Domů » Bleskovky » Alza v ČR začne prodávat chytré hodinky s Brailovým písmem

Alza v ČR začne prodávat chytré hodinky s Brailovým písmem

Na konci května se na českém trhu objeví nové zařízení, které pomohou osobám se zrakovým postižením. Půjde o speciální chytré hodinky Dot Watch, které dokáží zobrazit nejen čas, ale skrze aplikaci i notifikaci z mobilního telefonu v Braillově písmu. Produkt firma testovala ve spolupráci se Světluškou (projekt Nadačního fondu Českého Rozhlasu) a nyní pro hodinky vyvíjí českou verzi. Zájemci si je zatím mohou předobjednat, dostupné budou od května, cena ale bude poměrně dost vysoká – 9 999 Kč včetně DPH.

Výrobek jihokorejské firmy Dot Intercorporation bude e-shop nabízet jako jeden z prvních prodejců v EU. Hodinky objevil vloni na veletrhu v Hongkongu Tomáš Anton, produktový manažer pro import a export Alza.cz: „Narazil jsem na ně skoro náhodou. Tehdy to byl ještě malý stánek s prototypem, ale hodinky a především jejich funkčnost mě naprosto ohromily. Unikátní produkt totiž vrací víru v to, že technologie směřují tím správným směrem. A Alza chce vycházet vstříc i zákazníkům s různým typem handicapu.

Ovládání hodinek je velmi snadné a intuitivní a jejich největší výhodou je maximální soukromí. Potvrzuje to i nevidomý Zdeněk Rybák, který pro Alzu přes Světlušku novinku testoval: „Dot Watch mi velmi ulehčují život. Dříve jsem musel např. pro čtení SMS zpráv používat hlasového asistenta v telefonu, což nebylo příliš komfortní třeba při cestování v MHD. Teď si můžu zjistit čas a další informace kdykoliv a kdekoliv, aniž by to někdo slyšel nebo to někoho rušilo.

Chytré hodinky Dot Watch tvoří speciální 4řádkový dotykový displej s hliníkovými body, které zobrazují Braillovo písmo. Kromě ukazování času fungují také jako stopky, budík a díky propojení přes Bluetooth dokáží uživatele jemným vibrováním informovat i o příchozích hovorech, SMS, aktuálním počasí či upozornění ze sociálních sítí. Skrze mobilní aplikaci jsou kompatibilní s operačním systémem iOS i Android a na jedno nabití vydrží až týden.

Rozhovor: Dot Watch, chytré hodinky pro nevidomé! - AlzaTech #715

Pokud je Úřad práce v ČR schválí jako zvláštní pomůcku, mohli by na ně zrakově postižení čerpat i příspěvek od státu. Alza pro hodinky nyní vyvíjí inhouse českou verzi Braillova písma s háčky a čárkami, které zatím chytrá novinka zobrazit neumí. Hotová má být v řádu týdnů. Na handicapované zákazníky ale firma myslí i v jiných oblastech. Zrakově postiženým například letos přizpůsobí i svou mobilní aplikaci Alza.cz a ve spolupráci s nevidomými bude testovat a upravovat i Prodejnu budoucnosti na Floře.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).