AliExpress na černé listině USA. Co to pro čínské tržiště znamená?

AliExpress 1

Spojené státy každý rok vydávají aktualizovaný seznam trhů, které jsou notoricky známé pro padělání a pirátství. V minulém týdnu vyšla nová verze, kde se nově objevilo několik subjektů, mezi nimi i známé čínské tržiště AliExpress nebo chatovací a obchodní služba WeChat.

AliExpress si zápis v americkém listu „vysloužil“ zejména tím, že napomáhá padělání ochranných známek a pirátství. Na tržišti se totiž prodávají výhradně čínské produkty, a právě Čína je hlavním zdrojem padělaného zboží, které zabavují americké celní úřady. Kromě toho je u čínského zboží také největší podíl ilegální práce, ať už nucené nebo dětské. Třetím důvodem jsou možná zdravotní rizika, která mohou padělané výrobky představovat.

AliExpress

Přestože společnost Alibaba, která tržiště AliExpress vlastní, neustále zvyšuje ochranu proti padělání a zlepšuje komunikaci s držiteli duševního vlastnictví, pořád se na AliExpressu vyskytuje vysoké procento produktů, které jsou inzerovány jako pravé, a přesto se jedná o padělky.

AliExpress může i přes varování obchodovat dál

Přítomnost AliExpressu a ostatních firem na americkém seznamu s sebou nenese žádné sankce nebo jiné důsledky – jedná se pouze o vztyčený prst na jejich provozovatele a na vlády zemí, ve kterých tyto subjekty působí. Bez zajímavosti není ani fakt, že v letech 2019 a 2020 byl na tento seznam zapsán i americký obchodní gigant Amazon, avšak z aktualizované verze byl odstraněn.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku