Domů » Bleskovky » Alternativní systém LineageOS míří na starší Samsungy. Dočkají se řady S10 a Note 10

Alternativní systém LineageOS míří na starší Samsungy. Dočkají se řady S10 a Note 10

Operační systém Android ušel od svých začátků pořádný kus cesty. V současné době je z něj prakticky hotový systém, kterému mnoho funkcí neschází. I přesto jsou stále populární alternativní ROM, které přinášejí trochu jiný zážitek z nejpoužívanějšího operačního systému pro chytré telefony na světě. Alternativní ROM může být pro majitele starších zařízení také skvělou příležitostí, jak udržet jejich telefon aktuální.

Samsung Galaxy S10e

Jednou z populárních upravených verzí Androidu je LineageOS, který navazuje na starší CyanogenOS. Vývojáři, kteří za touto alternativní ROM stojí, přinesli pozitivní zprávu pro majitele starších Samsungů – nově jsou smartphony řady Galaxy S10 a Galaxy Note 10 na seznamu podporovaných telefonů, na které lze nainstalovat aktuální verzi LineageOS 18.1, jež je založena na Androidu 11.

Samsung Galaxy Note 10 24
Samsung Galaxy Note 10+

Seznam podporovaných zařízení LineageOS 18.1:

Pokud máte zájem operační systém ve svém telefonu vyměnit, budete k tomu potřebovat trochu té technické zručnosti a především instalátory, které budou v brzké době dostupné na oficiální wiki LineageOS.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

13 komentářů

 1. Nějak postrádám smysl tohle instalovat na zařízení se stylusem, potom se z něj stane jen tuctové zařízení. Pochybuji že budou mít ovladače jenž jsou vázané na speciální vrstvu displaye.

 2. Dobrá zpráva. Nejspíše tam ale nepůjde placení pomoci nfc. Niicmene pro Samsung platilo, že tento OS byl daleko rychlejší a zabral malo místa v paměti. A více upravitelný.

  • Bez NFC to není dobrá zpráva ale úplně k prdu, to si tam nahraje jen blázen

  • S Magiskem a možná nějakým modulem pro maskování to nejspíš půjde. Otázkou je na jak dlouho…

  • Proč by nemělo fungovat NFC? Sice nemám Samsung, ale mám také custom ROM a funguje mi v pohodě

  • Špatně jsem se vyjádřil. Myslel jsem jestli bude fungovat Google Pay? Jak vám funguje?

  • Michal Jůna

   Je nutná dodatečná instalace Magisk. Poté vše funguje, Používám LOS 18.1 na Xperiii XA2 a google pay po instalaci Magisku funguje.

  • Super to rád čtu.

 3. Samsung note 10+ má android 11

 4. Re:Michal
  Jako myslíš že všichni platí mobilem? :)))
  Lineage je super řešení pro telefony u kterých skončila oficiální podpora…

  • RE:TOM
   A o tom to je, pokud vím, tak řada S10 dostal zpětně rozšíření podpory na 3 upgrade OS, takže by měl oficiálně dostat i Android 12, plus další rok podpory bezpečnostních update…
   Kdežto S9, kterému již podpora asi skončila, tak byla z Lineageos vyřazena, stejně tak když mi končila podpora S7, tak jsem ji na LineageOS neviděl. Kdysi jsem zkoušel tenhle OS na S4 (9506) a tam např nefungovala korektně IR dioda pro ovládání jiných spotřebičů. Takže já jsem k alternativním ROM skeptický, jo kdysi jsem ještě na Windows Mobile (HTC Touch Pro) zkoušel ROMky jednu za druhou, ale teď už na to peču. S10e bude ještě chvíli oficiálně podporovaná a až bude bez podpory, tak se teprve rozhodnu, jestli nový HW a nebo alternativní OS, protože mi velikostně vyhovuje právě ta S10e, nic většího nechci, ale co bude za 2 roky netuším, ale furt to směřuje k větším a těžším kouskům :-(

   A k placení mobilem, když si na to zvykneš, tak je to šikovná věc, já třeba platím i hodinkami (náramkem – FitBit Pay) a nemusím vytahovat ani kartu a ani mobil :-)

 5. Řadu Note si lidi kupují a připlácí hlavně kvůli spenu, to z něj dělá vyjímečný telefon. Jenom blázen by z něj díky Lineageos dobrovolně udělal vlastně řadu S…..

  • Jsem zvědavý, jaký rozdíly budou mezi oficiální a neoficiální LOS 18.1 Tu neoficiální jsem zkoušel a pro mě jediná výhoda byla výrazně větší výdrž na baterii. Jinak se nahromadilo dost různých „drobných“ zádrhelů. Samozřejmě nefunkčnost VoLTE, potíže s fotoaplikaci, kdy asi jako jediná, která uměla využít všechny čočky, byla opencamera, ale ta má hodně daleko do kvalit Samsung camera. Dále tlačítko bixby nešlo využít tak, jak jsem zvyklý s aplikací bx action. Kdyby někdo věděl, jak dosáhnout stejné efektivity na One UI, jako umí LOS, tak by to bylo super.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).