Domů » Bleskovky » Američané mění vztah k Facebooku: čtvrtina lidí smazala aplikaci, další si lépe chrání soukromí

Američané mění vztah k Facebooku: čtvrtina lidí smazala aplikaci, další si lépe chrání soukromí

Zažitá představa, že lidé dávají na Facebook „kde co“ a na své soukromí příliš nedbají, není podle nejnovějších dat zrovna přesná. Alespoň tedy v USA, kde výzkumná agentura Pew Research Center zjišťovala, jak se změnil přístup lidí k Facebooku za poslední rok.

87 milionů účtů pro Cambridge Analytica. Odvolání Zuckerberga se prý nechystá

Cílem bylo zejména zjistit, jestli uživatelé ve světle odhalení skandálu s Cambridge Analytica dbají více na své soukromí. Výzkum byl prováděn na uživatelích všech věkových kategorií starších 18 let.

Strašák jménem Cambridge Analytica

O skandálu s únikem soukromých dat ve prospěch firmy Cambridge Analytica bylo v době odhalení slyšet snad na celém světě. Minimálně v USA to vedlo k bezprecedentnímu zájmu uživatelů o vlastní soukromí na platformě. Více než polovina (54 %) uživatelů starších 18 let uvedla, že za posledních 12 měsíců alespoň jednou upravili své nastavení soukromí. Výzkum nezjišťoval, jestli více benevolentním či restriktivním způsobem. Vzhledem k aféře však lze bezpečně předpokládat, že lidé především omezovali publicitu svých dat.

Přibližně 42 % uživatelů pak bylo dokonce natolik znechuceno, že alespoň několik týdnů až měsíců přestali sociální síť pravidelně používat. Ještě radikálnějších pak bylo 26 % dotazovaných, kteří ze svých smartphonů aplikaci Facebook rovnou smazali.

Nezodpovědná mládež? Naopak!

Pokud někdo mluví pohoršeně o tom, jak lidé málo dbají na sociálních sítích na své soukromí, často to spojuje zejména s „mladou generací“ neuvědomující si rizika. Průzkum však ukazuje, že je tomu přesně naopak. Mezi uživateli ve věku 18-29 let je totiž za posledních 12 měsíců míra smazání aplikace 44 %, což je výrazně více než celkový průměr. Stejné je to s úpravou nastavení soukromí, zde změnu provedlo 64 % mladých uživatelů.

Devět procent uživatelů Facebooku v USA také využilo možnosti stáhnout balíček dat, které o nich Facebook má. Drtivá většina (79 %) po zjištění, jaká data Facebook shromáždil, upravila svá nastavení soukromí. Necelá polovina (47 %) pak rovnou odinstalovala aplikaci z telefonu.

Mladí dávají od Facebooku ruce pryč. Budete se divit, které služby jej překonaly

Výzkum také odhalil, že voliči republikánů z velké většiny vyjadřují názor, že sociální sítě obecně cenzurují politické názory, které považují za nežádoucí. Navzdory údajnému preferování levice však republikáni nepoužívají Facebook o nic méně, než příznivci demokratů.

Bylo by zajímavé vidět podobný výzkum provedený v našem prostředí. I tak je ale určitě pozitivní, že minimálně američtí uživatelé začali více dbát na své soukromí. Alespoň k něčemu tedy zneužití uživatelských dat dobré bylo.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

16 komentářů

 1. Uprimne zavidim. Nebyt lidi na messengeru a instagramu, tak jsem od FB davno pryc..

 2. Od Facebooku trpím v telefonu jen WhatsApp. A to jen do první zobrazené reklamy. Pak jde i ten pryč. Na lidi kašlu co tam jsou. Když mi něco chtějí, mají zavolat, poslat SMS a nebo používat Threemu. Kdo to nechápe, tak se nemusí s komunikací obtěžovat vůbec.

 3. Facebook jako takovy uz je uplne mimo. Zobrazuji se vicemene jen reklamy, nejnovejsi prispevky od pratel ci stranek se mi kolikrat nezobrazi vubec, takze od FB uz pouzivam pouze Messenger a WhatsApp.

 4. upřímně, moc se mi nechce věřit, že by reálně facebook uživatelé omezovali až tak moc. Nicméně pokud je to alespoň z třetiny pravda, tak to vnímám pozitivně. Kdo alespoň trochu sleduje co vše FB vyvádí, tak je mu jasné že je nejzhovadilejší ze ve všech velkých IT firem(ohledně soukromí/nakládání s daty).

  A to že to s Facebookem jde z kopce je taky fakt, rok od roku je to horší, nepřehlednější a narvanější reklamou.

  No a ty jejich aplikace na Android jsou jednoduše spyware, když už musím mít kvůli někomu třeba messenger, tak nějakého alternativního (nejpíp opensource) klienta….pff

 5. Facebook je hnuj a predevsim pro nedozrale deti.

  • s pratelema na fb je to jako s kramama ve sklepe v panelaku. ma je ale nepotrebuje je. s opravdovymi prateli si clovek vola a styka se s nimi.

  • Přesně tak.

  • Tak to nelze úplně říct. Přátelé, které mám na blízku vídám často, na Facebooku je sice mám, ale nepíšeme si… Na druhou stranu mám rodinu a přátelé na druhé straně republiky, bratrance dokonce v US a kdybych je neměl na fejsu, tak o nich léta nic nevím. Tím ovšem nechci bránit Facebook. Stal se z toho jeden velký reklamohnus no a po přechodu z W10m na Android o to větší.

  • Samozřejmě jsem se musel zasmát :D Ač nejsem fanda Facebooku a Instagram nemám, tak byste si pánové měli uvědomit, že ne všichni pracují v domově důchodců a jejich klientela je na vyšším levelu v IT znalostech, než že si umí pustit PC a vrchol jejich komunikace je mail. A tím samozřejmě neřikám, že ten, kdo se zajímá technologie by měl trčet někde na Facebooku, nicméně pokud někdo chodí na technologický server rozdávat moudra, tak by si měl uvědomit, že je rok 2018 a ne 1950 :)

 6. Osobně jsem Facebook používal několik let pro business a jeho propagaci, ale po osobní zkušeností s jejich podporou a tomu jak se ke svým zákaznikům staví je mi tato sít hodně proti chuti a reálně uvažuji o tom veškerou aktivitu s touto síti přerušit i když nějakou dobu potrvá než se dostanu ne úroveň efektivity s reklamou co jsem na Facebooku měl.

 7. Tiez som zmazal aplikaciu, na FB pristupujem iba cez web, funguju mi tam aj spravy, ci na PC alebo na mobile, takze dalej pouzivat appku nie je dovod.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).