Domů » Bleskovky » Američané mění vztah k Facebooku: čtvrtina lidí smazala aplikaci, další si lépe chrání soukromí

Američané mění vztah k Facebooku: čtvrtina lidí smazala aplikaci, další si lépe chrání soukromí

Zažitá představa, že lidé dávají na Facebook „kde co“ a na své soukromí příliš nedbají, není podle nejnovějších dat zrovna přesná. Alespoň tedy v USA, kde výzkumná agentura Pew Research Center zjišťovala, jak se změnil přístup lidí k Facebooku za poslední rok.

87 milionů účtů pro Cambridge Analytica. Odvolání Zuckerberga se prý nechystá

Cílem bylo zejména zjistit, jestli uživatelé ve světle odhalení skandálu s Cambridge Analytica dbají více na své soukromí. Výzkum byl prováděn na uživatelích všech věkových kategorií starších 18 let.

Strašák jménem Cambridge Analytica

O skandálu s únikem soukromých dat ve prospěch firmy Cambridge Analytica bylo v době odhalení slyšet snad na celém světě. Minimálně v USA to vedlo k bezprecedentnímu zájmu uživatelů o vlastní soukromí na platformě. Více než polovina (54 %) uživatelů starších 18 let uvedla, že za posledních 12 měsíců alespoň jednou upravili své nastavení soukromí. Výzkum nezjišťoval, jestli více benevolentním či restriktivním způsobem. Vzhledem k aféře však lze bezpečně předpokládat, že lidé především omezovali publicitu svých dat.

Přibližně 42 % uživatelů pak bylo dokonce natolik znechuceno, že alespoň několik týdnů až měsíců přestali sociální síť pravidelně používat. Ještě radikálnějších pak bylo 26 % dotazovaných, kteří ze svých smartphonů aplikaci Facebook rovnou smazali.

Nezodpovědná mládež? Naopak!

Pokud někdo mluví pohoršeně o tom, jak lidé málo dbají na sociálních sítích na své soukromí, často to spojuje zejména s „mladou generací“ neuvědomující si rizika. Průzkum však ukazuje, že je tomu přesně naopak. Mezi uživateli ve věku 18-29 let je totiž za posledních 12 měsíců míra smazání aplikace 44 %, což je výrazně více než celkový průměr. Stejné je to s úpravou nastavení soukromí, zde změnu provedlo 64 % mladých uživatelů.

Devět procent uživatelů Facebooku v USA také využilo možnosti stáhnout balíček dat, které o nich Facebook má. Drtivá většina (79 %) po zjištění, jaká data Facebook shromáždil, upravila svá nastavení soukromí. Necelá polovina (47 %) pak rovnou odinstalovala aplikaci z telefonu.

Mladí dávají od Facebooku ruce pryč. Budete se divit, které služby jej překonaly

Výzkum také odhalil, že voliči republikánů z velké většiny vyjadřují názor, že sociální sítě obecně cenzurují politické názory, které považují za nežádoucí. Navzdory údajnému preferování levice však republikáni nepoužívají Facebook o nic méně, než příznivci demokratů.

Bylo by zajímavé vidět podobný výzkum provedený v našem prostředí. I tak je ale určitě pozitivní, že minimálně američtí uživatelé začali více dbát na své soukromí. Alespoň k něčemu tedy zneužití uživatelských dat dobré bylo.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments