou vždy umístěna v chráněných prostorách na straně operátora a jsou provozovány zaměstnanci prověřovanými vládou v zemi, kde působí. Operátoři mají velmi striktní pravidla pro provoz a údržbu těchto rozhraní.

Huawei je pouze dodavatelem zařízení. Z této pozice je nemožné, abychom přistupovali k sítím zákazníka bez jeho vědomí a autorizace. Nedokážeme obejít operátory, připojit se k ovládání sítě a sebrat data z jejich sítí, aniž bychom byli detekováni standardními firewally nebo bezpečnostními systémy. Deník Wall Street Journal připouští, že američtí představitelé nejsou schopni předložit žádné konkrétní detaily týkající se tzv. back-doors (‚zadních vrátek‘).

Kybernetická bezpečnost a ochrana soukromí uživatelů jsou nejvyššími prioritami Huawei. Poznámky amerických představitelů zcela pomíjejí obrovské investice a dobrou praxi Huawei a operátorů v oblasti řízení rizik kybernetické bezpečnosti. V případě, že USA odhalí porušení pravidel na straně Huawei, znovu musíme vládu Spojených států požádat, aby zveřejnila konkrétní důkazy namísto používání médií.

Zadní vrátka, na která odkazují američtí představitelé, nejsou ničím víc než ‚rozhraním pro zákonný odposlech,‘ tedy povinnou a legální funkcí, kterou systém obsahuje za účelem podpory vyšetřování trestných činů. Tuto funkci zajišťují operátoři, nikoli dodavatelé technologií,“ doplnil mluvčí české pobočky Huawei Pavel Košek.

Martin Duchoslav

20 komentářů

 1. Huawei může, USA přistupuje :-)

  • Přesně tak. Neuvěřitelné. Na co si USA hrají?

  • Tak on tam nejspis nejaky problem bude. Nebo mas pocit, ze maji amici zapotrebi sdelovat vice podrobnosti, aby ses z toho neosypal?

   Na novinkach (asi) rano psali, ze by melo jit o ruzne vykradani zdrojovych kodu, atd. Tomu bych i veril, protoze Cinan SW neumi a nemuze jej jen tak okopirovat tak jak to delaji u vseho. Meli u toho i vyposovat odmeny a tak. Cinska vlada to samozrejme popira, ale kdo by veril komunistickemu odpadu? Staci co predvadi nyni s koronavirem. Clovek neco rekne a…. zmizi :-)))))

   Jen tak dale, komousu je potreby se zbavit.

  • Přesně jak píše Jméno, je to odpad z východu a měl by být potlačen zpět do svého teritoria, dokud to jde. Další totalitu s rozlezlýma číňankama tu fakt nechceme.
   Je vidět, že třeba USA pořád funguje na demokratických principech, jelikož bojuje s vlastní značkou (Apple) o zavedení zadních vrátek. Vše veřejnými soudy.

  • Jaroslav Hronek

   Game, ty hlupáku, kdyby nebyla Čína, tak dneska platíš za obyčejný mobil 20000, tak bys možná ani žádný neměl, protože by vše stálo nesmysl a na mobil by ti nezbylo

  • Já teda nevím co předávádí Čína s koronavirem, hlavně teda předvádějí spíš média, ale bavíme se o Huawei, a ne o Číně. Však chviličku počkáme, tohle potká i Xiaomi, až se začne tlačit na vrchol…

  • Čína předvádí to, že člověk, který na internet nahrával videa o skutečných počtech mrtvých a nakažených „záhadně“ zmizel a rodina neví, kde je. Podobně jeden doktor z Wu-chanu pustil ven co neměl a je nezvěstný. Tyhle praktiky vede i Huawei, je to národní firma, spolupracující s vládou (několikrát dokázáno). Téhle firmě chceš věřit, že nekrade informace? Já jim nevěřím absolutně nic.
   Já rozhodně nejsem proti všemu čínskému a určitě může být část Číňanů, kteří to myslí s mobilním trhem dobře (věřil bych třeba Oneplus, zrovna třeba Carl Pei vypadá jako fajn chlap, co má zájem o smartphony). Ale Huawei? To fakt ne.

  • tak proc by taky kradli leta soukrome informace z Africke unie, kdyby ne pro vladu … to je snad dostatecny dukaz, ze s vladou uzce spolupracuji

  • Jméno*: Tak amíci se čím dál více sami znemožňuji všemožnými zprávami o tom, co všechno špatného dělá Huawei. Každou chvíli přijdou s něčím jiným, protože ta původní zpráva jaksi vyšuměla. A pokaždé jde o zprávu, která nemá hlavu ani patu, jen jakési údajně, možná, podezření a tak dále. Prostě nic přesvědčivého.
   Vykrádání zdrojových kódů a další nekalé praktiky. To sice může být pravda, ale ve světě velkých korporací nic nového. Dělá to každý. Google je žalován za to, že krade (Oracle, Sonos). Apple je neustále kritizován za porušování patentů, za vykrádání nápadů apod.

  • Vindis: A co špionáž kterou prováděla čínská rozvědka před síťovou infrastrukturu kterou nainstaloval a spravoval Huawei v sídle Africké Unie v Addis Abebě?
   Většina západních firem se nenabourává do síťové infrastruktury konkurentů a nekrade odtamtud data jako dělá Čína ve velkém. Spíš se jedná o „zneužívání“ veřejně dostupných informací a případně použití informací které si samotné firmy vyměnili, jiným než dohodnutým způsobem.

  • zkill: Africká Unie je ukázka toho, jak se z původní nejasné zprávy stal jasný fakt. Nikdo totiž nedoložil jasný důkaz, že se jednalo o špionáž. Jediné tvrzení je pouze to, že se nějaká data posílala kamsi do Číny. Jenže toto je tak všeobecné, že to nelze považovat za jasný důkaz špehování. Nikdo nesdělil o jaká data se jednalo (zda to byly dokumenty, zvukové nahrávky, nebo jen diagnostická/telemetrická data k analyzování), nikdo se neodvážil ty datové toky analyzovat. Takže s prominutím toto neberu jako jasný fakt.
   A proč by se soukromá firma měla někam nabourávat? Proč by to měl dělat zrovna Huawei? Vy píšete o čínské rozvědce. Ale takto to platí i pro USA. Kromě jednoho odkazu zde uvedeného (Crypto AG), je jasným doloženým faktem americká firma Cisco. U něj bylo několikrát prokázáno, že jeho zařízení obsahovala zadní vrátka pro špionáž. Ostatně samotná firma to nepopírá, že spolupracuje s bezpečnostními složky na špionáži.
   Jinak s tvrzení ve velké bych byl opatrný. Kdyby tomu tak bylo, tak by si toho každý všiml. Což se sice děje, ale žádný z nich se netýkal přímo firmy Huawei. Tím spíše, že spojenci přece nebudou sdělovat médii informaci, že spojenci se nabourávají do cizích vlád, firem apod.

  • Vindis: Není snad Huawei personálně propojena s Čínským vládním vedením? Čí chleba jíš, toho píseň zpíváš. Ono by totiž bylo spíš velice překvapující kdyby Huawei úzce nespolupracovala s čínskou rozvědku. Neříkám že je to dobře, neříkám že je to špatně, prostě to beru jako fakt.
   Těch příkladů kdy stopy útků na IT infrastrukturu západních firem vedou do Číny je nepočítaně. A pokud ti k takovému útkou pomůže něco na úrovni samotného síťového hardware, tím lépe pro tebe. Closed source řešení z Číny nelze důvěřovat. Proč si myslíš že v OpenWRT nemáme podporu velkého množství síťových SoC od čínských firem. Není to jenom „militantním“ postojem k open-source ale jde o bezpečnost.

  • zkill: Problém je, že věci, které píšeš, jsou pouze informace od západu. To západ tvrdí, že Huawei je propojen s čínskou vládou/rozvědkou. To západ pořád tvrdí, že útoky pochází z Číny nebo z Ruska. Samozřejmě to může být pravda, ale také ne, když to tvrdí někdo, kdo chce očerňovat Čínu. Tak komu máme pak věřit?
   Nepřipadá ti divné, že USA, která je známá svou vyspělosti (armádní, technickou, špionážní), nebude provádět tajné špionážní operace, kyberútoky, za účelem získat jakékoli informace od cizích mocností, od cizích firem apod? Jak jinak asi mohou získat informaci, že Huawei je úzce spojen s vládou, když jim to Huawei nemohl říct? Právě špionáži.
   Ostatně lze klidně tvrdit, že i USA provádí kybernetické útoky. Jen jsou to místa, která nám jsou ukradená – střední a jižní Amerika, Čína, Rusko, Blízký východ a tak dále. Klidně i Evropa. Že se o nich nepíšou, že o nich nevíme, je právě to, že USA je spojenec, a místní tajné složky přece nebudou udávat své spojence. Ono to může být i tak, že třeba NÚKIB, či BIS zjistí kyberútok a šetřením zjistí, že pochází z USA. Místo toho, aby upozornila média, tak se obrátí na USA s tím, aby vysvětlili co to vyvádí. Takže veřejnost se o těchto útocích z USA nemusí ani dozvědět.

  • Tva obhajoba totalitniho rezimu je usmevna. USA odhalily jiz bezpocet cinskych agentu zabyvajici se armadni ci prumyslovou spionazi. Porad lepsi mit za p*deli amiky, kteri rozhodne nejsou svati, nez totalitni rezim, ktery sam neni schopen cokoliv vyvinout a jejich jedinou inovaci je kopirovani, ve vetsine pripadu velice spatne. Prokazana provazanost Huawei s armadou je taky v pohode?

   Nebo ti prijde normalni, ze se tam do detailu kopiruji auta, vojenska letadla, obchodni retezce a dalsi tisice znacek nebo dokonce cela mesta? A bez nasledku? Absolutne nic z vyse zmineneho jsem v USA nebo jinde v civilizovanem svete nevidel.

   Jakekoliv odstraneni Ciny je spravne a doufam, ze Huawei to nekonci, protoze nic lepsiho se stat nemohlo.

  • Na jednej strane je tam logicke vysvetlenie typu „kedze viem, ze to robim ja, cakam, ze to robia aj oni“. Toto je celkom pochopitelny a prijatelny argument, zvlast s ohladom na rezim, ktory v Cine maju. Avsak na druhej strane je tam rovnako logicke podozrenie, ze sankcie voci Huawei boli spravene len kvoli zabrzdeniu technologickemu naskoku Huawei v 5G sietach.

  • Qqq111: Sankce určitě kvůli náskoku v 5G určitě nebyli. Protože Huawei nějaký velký náskok v této oblasti moc nemá. Spíš si Trump vybral obětního beránka aby zatlačil na Čínu. Trumpa nějaká bezpečnost nezajímá, jde mu čistě o prachy.

 2. Hmm, komu se asi rozhodnu věřit. Totalitnímu čínskýmu režimu nebo demokratický republice? Vážně těžký.

 3. To je ted jedno. Dulezite je, ze byl Huawei eliminovan v civilizovanem svete.

 4. Huawei uz udelal tolik preslapu, provokaci, drzosti a spionaze, ze je naopak dobre, ze byl vcas zastaven a eliminovan. Stopka bude doufam dozivotni, taci jako Huawei a Cina se nemeni a v civilizovanem svete vazne nemaji misto.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).