Zažitá představa, že lidé dávají na Facebook „kde co“ a na své soukromí příliš nedbají, není podle nejnovějších dat zrovna přesná. Alespoň tedy v USA, kde výzkumná agentura Pew Research Center zjišťovala, jak se změnil přístup lidí k Facebooku za poslední rok.
Cílem bylo zejména zjistit, jestli uživatelé ve světle odhalení skandálu s Cambridge Analytica dbají více na své soukromí. Výzkum byl prováděn na uživatelích všech věkových kategorií starších 18 let.
Strašák jménem Cambridge Analytica
O skandálu s únikem soukromých dat ve prospěch firmy Cambridge Analytica bylo v době odhalení slyšet snad na celém světě. Minimálně v USA to vedlo k bezprecedentnímu zájmu uživatelů o vlastní soukromí na platformě. Více než polovina (54 %) uživatelů starších 18 let uvedla, že za posledních 12 měsíců alespoň jednou upravili své nastavení soukromí. Výzkum nezjišťoval, jestli více benevolentním či restriktivním způsobem. Vzhledem k aféře však lze bezpečně předpokládat, že lidé především omezovali publicitu svých dat.
Přibližně 42 % uživatelů pak bylo dokonce natolik znechuceno, že alespoň několik týdnů až měsíců přestali sociální síť pravidelně používat. Ještě radikálnějších pak bylo 26 % dotazovaných, kteří ze svých smartphonů aplikaci Facebook rovnou smazali.
Nezodpovědná mládež? Naopak!
Pokud někdo mluví pohoršeně o tom, jak lidé málo dbají na sociálních sítích na své soukromí, často to spojuje zejména s „mladou generací“ neuvědomující si rizika. Průzkum však ukazuje, že je tomu přesně naopak. Mezi uživateli ve věku 18-29 let je totiž za posledních 12 měsíců míra smazání aplikace 44 %, což je výrazně více než celkový průměr. Stejné je to s úpravou nastavení soukromí, zde změnu provedlo 64 % mladých uživatelů.
Devět procent uživatelů Facebooku v USA také využilo možnosti stáhnout balíček dat, které o nich Facebook má. Drtivá většina (79 %) po zjištění, jaká data Facebook shromáždil, upravila svá nastavení soukromí. Necelá polovina (47 %) pak rovnou odinstalovala aplikaci z telefonu.
Výzkum také odhalil, že voliči republikánů z velké většiny vyjadřují názor, že sociální sítě obecně cenzurují politické názory, které považují za nežádoucí. Navzdory údajnému preferování levice však republikáni nepoužívají Facebook o nic méně, než příznivci demokratů.
Bylo by zajímavé vidět podobný výzkum provedený v našem prostředí. I tak je ale určitě pozitivní, že minimálně američtí uživatelé začali více dbát na své soukromí. Alespoň k něčemu tedy zneužití uživatelských dat dobré bylo.